کد خبر : ۷,۵۸۶
۲۴ تیر ۱۳۹۹ ۲۰:۱۱
آذرپاد،اسکله ای برای بارگیری سوپر نفتکش ها
خارگ نیوز: نیاز روز افزون بازار های جهانی به نفت خام ، صنعت نفت ایران را درصدد راه اندازی بزرگ­ترین پایگاه بارگیری نفت خام جهان در جزیره خارگ واداشت . بر این اساس از سال 1337 اولین گروه ساختمانی بدین منظور وارد جزیره خارگ شد و هر روز مظاهر جدیدی از پیشرفت صنعتی در این جزیره کوچک پدیدار و درخشندگی این گوهر باستانی بر تارک خلیج فارس افزون­تر شد.
به گزارش خارگ نیوز، سید نعمت اله امام: نیاز روز افزون بازار های جهانی به نفت خام ، صنعت نفت ایران را درصدد راه اندازی بزرگ­ترین پایگاه بارگیری نفت خام جهان در جزیره خارگ واداشت . بر این اساس از سال 1337 اولین گروه ساختمانی بدین منظور وارد جزیره خارگ شد و هر روز مظاهر جدیدی از پیشرفت صنعتی در این جزیره کوچک پدیدار و درخشندگی این گوهر باستانی بر تارک خلیج فارس افزون­تر شد.
 
 در آن زمان سه پروژه برای ایجاد و توسعه تأسیسات بارگیری و صدور نفت خام در این جزیره توسط شرکت­های عامل نفت ایران تهیه و اجرا شد و پروژه چهارم نیز در دست اجرا بود، و این علاوه بر  تأسیسات پتروشیمی و بهره­برداری از منابع نفت و گاز این جزیره و فلات قاره مجــاور آن بود که در سال های بعدی ایجادشد. در همین راستا همزمان با احداث اسکله آذرپاد در سال 1352 ، منازل سازمانی بر حسب نیاز احداث شده که هم اکنون به نام کوی آذرپاد شناخته می شود. اسکله آذرپاد ( sea Island )  در 3 کیلومتری ساحل که عمق آب 35 متراست  ، نصب شده تا بتواند پذیرای سوپرنفتکش های 500هزار تنی باشد.
 
اسکله آذرپاد در اوج حملات رژیم بعثی به تاسیسات نفتی ایران در تاریخ 28 شهریورماه 1364، هنگامی که نفتکش 150 هزار تنی کُره ای بنام «سانگ یانگ» در حال بارگیری بود، مورد اصابت موشک اگزوست قرار گرفت- که به علت حرکت موشک از سطح دریا توسط سیستم ضدهوایی جزیره ردگیری نشده بود- شدت حمله به حدی بود که آتش سوزی عظیمی ایجاد شد و جهنمی از دود و آتش همه جا را گرفته بود. آتش به بخش های دیگری از اسکله نیز سرایت کرده بود، ولی جان برکفان جزیره با فداکاری و تلاش چشمگیری، توانستند نفتکش مزبور را که بر اثر حرارت زیاد به بخشی از اسکله جوش خورده بود، از اسکله جدا کرده و آنرا به ساحل جزیره منتقل کند. در همان روز چندبار اسکله آذرپاد مورد حمله قرار گرفت.
سید نعمت اله امام

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید