کد خبر : ۶۷,۱۹۳
۱ آذر ۱۴۰۲ ۱۶:۳۷
حماس در بیانیه‌ای از آتش بس چهار روزه در غزه خبر داد.
پس از ده‌ها روز جنایت سهمگین صهیونیست‌ها در غزه بالاخره آتش‌بس برقرار شد اما فقط برای چهار رورز. در این راستا حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد که بعد از مذاکرات سخت ‌و پیچیده که روزهای زیادی زمان برد به یاری خداوند و تلاش‌های گسترده قطری و مصری به توافق آتش بس انسانی (آتش بس موقت) به مدت چهار روز دست یافتیم.
 
در این بیانیه آمده است: بر اساس این توافق آتش بس دوطرفه انجام می شود و تمام اقدامات نظامی ارتش صهیونیستی در تمام مناطق نوار غزه متوقف می شود و تحرکات خودروهای نظامی رژیم صهیونیستی که به داخل نوار غزه نفوذ کرده‌اند نیر متوقف می‌شود.
 
همچنین صدها کامیون ویژه کمک‌های انسانی، امدادی، پزشکی و سوخت بدون استثنا وارد تمام مناطق شمالی وجنوبی غزه خواهد شد.
 
بر اساس این آتش بس، ۵۰ اسیر صهیونیست زن وکودک زیر ۱۹ سال آزاد خواهند شد و در مقابل نیز۱۵۰ زن وکودک زیر ۱۹سال فلسطینی موجود در زندانهای رژیم صهیونیستی آزاد می‌شوند.
 
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است که پروازها در مدت ۴ روز آتش بس در جنوب متوقف خواهد شد.
 
در شمال نیز پروازها روزانه به مدت ۶ ساعت از ۱۰:۰۰صبح تا ۴:۰۰بعد از ظهر متوقف خواهد شد.
 
در مدت آتش بس رژیم صهیونیستی متعهد است که در تمام مناطق نوار غزه به هیچ فردی تعرض نکند و هیچ کس را بازداشت نکند.
 
در بخشی از این بیانیه همچنین آمده است که آزادی رفت و آمد مردم از شمال تا جنوب در طول خیابان صلاح‌الدین تضمین شده است.
 
در بخش دیگری از بیانیه آمده است که علیرغم تعلل رژیم صهیونیستی و تلاش برای طولانی کردن مذاکرات ، بندهای این توافق بر اساس رویکرد مقاومت و ملاحظات آن ایجاد شده است که هدف آن خدمت به مردم فلسطین و تقویت مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی است... درحالی که آتش بس را اعلام می کنیم همزمان می‌گوییم که دست‌هایمان روی ماشه خواهد ماند و برای دفاع از ملت و بیرون کردن اشغالگران ایستاده‌ایم.به ملت خود می‌گوییم که به خون و فداکاری آن‌ها و تحقق آزادی ‌و برپایی دولت فلسطینی مستقل به پایتختی قدس وفادار خواهیم ماند .
 
پیش از این تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که کابینه رژیم صهیونیستی به توافق تبادل اسرا با جنبش حماس رای مثبت داد.
 
رویترز نیز به نقل از دفتر نتانیاهو این خبر را تایید کرد.
 
در این گزارش آمده است: کابینه صهیونیستی بعد از ۶ ساعت بحث و بررسی با توافق آزادی ۵۰ اسیر اسرائیلی نزد حماس موافقت کرد.
 
رویترز اعلام کرد که توقف جنگ برای ۴ روز ادامه خواهد داشت و در این مدت ۵۰ اسیر صهیونیست که زن ‌و کودک هستند آزاد خواهند شد.
 
در این گزارش همچنین آمده است که تمامی وزرا صهیونیست به جز ۳ وزیر از حزب صهیونیست دینی از جمله ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی، این توافق را تایید کردند.
 
همچنین
 
الی کوهن، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی اعلام کرد که «از روز پنج‌شنبه، روند استرداد اسرای در بند حماس آغاز می‌شود»
 
مشاور نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت: اسرائیل آماده تمدید آتش بس موقت انسانی در غزه جهت خارج کردن تعداد بیشتری از شهروندانش است.
 
اما ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی امروز چهارشنبه اعلام کرد، توافق میان این رژیم و حماس درباره تبادل اسرا و برقراری آتش‌بس یک اشتباه تاریخی و تسلیم شدن در برابر دیکته‌های رهبر حماس در نوار غزه است.
 
وزیر امنیت ملی، توافق آتش‌بس میان حماس و رژیم صهیونیستی را به شدت مورد انتقاد قرار داد و استدلال کرد که توقف درگیری‌ها یک «سابقه خطرناک» ایجاد می‌کند.
 
در حالی که «ایتامار بن گویر» می‌گوید معامله با بازگشت اسرا «مزیت‌هایی» دارد، اما «ما حق و اختیاری نداریم که با ایده جداسازی آنها و بازگرداندن بخشی از آنها موافقت کنیم».
 
بن گویر در ایکس نوشت: حماس بیش از هر چیز این وقت تنفس را می خواست. طرح کلی این توافق یک سابقه خطرناک ایجاد می‌کند که معادله را تغییر می دهد و ممکن است اتفاقات بیشتری را به همراه داشته باشد.
 
بن گویر از جمله وزرای صهیونیست بود که شب گذشته به توافق آتش بس رای منفی داد. به نقل از رسانه های اسرائیلی وی در جلسه دولت گفته بود: «این تصمیم برای نسل ها آسیب بزرگی به ما وارد می کند».
 
ناظرات سیاسی می‌گویند آتش‌بس کنونی نوعی پیروزی برای حماس به حساب می‌آید زیرا تا اینجای کار رژیم صهیونیستی به هیچ یک از اهداف تعیینی‌اش نرسیده است و در چنین شرایطی حاضر به پذیرش آتش‌بس شده است.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید