کد خبر : ۴۴,۸۲۷
۱ خرداد ۱۴۰۱ ۱۰:۰۵
یک اپیدمیولوژیست با بیان اینکه هنوز نمی دانیم که آبله میمون میتواند به پاندمی و همه گیری در جهان بدل شود یا خیر، خاطرنشان کرد:آبله میمونی یک بیماری ویروسی بوده و توسط ویروس آبله میمون ایجاد می شود که یکی از اعضای خانواده ویروس های آبله است.
دکتر مسعود یونسیان در گفت وگو با ایسنا، در مورد بیماری آبله میمونی که تاکنون در ۱۲ کشور جهان مواردی از آن گزارش شده است، خاطرنشان کرد:آبله میمونی یک بیماری ویروسی بوده و توسط ویروس آبله میمون تشکیل میشود که یکی از اعضای خانواده ویروس های آبله است. افرادی که به این بیماری مبتلا میشوند ، بثورات پوستی و تاول هایی روی بعضی نقاط پوست شان به وجود می آید و تماس با افراد آلوده میتواند منجر به انتقال و سرایت این بیماری شود.
 
وی با بیان اینکه به نظر میرسد آبله میمونی خیلی شدید نباشد و حداقل گزارشات نخست آن حکایت از شدت بالای این بیماری ندارند، بیان کرد:باید منتظر بمانیم تا اطلاعات بیشتری از این بیماری منتشر شود و ببینیم که مبتلایان چه سرنوشتی پیدا می کنند.
 
یونسیان بیان کرد:باید توجه کرد که بعضی بیماری های ویروسی بازپدید هستند؛ یعنی در گذشته بودند، از بین رفتند و در حال حاضر مجددا ظاهر شدند و ما از آن ها دانش قبلی داریم. بیماری آبله میمونی هم جزو بیماری های بازپدید محسوب می شود که در سال های گذشته میزانی از شیوع را داشته است. با این حال اکنون در شرایط جدید شیوع این بیماری باید منتظر باشیم تا اطلاعات بیشتری کسب شود.
 
او در مورد امکان انجام واکسیناسیون علیه آبله میمونی، بیان کرد:آنچه که اکنون در مورد پیشگیری از آبله میمونی مطرح شده، این است که کسانیکه واکسن آبله تزریق کرده اند تا درجات قابل ملاحظه ای در برابر آبله میمونی هم مصون هستند، ولی اینطور نیست که واکسن اختصاصی این بیماری باشد. واکسن آبله به صورت غیر اختصاصی میزان مصونیت بدن را در برابر آبله میمونی تا درجات قابل ملاحظه ای افزایش می دهد.
 
این اپدمیولوژیست با بیان اینکه هنوز نمی دانیم که آبله میمونی میتواند به پاندمی و همه گیری در جهان بدل شود یا خیر، خاطرنشان کرد:برترین کاری که معمولاً باید برای مقابله با بیماری های نوپدید و بازپدید انجام داد، مراقبت است. مراقبت به این معنا که داده های مرتبط با بیماری را به صورت مرتب و سیستماتیک ثبت کرده و در زمان ها و مکان های مختلف باهم مقایسه کرده و بسته به اطلاعاتی که کسب می کنیم، در زمان زمان مناسب مداخله کنیم. برای همه بیماری های واگیر نمی توان نسخه واحدی پیچید. البته الفبای کار که همان مراقبت و تصمیم گیری به موقع و مرحله به مرحله بر اساس داده های متقن است، یکسان است. مسئولان وزارت بهداشت باید سیستم مراقبت را با استفاده از ابزارها و تکنولوژی های روزآمد در کشور توسعه داده و از این بستر برای تهیه اطلاعات استفاده کنند.
 
یونسیان با بیان اینکه مسئولیت این مراقبت در کشور ما با سیستم شبکه بهداشتی است، گفت:متأسفانه سیستم های شبکه بهداشت روزآمد نبوده و با فناوری اطلاعات به اندازه کافی همخوان نیستند که باید در این زمینه توجه شود.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید