کد خبر : ۳۳,۶۰۹
۹ شهریور ۱۴۰۰ ۱۹:۰۹
پیش‌بینی برداشت ۱۲۶هزار تن خرما در بوشهر/ خرید حمایتی خرما در دستور کار است
خارگ نیوز: معاون سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر پیش‌بینی کرد امسال ۱۲۶هزار تن خرما در استان تولید و به بازار مصرف عرضه شود.
به گزارش خارگ نیوز، خسرو عمرانی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: برداشت خرما از سطح ۳۴هزار هکتار از نخیلات این استان آغاز شد و پیش بینی می‌شود ۱۲۶هزار تن خرما تولید و به بازار مصرف عرضه شود.
 
او افزود: کل محصول تولیدی نخیلات استان بوشهر در سال‌جاری ۱۶۵هزار تن پیش بینی شده‌است که هشت هزار تن آن به صورت خارک (خرمای نارس) و ۳۰ هزار تن به صورت رُطب برداشت و تاکنون ۲۰ هزار تن وارد بازار شده و همچنان ادامه دارد و مابقی به صورت خرما برداشت می‌شود.
 
 معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر، رقم غالب خرمای استان بوشهر را زاهدی و کبکاب عنوان کرد.
 
عمرانی در باره بازار خرمای امسال بیان کرد: شیوع ویروس کرونا، بالا رفتن هزینه‌ها و حذف برخی کالا‌ها از سبد خانوار، ممنوعیت صادرات خرما به عراق و به خطر از دست رفتن بازار افغانستان به دلیل تحولات سیاسی این کشور از جمله مواردی است که می‌تواند بازار خرمای استان بوشهر را تحت تاثیر قرار دهد.
 
پیگیر‌های لازم برای بهبود وضع بازار خرما
او تاکید کرد: پیگیر‌های لازم برای بهبود وضع بازار خرما از سوی این سازمان انجام شده‌است.
 
 معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر تامین تسهیلات سرمایه در گردش ارزان قیمت، اجازه صادرات خرما در قبال واردات میوه‌های گرمسیری، دادن مشوق‌های صادراتی، رایزنی با بازار‌های هدف برای کاهش تعرفه واردات را از جمله این پی‌گیری‌ها عنوان کرد.
 
عمرانی ادامه داد: با توجه به شرایط موجود پیش‌بینی‌های لازم برای خرید تضمینی و حمایتی محصول خرما در صورت ضرورت در دستور کار است.
 
او گفت: سال گذشته ۲۷ هزار تن محصول خرمای استان بوشهر به ارزش ۳۴میلیون دلار به کشور‌های هند، پاکستان، عراق، روسیه، افغانستان، آسیای میانه و اروپا صادر شد.
 
تولید هر کیلو خرما ۸ هزار تومان آب می‌خورد
 معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر هزینه تولید یک کیلو خرما را در استان بوشهر ۸ هزار تومان عنوان کرد و افزود: در زمان حاضر ظرفیت سردخانه‌های این استان ۶۵هزار و ۵۰۰ تن است که تا پایان سال به ۷۰ هزار تن افزایش می‌یابد و ظرفیت بسته بندی ۹۰ هزارتن خرما نیز در این استان تامین شده است.
 
عمرانی ادامه داد: خشکسالی، بروز برخی آفت‌ها از جمله خشکیدگی خوشه خرما و بارندگی تابستانه باعث بروز خسارت به نخیلات این استان شد.
 
او بیان کرد: امسال ۲۴هزار هکتار از سطح نخیلات استان بوشهر زیر پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفته است.
 
برداشت محصول خرما در استان بوشهر از اوائل شهریور آغاز و تا اوایل آبان ادامه دارد.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید