کد خبر : ۵۰,۲۴۸
۳ مهر ۱۴۰۱ ۰۸:۲۸
سال‌ها از جنگ ایران و عراق می‌گذرد، اما همچنان این موضوع دستمایه ساخت آثار نمایشی برای تلویزیون بوده است.

جنگ ایران و عراق نزدیک به ۸ سال طول کشید و شهریور ماه ۱۳۵۹ شروع شد و در مرداد ماه ۱۳۶۷ به پایان رسید. در ادامه با معرفی برترین سریال‌های جنگی ایرانی و لیست سریال‌های دفاع مقدس همراه ما باشید.

سریال گل پامچال

گل پامچال به کارگردانی محمد علی طالبی با موضوع جنگ ایران و عراق است که در سال ۱۳۷۰ به عنوان محبوب‌ترین سریال سال نیز شناخته شد. داستان این سریال درباره دختری به نام لیلاست که بعد از یک بمباران شدید در محل زندگی‌اش، به شمال کشور می‌رود تا خواهرش را پیدا کند. تماشای این عنوان از سریال‌های هشت سال دفاع مقدس را از دست ندهید.

فاطمه معتمدآریا، ستاره جعفری، داوود رشیدی، کیومرث ملک‌مطیعی، رضا بابک، مریم حمیدی، اسماعیل گرامی، تانیا جوهری، محمود بصیری، پروین سلیمانی و... بازیگران این سریال هستند.

بازگشت پرستو‌ها

بازگشت پرستو‌ها به کارگردانی ابوالقاسم طالبی یکی دیگر از سریال‌های حوزه دفاع مقدس است که سال ۷۵ و ۷۶ از شبکه دو سیما پخش شد. بازگشت پرستو‌ها روایتگر داستانی از دوران جنگ ایران و عراق و اسارت رزمندگان در خاک عراق و بازگشت به میهن است.

سریال های دفاع مقدس

بازیگران سریال بازگشت پرستو‌ها عبارتند از:داوود رشیدی، سیاوش طهمورث، کتایون ریاحی، رامین پرچمی، تانیا جوهری، روح انگیز مهتدی، گیتی ساعتچی، ملکه رنجبر، فرهاد محبت، عنایت الله شفیعی، بهروز شعیبی و... بازیگران این سرایل را تشکیل میدهند.

سفر به چزابه

سفر به چزابه به کارگردانی و تهیه کنندگی رسول ملاقلی پور سال ۷۴ ساخته شد.داستان این سریال درباره ساختن یک فیلم جنگی است که ناخودآگاه پای فیلمبرادار و آهنگساز فیلم به منطقه چزابه و دیدن مناطق جنگی باز میشود و این سرآغاز همدلی با رزمنده‌ها است.

سریال های دفاع مقدس

مسعود کرامتی، فرهاد اصلانی، عاطفه رضوی، حبیب دهقان نسب، جمشید اسماعیل خانی، سیامک انصاری، آرش نوذری، حسین رفیعی و... بازیگران این سریال را تشکیل میدهند.

سریال خاک سرخ

سریال خاک سرخ به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا یکی از محبوب‌ترین سریال‌های درباره دفاع مقدس است که نویسندگان آن مهدی سجاده‌چی و مسعود بهبهانی‌نیا بودند. داستان این سریال درباره دختری به نام لیلاست که قبل از انقلاب از خانواده‌اش جدا شده و حالا در زمان جنگ ایران و عراق به دنبال والدین واقعی‌اش می‌گردد. مهتاب کرامتی برای بازی در این عنوان از سریال‌های ایرانی با موضوع جنگ در هفتمین جشن حافظ در بخش بهترین بازیگر زن درام تلویزیونی نامزد شد.

سریال های دفاع مقدس

پرویز پرستویی، مهتاب کرامتی، حبیب رضایی، لاله اسکندری، بهناز جعفری و... از بازیگران این سریال بودند.

سریال خوش رکاب

سریال ایرانی خوش رکاب به کارگردانی علی شاه حاتمی نیز در میان برترین سریال‌های مربوط به جنگ ۸ ساله قرار می‌گیرد که برای اولین بار در نوروز ۱۳۸۲ پخش شد.

داستان این سریال درباره مردی با بازی محمد کاسبی است که به کامیونش علاقه زیادی دارد و حاضر نیست برای کمک‌رسانی به جبهه جنگ از کامیونش استفاده کند.در هفتمین جشن حافظ این عنوان از مهمترین سریال‌های جنگی ایرانی در بخش‌های بهترین فیلمنامه تلویزیونی (برای علی شاه حاتمی) و بهترین بازیگر کمدی تلویزیونی (برای مجید صالحی) نامزد شده بود.

سریال های دفاع مقدس

محمد کاسبی، مریم سعادت، پویا امینی، مجید صالحی، امیر نوری، مونا فرجاد، سیدجلال طباطبایی، اصغر نقی‌زاده، روژان آریامنش و...

سریال در چشم باد

یکی از بلند‌ترین مجموعه‌های دفاع مقدس سریال تاریخی حماسی در چشم باد است که البته فقط درباره جنگ ایران و عراق نیست. این سریال در واقع سه دوره از تاریخ در سال‌های ۱۳۰۰، ۱۳۲۰ و ۱۳۶۰ را به تصویر می‌کشد. در دوره زمانی سوم شاهد اتفاقاتی در زمانی خاص در بعد از انقلاب اسلامی ایران و زمان فتح خرمشهر هستیم و به همین دلیل در چشم باد نیز در میان سریال‌های دفاع مقدس قرار می‌گیرد.

از افتخارات و جوایز این سریال می‌توانیم به جایزه بهترین کارگردان تلویزیونی (برای مسعود جعفری جوزانی) و نامزدی در بخش‌های بهترین مجموعه تلویزیونی، بهترین فیلمنامه تلویزیونی، بهترین بازیگر مرد درام تلویزیونی (برای پارسا پیروزفر) و بهترین بازیگر زن درام تلویزیونی (برای ستاره صفرآوه) در دوازدهمین جشن حافظ اشاره کنیم.

پارسا پیروزفر، کامبیز دیرباز، سعید نیک پور، ستاره صفر آوه، محمدرضا هدایتی، اکبر عبدی، ارسلان قاسمی، ماه چهره خلیلی و…

سریال های دفاع مقدس

قفسی برای پرواز

یکی از بهترین سریال‌های دفاع مقدس که درآمیخته شده از حس و حال عاشقانه و اسارت قفسی برای پرواز است که یک مجموعه تلویزیونی محصول سال ۱۳۸۹ به کارگردانی یوسف سیدمهدوی، نویسندگی احمد کاوری و روح‌الله صدیقی و تهیه‌کنندگی اردشیر ایران نژاد می‌باشد که از شبکه یک پخش شد.

سریال های دفاع مقدس

این مجموعه تلویزیونی در ۳۲ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای تهیه شد که موضوع و داستان آن درباره آغاز جنگ و عشق احسان و عارفه است و به خوبی اسارت و اشغال خرمشهر را به تصویر می‌کشد. در ادامه احسان راه‌های زیادی را برای فرار از زندان امتحان می‌کند و به شکست می‌رسد، اما در نهایت به همراه برادر عارفه فرار می‌کنند و به دنبال عارفه و خانواده اش در بصره می‌گردند.

سریال شوق پرواز

سریال شوق پرواز که به سفارش بنیاد شهید و امور ایثارگران ساخته شد، از پرطرفدارترین سریال‌های جنگی ایران محسوب می‌شود. داستان این سریال درباره زندگی عباس بابایی، یکی از خلبانان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است. اگر به دنبال پرمخاطب‌ترین سریال‌های جنگی ایرانی هستید، سریال شوق پرواز با بازی شهاب حسینی نیز انتخاب خیلی خوبی است.

سریال های دفاع مقدس

شهاب حسینی، الهام حمیدی، کورش تهامی، شهرام حقیقت‌دوست، افسانه بایگان و…

سریال کیمیا

یکی از ماندگارترین سریال‌های دفاع مقدس، سریال کیمیا به کارگردانی جواد افشار است که سال ۹۴ از شبکه دو سیما پخش شد. سریال کیمیا روایتگر زندگی دختر جوانی به نام کیمیا در برهه‌های مختلف زمان بود که زندگی پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت. این سریال در سه مقطع زمانی قبل و حین انقلاب، آغاز جنگ، دوران جنگ ایران و عراق و زمان حال روایت می‌شود.

سریال های دفاع مقدس

پوریا پورسرخ، آشا محرابی، حسن پورشیرازی، آزیتا حاجیان، آرش مجیدی، سید مهرداد ضیایی، رضا توکلی، علی شادمان، عطا عمرانی، امیر کاظمی، کاظم هژیرآزاد، حسین توشه، کوروش زارعی، شهین تسلیمی، سودابه بیضایی، فریبا طالبی، نسرین نیک، وحید رهبانی، مالک سراج، عبدالحلیم تقلابی، ابتسام بقلایی، نوید خدا شناس، میرفرخ هاشمیان، محسن مجلس آرا در این سریال حضور دارند.

سریال کمدی زیرخاکی

فصل سوم سریال کمدی زیرخاکی به جنگ می‌رسد و داستان اسارت فریبز که یک مجموعه تلویزیونی به کارگردانی و نویسندگی جلیل سامان است که اولین فصل این مجموعه تلویزیونی در رمضان ۱۳۹۹ پخش شد. این مجموعه تلویزیونی قرار بود از شبکه سه پخش شود که نهایتا از شبکه یک پخش شد. فصل دوم این مجموعه از هفتم خرداد ۱۴۰۰ روی آنتن شبکه یک رفت.

سریال های دفاع مقدس

این مجموعه تلویزیونی کمدی تاریخی که مربوط به دهه‌های ۱۳۵۰ و ۱۳۶۰ خورشیدی است، داستان مردی را به تصویر می‌کشد که به دنبال زیرخاکی می‌گردد. او در طی داستان درگیر مسائلی همچون؛ دستگیری به جرم پخش اعلامیه ضد شاه، کمک به برادرش در تعمیر موشک ارتش و… می‌شود. جالب است که در همهٔ این موارد او از ماجرا‌هایی که پیرامون تحولات ایران رخ می‌دهد بی‌خبر و بی اطلاع و مشغول به کار خودش است. در این سریال نحوه استفاده از دستگاه آپولو توسط ساواک بر روی پژمان جمشیدی نمایش داده شد.

بازیگران همچون؛ پژمان جمشیدی، ژاله صامتی، نادر فلاح، گیتی قاسمی، پیام احمدی نیا، رامین راستاد، اکبر رحمتی، خسرو احمدی، اصغر نقی زاده، ایرج سنجری، مریم سرمدی، مهری آل آقا، ابراهیم طلعتی نژاد، فاطمه نیشابوری، حسین عقدایی، عبدالحمیم تقلبی، افشین طایی، رایان سرلک با حضور هومن برق‌نورد و نسرین نصرتی در این فیلم بازی می‌کنند.

سریال مینو

سریال مینو به کارگردانی امیر پوروزیری و تهیه کنندگی مهدی همایونفر از شبکه یک سیما پخش شد. این سریال هم درباره پرستاری بنام مینو است که با رضا پسرعمه اش قصد ازدواج دارند، اما حضور یک جاسوس عراقی در خرمشهر همه چیز را خراب می‌کند، در نهایت با شروع جنگ هویت او لو می‌رود. از بازیگران این اثر می‌توان به؛ عباس غزالی، سیاوش طهمورث، محمود پاک نیت، پروانه معصومی، سلمان فرخنده، مهدیه نساج، مالک سراج، شیوا ابراهیمی اشاره کرد.

سریال های دفاع مقدس

سریال نجلا
فصل دوم نجلا در ادامه فصل ۱ آن به کارگردانی خراالله تقیانی پور و البته جایگزین کردن بازیگر دیگری برای نقش نجلا ساخته شد. این سریال با ژانر عاشقانه، جنگی و دفاع مقدس برای ایام نوروز ۱۴۰۱ از شبکه سه سیما هرشب پخش می‌گردد که تهیه کننده آن سعید سعدی و نویسندگی آن بعهده حسین امیرجهانی است.

سریال های دفاع مقدس

داستان عشق عبد و نجلا و عطا و شیرین در آبادان است که این مجموعه مملو شده است از زیبایی‌های شهر آبادان، رسومات و لاف‌های معروف. داستان آن به زمان جنگ می‌رسد و از اشغال خرمشهر و بخصوص حصر آبادان پرده برمی دارد که سعی شده است بیشتر به مسئله محاصره آبادان بپردازد و از شجاعت و از خودگذشتگی بگوید.

محیا دهقانی، حسام منظور، هدایت هاشمی، سید مهرداد ضیایی، آزیتا حاجیان، ملیکا شریفی نیا، مصطفی ساسانی، سوگل طهماسبی، ایوب آقاخانی، مرتضی شاه کرم، بدرالسادات برنجانی، محسن پوشایی، حسین شفیعی، تورج فرامرزیان، وحید نفر، جمال بیات، ابراهیم گله‌دارزاده، رستا رضوی، مهدی ملاک، سیامک توده فلاح، اسحاق احمدپور، محسن مرادی، امیر دهلکی، آن ماری سلامه و سامان خلیلیان در این فیلم بازی می‌کنند.

 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید