کد خبر : ۸۹۷
۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۲۰:۰۵
شرکت پتروشیمی خارک در سال 1346 تاسیس گردید و در تاریخ 26/10/77 در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد.
شرکت پتروشیمی خارک در 12 ماهه منتهی به 29 /12/96 معادل 1680 میلیارد تومان فروش داشته که در مقایسه با سال گذشته افزایش 47 درصدی را نشان می‌دهد که ناشی از افزایش نرخ جهانی فروش محصولات و افزایش نرخ تسعیر ارز می‌باشد. محصولات شرکت به ترتیب اولویت در فروش شامل متانول، بوتان، پروپان، پنتان و گوگرد است که به ترتیب 53، 18، 12، 11 و 3 درصد از کل فروش ریالی شرکت را تشکیل می‌دهند.

همچنین شرکت از لحاظ پوشش فروش مقداری نیز موفق عمل کرده و در 12 ماهه 654 هزارتن متانول به فروش رسانده که نسبت به اولین پیش بینی شرکت افزایش 10 درصدی داشته است.

متانول پرفروش‌ترین و مهم‌ترین محصول شرکت است بنابراین تحلیل و بررسی وضعیت فروش این محصول در پیش بینی سوداوری شرکت تاثیر بسزایی دارد. بازار فروش محصولات شخارک تماما خارجی است از این رو نرخ دلار و تحریم‌ها بر آن اثرگذار است. بطوری که افزایش نرخ ارز می‌تواند سبب افزایش قیمت‌ها و در نهایت افزایش سودآوری شرکت شود. با توجه به اینکه متانول درصد بیشتری از فروش شرکت را شامل می‌شود نرخ فروش ان و همچنین نرخ خوراک تاثیرات مستقیم بر روی مقدار برآوردی دارد.

برای پیش بینی سود سال 97 نرخ دلار آزاد و نرخ دلار مبادله‌ای از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. لازم به ذکر است که دلار ازاد مبنای فروش محصولات شرکت است.

در گزارش زیر نرخ سود شرکت برای سال 97 محاسبه شده و سپس تحلیل حساسیت بر روی ان انجام گرفته است. با توجه به بررسی‌های انجام شده افزایش نرخ جهانی متانول و تاثیر مستقیم آن بر درآمد فروش شرکت، احتمالا موجب افزایش سود سال 1397 می‌شود. از طرفی پیش بینی‌ها از روند افزایشی قیمت نفت و نرخ جهانی زغال سنگ را می‌توان به عنوان عامل دیگری برای رشد احتمالی فروش شرکت قلمداد کرد. همچنین کاهش مبنای ارز محاسباتی نرخ خوراک از 4200 تومان به 3800 تومان می‌تواند هزینه‌های شرکت را کاهش دهد. در مجموع با توجه به افزایش نرخ ارز در مقایسه با سال گذشته حتی در صورت تک نرخی شدن ارز نیز احتمالا شاهد رشد سود شرکت در سال 97 خواهیم بود.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید