کد خبر : ۴۸,۳۷۱
۱۱ مرداد ۱۴۰۱ ۱۱:۰۴
وزیرخارجه آلمان مدعی شد ادامه برنامه هسته‌ای ایران موجب نگرانی این کشور است.
«آنالنا بربوک» وزیرخارجه آلمان، در دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، گسترش برنامه هسته‌ای ایران را باعث نگرانی آلمان دانست.
 
این مقام آلمانی با بیان آنکه سیستم پادمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بزرگترین دستاورد تحت معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT)  و باید به تقویت آن پرداخت، گفت: «بحران گسترش سلاح هسته‌ای حضور کامل ما را می‌طلبد، ادامه گسترش برنامه هسته‌ای ایران برای ما بسیار نگران کننده است.»
 
این درحالی است که ایران سالهاست عضو ان پی تی می‌باشد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر فعالیت نیروگاه‌های کشورمان نظارت دارد. این درحالی است که محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با شبکه الجزیره تاکید کرد پاسخ‌هایی که ایران تاکنون به سوالات آژانس بین المللی انرژی اتمی داده دقیق بوده است.
 
در همین راستا اسلامی فاش کرد مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اراده جدی برای «قانع کننده» توصیف کردن پاسخ‌های ایران ندارد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به گزارش‌های اطلاعاتی دشمنان کشورمان و در راس آن‌ها رژیم صهیونیستی استناد می‌کند.
 
در ادامه بربوک افزود: «ایران هیچ توجیهی برای فعالیت‌های هسته‌ای خود ندارد، به طور مثال، هیچ کشور غیرهسته‌ای به اورانیوم غنی شده تا ۶۰ درصد نیاز ندارد، و اظهارات اخیر تهران بسیار نگران کننده است. به همین دلیل ایران را تشویق می‌کنم تا هرچه سریعتر توافق روی میز را بپذیرد و برجام احیا  شود، ما باید تا جای ممکن از فرصت استفاده کنیم.»
 
این در حالیست که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا، هم در بیانیه خود پیش از دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) به مسئله مذاکرات رفع تحریم‌ها با ایران پرداخت و ادعا کرد: «آمریکا مصمم است با قدرت مثال‌زدنی رهبری کند. ما از طریق دیپلماسی پیشنهادی را برای تضمین بازگشت متقابل به اجرای کامل برجام تهیه کرده‌ایم تا از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای اطمینان حاصل کنیم.»
 
شایان ذکر است به تازگی وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد نام ۶ نهاد دیگر هم به فهرست تحریم‌های وِیژه ایران افزوده شد.
 
پس از آن «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا، نیز مدعی شد: «آمریکا در حال درج نام شش نهادی است که معاملات غیرقانونی مرتبط با نفت ایران را علاوه بر محصولات نفتی و پتروشیمی که از منابع درآمدی اصلی دولت ایران محسوب می‌شوند، تسهیل می‌کنند.»
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید