کد خبر : ۶۹,۴۵۱
۳۰ دی ۱۴۰۲ ۱۲:۳۱
طبق آنچه یک قانونگذار دموکرات و دستیار ارشد کنگره ایالات متحده می‌گویند، دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا در حال رایزنی جهت ارسال نامه‌ای به جو بایدن و طرح درخواست استعفای «برت مک‌گِرک» مشاور رئیس‌جمهور آمریکا در امور «خاورمیانه» به دلیل ضعف مدیریتی او در بحران غزه هستند.
این تلاش به رهبری دموکرات‌های مترقی آمریکا که مک‌گرک را به‌عنوان «شخص غیرمفیدی» در سیاست‌های «خاورمیانه» می‌دانند، در حال انجام است. به گفته دموکرات‌های آمریکایی، سیاست‌های مک‌گرک بحران غزه را وخیم‌تر کرده است. آنها هم‌چنین قصد دارند این مسئله را در قالب نامه‌ای به جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا منتقل کنند و خواستار استعفای برت مک‌گرک شوند.
 
البته این قانونگذار دموکرات به پایگاه خبری آمریکایی هاف‌پست گفت که پیش‌نویسی در حال حاضر طراحی شده و حامیان آن توقع دارند ۱۰ الی ۱۵ امضاکننده آن را تایید کنند. قرار است طی چند روز آینده این نامه به طور گسترده پخش شود و این پیشنهاد را در جلسه بعدی گروه ترقی‌خواهان کنگره آمریکا که بیش از ۱۰۰ عضو دارد، مطرح کنند.
 
این قانونگذار بدون آنکه نام خود را افشا کند، افزود: ناامیدی و خشم در میان دموکرات‌هایی که مک‌گرک را مسئول سیاست‌های ناکارآمد و مضری می‌دانند، به نقطه اوج خود رسیده است.
 
به گفته این قانونگذار آمریکایی، مک‌گرک مسئول سیاست‌های مضری است که حمایت بایدن را تضعیف می‌کند.
 
مشاور جو بایدن در امور «خاورمیانه» از زمان روی کار آمدنش در سال ۲۰۲۱ با انتقادات فراوانی مواجه شده و این بار دموکرات‌ها می‌خواهند با اعمال فشار بر رئیس‌جمهور موجب استعفای این مشاور شوند.
 
به گفته منتقدان، مک‌گرک به اشتباه «سیاست خاورمیانه‌ای» بایدن را بر تعمیق روابط ایالات متحده با عربستان سعودی متمرکز کرده و همچنین در برابر درخواست‌های واشنگتن، از جمله در مورد نزدیک شدن به روسیه و چین تا جلوگیری از افزایش قیمت نفت، مقاومت کرده است.
 
سخنگوی برت مک‌گرک از اظهار نظر در این خصوص خودداری کرده است.
 
انتهای پیام

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید