کد خبر : ۶۷,۰۴۰
۲۷ آبان ۱۴۰۲ ۲۰:۱۲
یک قاضی آمریکایی حکم داد که دونالد ترامپ در حمله به ساختمان کنگره دست داشته است اما اجازه ادامه حضور او در انتخابات سال آینده را صادر کرد.
یک قاضی آمریکایی حکم داد که دونالد ترامپ در حمله به ساختمان کنگره دست داشته است اما اجازه ادامه حضور او در انتخابات سال آینده را صادر کرد.
 
یک قاضی اهل کلرادوی آمریکا حکم داد که دونالد ترامپ در شورش 6 ژانویه 2021 و حمله طرفدارانش به ساختمان کنگره مشارکت داشته است اما اجازه حضور او در انتخابات سال آینده در این ایالت را صادر کرد.
 
بر این اساس، قاضی سارا والاس روز گذشته طی حکمی درخواست گروهی از رأی‌دهندگان کلرادویی برای سلب صلاحیت از ترامپ به‌منظور شرکت در انتخابات سال آینده این ایالت را رد و اعلام کرد که رئیس جمهور سابق می‌تواند در انتخابات این ایالت در سال آینده شرکت کند.
 
این گروه از رأی‌دهندگان کلرادویی، با استناد به لایحه‌ای از قانون اساسی که در آن فردی که در یک شورش شرکت داشته است، نمی‌تواند مناصب دولتی یا فدرال را در اختیار بگیرد، خواستار سلب صلاحیت از ترامپ شده بودند.
 
براساس این گزارش، این قاضی حکم داد که ترامپ به‌عنوان رئیس جمهور، یک مقام دولتی در آمریکا نیست که بتوان تحت این لایحه از او سلب صلاحیت کرد.
 
استیون چانگ سخنگوی ترامپ درباره این حکم گفت: این تصمیم پیروزی بسیار بزرگی برای ترامپ است که با مجموعه‌ای از چالش‌های مشابه برای نامزدی‌اش در انتخابات مواجه است. این حکم میخ دیگری بر تابوت چالش‌های آرای غیرآمریکایی است.
 
وی در بیانیه‌ای افزود: رأی‌دهندگان آمریکایی حق قانونی برای رأی دادن به نامزد منتخب خود دونالد ترامپ را دارند که از حمایت بسیاری برخوردار است.
 
با این حال قاضی نتیجه گرفت که اقدامات و سخنان ترامپ، عامل اصلی و فاکتور کلیدی حمله به ساختمان کنگره در 6 ژانویه 2021 بوده است. او حکم داد که ترامپ در این شورش مشارکت داشته است.
 
در همین حال رئیس این گروه از درخواست‌دهندگان کلرادویی، اظهار کرد که در مورد این حکم درخواست تجدیدنظر خواهد داد. آنها بر این باورند ترامپ با طرح ادعاهای نادرست در مورد بروز تقلب در انتخابات 2020، در این شورش دست داشته و هوادارانش را تحریک به تظاهرات و در نهایت حمله به ساختمان کنگره کرده است.
 
وکلای ترامپ ادعا می‌کنند رئیس جمهور سابق هیچ ارتباطی با افراط‌گرایان راست که نقش مهمی در این حمله داشته‌اند، ندارد و اظهارات وی پیش از حمله به کنگره، تنها در راستای حق آزادی بیان بوده است.
 
این در حالی است که ترامپ با شکایت‌های مشابهی از سوی گروه‌های ذی‌نفع در ایالت‌های مینه‌سوتا و میشیگان نیز مواجه است اما کلرادو اولین ایالتی است که این موضوع را به دادگاه کشانده است.
 
مخالفان ترامپ امیدوار بودند راه پیروزی ترامپ را با سلب صلاحیت از او در ایالت‌هایی که همواره رقابت تنگاتنگی در آنجا بین نامزدهای دو حزب در جریان است، مسدود کنند.
 
پیشتر رئیس جمهور سابق آمریکا انجام هر گونه اقدام نادرست و اشتباه در جریان حمله طرفدارانش به ساختمان کنگره در ژانویه 2021 و ممانعت از انتقال مسالمت‌آمیز قدرت به جو بایدن دموکرات را رد کرده است. کمپین انتخاباتی وی نیز اظهار کرد این دادخواست‌ها و دادخواست‌های مشابه مزخرف و بیهوده دیگر، قانون را فراتر از شناخت و تشخیص گسترش می‌دهد.
 
در زمان حاضر دونالد ترامپ نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان با اتهامات کیفری متعددی روبه‌روست: تلاش برای ابطال نتایج انتخابات 2020 و حمله طرفدارانش به ساختمان کنگره در ژانویه 2021،  نگه‌داری اسناد طبقه‌بندی‌شده در ویلای شخصی‌اش در فلوریدا پس از ترک کاخ سفید، پرداخت حق‌السکوت به یک بازیگر فیلم‌های غیراخلاقی، و تلاش برای تغییر نتایج انتخابات در ایالت جورجیا. وی همچنین درگیر پرونده کلاهبرداری و اتهامات مالی است، علاوه بر این رئیس جمهور سابق آمریکا با پرونده پرداخت خسارت به یک نویسنده که او را به تجاوز جنسی متهم کرده بود، روبه‌روست. ترامپ در انجام هر اقدام نادرست در هیچ یک از این پرونده‌ها تاکنون گناهکار شناخته نشده است.
 
اما دونالد ترامپ طرح این اتهامات را تنها با انگیزه سیاسی و با هدف کنار گذاشتن او از رقابت‌های انتخاباتی 2024 می‌داند، این در حالی است که براساس نتایج تازه‌ترین نظرسنجی‌ها، ترامپ همچنان نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان برای انتخابات 2024 است. وی مدعی است طرح این اتهامات تنها باعث پیشتازی او در نظرسنجی‌ها شده است./تسنیم
 
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید