کد خبر : ۲۹,۴۳۶
۱۰ خرداد ۱۴۰۰ ۱۰:۱۳
بیش از ۱۰۰۰ دانشجو در دانشگاه فرهنگیان بوشهر تحصیل می‌کنند
خارگ نیوز: رئیس دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر گفت: هزار و ۳۲۲ دانشجومعلم در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
به گزارش خارگ نیوز،  دکتر اکبر مولایی رئیس دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر ضمن تقدیر از حضور اصحاب رسانه در نشست خبری با رئیس هیات مدیره بنیاد خیرین حامی دانشگاه فرهنگیان کشور و مدیرعامل این بنیاد بیان کرد: امیدواریم با همت و یاری رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بنیاد خیرین دانشگاه فرهنگیان بتوانیم امروز شعبه استانی این بنیاد را در دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر رقم بزنیم و مشکلات دانشگاه فرهنگیان استان را از سد راه برداریم و آغاز کاری برای توسعه کمی و کیفی و همه جانبه دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر باشد.
 
او به تشریح آمار دانشجویان این دانشگاه پرداخت و افزود: دانشگاه فرهنگیان کشور که برخاسته از مراکز تربیت معلم سابق است با نام جدید دانشگاه فرهنگیان از سال ۹۱ آغاز به کار کرده است و در ۳۱ استان کشور شعبه‌هایی در واحد خواهران و برادران را دارا است که در استان نیز در پردیس خواهران بنت الهدی صدر و پردیس برادران پردیس علامه طباطبایی به ارائه خدماتی به دانشجو معلمان می‌پردازیم.
 
رئیس دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر عنوان کرد: در حال حاضر آمار منتهی به سال ۱۴۰۰ بدون ورودی‌های جدید ما هزار و ۳۲۲ دانشجو معلم به صورت تمام وقت خوابگاهی به صورت پیوسته داریم که از این آمار ۵۷۳ نفر پسران و ۷۴۹ نفر دختران هستند.
 
مولایی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در سال ۹۷ در پردیس نسیبه تهران در خصوص تاکید ایشان به اینکه تنها راه ورود به آموزش و پرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان باشد، افزود: دانشگاه فرهنگیان مسئولیت سنگینی در زمینه تامین نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش پیدا کرده و طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هر کسی که بناست ردای معلمی بر تن کند می‌بایست از دانشگاه فرهنگیان فارغ التحصیل شود.
 
بحران نیروی انسانی در آموزش و پرورش
مولایی در ادامه گفت: به دلیل بازنشسته شدن فزاینده نیرو‌های آموزش و پرورش در سال‌های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۴ با بحران نیروی انسانی در آموزش و پرورش مواجه خواهیم بود که بیش از ۲۰۰ هزار نفر از بدنه آموزش و پرورش جدا خواهند شد و جایگزینی این نیروی انسانی نیاز به برنامه ریزی دارد.
 
او ادامه داد: این امر در دستور کار دانشگاه فرهنگیان کشور قرار گرفته است و هم اکنون با بیش از ۹۰ هزار دانشجوی پیوسته که از طریق کنکور سراسری در رشته‌های مختلف جذب می‌شوند در صدد هستیم که این نیاز آموزش و پرورش کشور را مرتفع کنیم.
 
مولایی اضافه کرد: طبق مصوبه جدید سازمان امور استخدامی در مهرماه سال آینده ۲۵ هزار ردیف استخدامی جدید برای جذب دانشجو معلمین صادر شده است.
 
او با اشاره به اینکه شیوه‌های جذب دانشجو در این دانشگاه افزود: با توجه به نیاز‌هایی که در کشور وجود دارد دو شیوه جذب دانشجو در دستور کار قرار گرفته است که شیوه نخست جذب دانشجو از طریق کنکور سراسری و شیوه دوم موسوم به استخدام از طریق ماده ۲۸ است که یک شیوه مقطعی است و به خاطر نیاز اظطراری آموزش و پرورش در دستور کار قرار گرفته است.
 
رئیس دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر به تشریح شیوه جذب دانشجو از طریق ماده ۲۸ دانشگاه فرهنگیان پرداخت و گفت: در این شیوه آزمون استخدامی از بین فارغ التحصیلان سایر دانشگاه‌های کشور با مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برگزار می‌شود و از کسانی که در آزمون کتبی قبول می‌شوند سه برابر ظرفیت برای مصاحبه تخصصی به دانشگاه فرهنگیان فراخوانده می‌شوند و پس از انجام فرایند مراحل مصاحبه و گزینش تعدادی که می‌بایست به دانشگاه معرفی می‌شوند و دانشگاه در دو ترم فشرده کار آموزش شیوه‌های تدریس و ارزیابی را اعمال می‌کند و پس از دو ترم این افراد جذب آموزش و پرورش می‌شوند.
 
مولایی گفت: پارسال دو بار آزمون استخدامی برگزار شده که بناست در مرحله اول ۵۰۰ نفر و در مرحله دوم ۴۰۰ نفر جذب دانشگاه شوند و به تازگی با مصوبه مجلس شورای اسلامی حق التدریس‌های شاغل در استان را نیز تحت پوشش قرار داده‌ایم و کار آموزش فشرده برای ۷۰۰ نفر از آن‌ها برای استخدام را آغاز کرده‌ایم.
 
او بیان کرد: برآورد ما این است که از ۲۵ هزار ردیف استخدامی ۵۰۰ نفر جذب دانشگاه فرهنگیان بوشهر خواهند شد و بنابراین اگر آمار فعلی دانشجویان را به این آمار اضافه کنیم ما در اول مهر امسال میزبان بیش از ۱۸۰۰ دانشجو معلم خوابگاهی خواهیم بود.
 
ضعف‌های زیرساختی در  دانشگاه فرهنگیان
رئیس دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر تاکید کرد: از طرفی میثاق دانشگاه فرهنگیان حکم می‌کند که دانشجویان به صورت تمام وقت در پردیس حضور داشته باشند و زندگی خوابگاهی دانشجو معلم قسمتی از فرآیند تربیت معلم محسوب می‌شود و لذا فراهم آوردن زندگی دانشجویی در محیطی در خور تربیت معلم نیازمند به پیش بینی ها، مدیریت‌ها و برنامه ریزی‌های خاصی است که سال هاست به دلیل کم توجهی به امر تربیت معلم زیرساخت‌های کار برای تربیت معلم در شان نظام مقدس جمهوری اسلامی در بوشهر فراهم نیست.
 
مولایی ادامه داد: فراهم آوردن زندگی دانشجویی بیش از ۱۸۰۰ نفر به تناسب هر ۸ یا ۶ نفر در یک اتاق نیازمند تقریبا ۲۵۰ تا ۳۰۰ اتاق و بقیه خدمات جانبی است که این امکانات فضای فیزیکی در حال حاضر برای دانشگاه میسر نیست و می‌بایست این امر ظرف ۴-۳ ماه آینده با همت مسئولین استانی و کشوری دانشگاه فرهنگیان و مسئولین استانی دانشگاه فرهنگیان بوشهر محقق شود.
 
او گفت: در راستای آینده نگری و برای ایجاد بستری مناسب برای گذراندن پیک‌های بعدی استخدام‌های آموزش و پرورش، نیاز به یک بنیاد حامی داریم که این بنیاد در سراسر کشور با نام بنیاد خیرین حامی دانشگاه فرهنگیان با اساسنامه‌ای مدون شکل گرفته و امروز بنا است که در این مراسم بحث انتخاب هیات مدیره بنیاد خیرین را داشته باشیم با امید به اینکه بنیاد خیرین بتواند به عنوان بازوی محرکه در کنار دانشگاه فرهنگیان بوشهر باشد.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید