کد خبر : ۲۷,۹۸۲
۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۴:۳۲
قلب دنیا برای خلیج همیشه فارس می‌تپد/ ساحل‌نشینان بوشهری‌ حافظان واقعی خلیج‌فارس
خارگ نیوز: استان بوشهر با داشتن طولانی‌ترین مرز دریایی با خلیج‌فارس زندگی مردم ساحل‌نشین آن با این آبراه مهم و استراتژیک پیوند خورده و مرزبانان واقعی آن هستند و همواره حافظ منطقه‌ای که قلب دنیا برای آن می‌تپد هستند.
به گزارش خارگ نیوز، 10 اردیبهشت ماه در تاریخ جمهوری اسلامی ایران به مناسبت سالروز اخراج پرتغالی‌ها و استعمارگران از خلیج‌فارس به نام روز ملی خلیج‌فارس نام‌گذاری شده است.
 
خلیج‌فارس منطقه‌ای که همواره قلب دنیا برای آن می‌تپد متجاوزان برای دست‌اندازی به این منطقه مهم و استراتژیک ترفندهای مختلفی به‌کار گرفته‌اند.
 
استان بوشهر در کناره آبراه خلیج‌فارس بیشتر مرز دریایی با این آبراه استراتژیک دارد چراکه 937 کیلومتر مرز دریایی و بیش از 700 کیلومتر ساحل از ظرفیت‌های استان بوشهر در پهنه آبراه بین‌المللی خلیج‌فارس است.
 
ادوار مختلف تاریخی نشان می‌دهد که در قرون مختلف استعمارگران از طریق این آبراه برای به یغما بردن ثروت‌ها و گنجینه خلیج‌فارس بارها به استان بوشهر حمله کرده‌اند و با رشادت‌های دریا دلان این استان شکست را پذیرفته‌اند.
 
به گفته نماینده ولی فقیه در استان بوشهر خلیج‌فارس یک منطقه استراتژیک جهانی است که نقشی مهم در آینده جهان ایفا می‌‌کند و ایران اسلامی با هدایت رهبر معظم انقلاب، خلیج‌فارس را به نقطه اقتدار همه جانبه ایران و منطقه تبدیل می‌کند.
 
آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری، به تاریخ حمله استعمارگران و متجاوزان به خلیج‌فارس و استان بوشهر پرداخت و اظهار داشت: تاریخ خلیج‌فارس گواه این است که استعمارگران هیچگاه نتوانسته‌اند به اهداف شوم خود دست یابند، چون همواره در خلیج‌فارس علمای بصیر و شجاع چون علامه بلادی بوشهری و سرداران توانمند و شهادت طلب چون  رئیسعلی دلواری و مهدوی‌ها حضور داشته‌اند و همواره رزمندگان و ساحل‌نشینان حافظ این مرز دریایی مهم هستند.
 
امام جمعه بوشهر با گرامیداشت 10 اردیبهشت روز ملی خلیج‌فارس تصریح کرد: این روز به استعمارگران یادآور می‌شود مردم ساحل‌نشین استان بوشهر مدافع همه جانبه از خلیج‌فارس هستند و تاریخ 500 ساله تجاوز استعمارگران نشان می‌دهد که مردم استان بوشهر همیشه بر آنان شکست تحمیل کرده‌اند.
 
وی، قدمت مقاومت مردم استان بوشهر در برابر متجاوزان در خلیج‌فارس را بیش از 5 قرن دانست و خاطر نشان کرد: انگلیس چهار بار از طریق خلیج‌فارس به استان بوشهر حمله کرد که هر بار تجاوز با با دلیر مردی ساحل‌نشینان این استان با شکست ذلیلانه و مفتضحانه مواجه شد که حماسه دلیران تنگستان به فرماندهی سردار رئیسعلی دلواری از آن جمله است.
 
استاندار بوشهر هم با گرامیداشت روز ملی خلیج‌فارس، نقش استان بوشهر در این آبراه بسیار مهم دانست و تصریح کرد: استان بوشهر با داشتن بیشترین مرز دریایی با خلیج‌فارس نقش مهم و تعیین کننده‌ای از این آبراه بین‌المللی دارد.
 
عبدالکریم گراوند، دروازه تجارت و بازرگانی در کنار خلیج‌فارس دانست افزود: منطقه خلیج‌فارس از اهمیت ویژه‌ای همواره در ادوار مختلف تاریخی برخوردار بوده و بوشهر در کنار این آبراهه بین‌المللی و استراتژیک به عنوان دروازه تجارت محسوب می‌شود.
 
وی با تأکید بر اینکه خلیج‌فارس همیشه به همین نام بوده تصریح کرد: بر اساس مستندات تاریخی در ادوار مختلف، خلیج فارس نامی که از حافظه تاریخ هیچگاه حذف نمی‌شود و دشمنان برای اختلاف‌افکنی و دست‌اندازی به این آبراهه همواره توطئه‌های گوناگونی طراحی و اجرا کرده‌ و شکست خورده‌اند.
 
استاندار بوشهر ظرفیت خلیج‌فارس در ابعاد نفتی و گازی را مورد توجه قرار داد و با اشاره به اینکه 65 درصد نیازهای نفتی جهان به خلیج‌فارس متکی است افزود: علاوه بر آن این منطقه مهم دارای 30 درصد ذخایر گازی جهان است و به سبب این همه ثروت و توانمندی انواع ترفند و توطئه‌ها در خلیج‌فارس طراحی می‌شود.
 
گراوند، با بیان اینکه نام خلیج فارس در تمام اسناد تاریخی موجود است تصریح کرد: نام خلیج‌فارس نشان از هویت و تاریخ رشادت و سربلندی مردم سلحشور و ساحل‌نشین استان بوشهر است و شکست‌ دشمنان در تجاوز به آبها سرزمینی خلیج‌فارس حکایت از مرزداری مردم این دیار دارد.
 
10 اردیبهشت در تاریخ ایران اسلامی روز ملی خلیج‌فارس یادآور ازخودگذشتگی‌های مردم ساحل‌نشین استان بوشهر و فرار اشغالگران متجاوزان برای تسلط بر سواحل جنوبی کشور است.
 
هر ساله به مناسبت این روز مهم برنامه‌هایی در مناطق ساحلی استان بوشهر برگزار می‌شود ولی امسال به سبب جلوگیری از انتشار ویروس کرونا بیشتر برنامه‌ها در فضای مجازی برگزار می‌شود هر چند برگزاری رژه شناورها در طول نوار ساحلی خلیج‌فارس مورد توجه قرار دارد.
کلیدواژه ها: روز ملی خلیج فارس 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید