کد خبر : ۶۴,۶۴۰
۱ مهر ۱۴۰۲ ۱۳:۲۷
محصول لبنی که دارای قیمت مصوب هستند در مقایسه با سایر محصولات لبنی حضور کمرنگ‌تری در بازار دارند و صنایع لبنی با وجود تذکرها، تمایل بیشتری برای تولید سایر محصولات دارند.
حدود یک سال قبل تعداد لبنیات تنظیم بازاری دارای قیمت مصوب به ۴ محصول کاهش یافت که شامل ماست با اوزان ۲.۵ کیلوگرم و ۲ کیلوگرم، پنیر یو اف  ۴۰۰ گرمی، شیر بطری یک لیتر کم چرب و شیر نایلونی ۹۰۰ گرمی بودند.
 
این نرخ ها در جلسه ای با حضور نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان مورد توافق انجمن صنایع لبنی و اتاق اصناف قرار گرفت.
 
بر این اساس رئیس اتاق اصناف ایران با ارسال نامه‌ای به روسای اتاق‌های اصناف کشور تاکید کرد که عرضه محصولات لبنی مشمول طرح مردمی سازی یارانه ها با قیمت مصوب انجام شود.
 
در این نامه تاکید شده  بود: «با توجه به سیاست دولت مبنی بر تامین و عرضه اقلام اساسی و ضروری اقشار مختلف جامعه با قیمت مناسب پیرو مباحث مطروحه در جلسه روز یکشنبه مورخ ۲۶ تیر با حضور نمانیدگان وزارت  جهاد کشاورزی، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان نمایندگانی از اتاق اصناف ایران و نیز انجمن صنایع فراورده های لبنی ایران مبنی بر عرضه به میزان مکفی محصولات لبنی مشمول طرح مردمی سازی یارانه ها با قیمت تعیین شده توسط کارگروه تنظیم بازار کشور، نرخها بشرح ذیل توافق گردیده و مورد انتظار است کلیه اجزای شبکه تامین و توزیع نسبت به رعایت آن اقدام کنند.»
 
 این نرخ‌های مصوب در خرداد ماه سال جاری به روز شد و ۳۰ درصد افزایش یافت، اما به نظر می رسد که محصولاتی که به صورت مصوب نرخ گذاری می شود تولید آن خیلی مورد علاقه تولید کنندگان نیست.
 
این در حالی است که محصولات لبنی که مشمول قیمت گذاری دستوری نیستند و بخش زیادی از تولیدات صنایع لبنی را تشکیل می‌دهند هم باید با فرمول سازمان حمایت تغییر قیمت داشته باشند.
 
با مراجعه به فروشگاه‌ها اما به نظر می‌رسد که قیمت این لبنیات پایبندی زیادی به این فرمول‌ها ندارد و با اضافه کردن افزودنی‌های مانند ویتامین‌ها یا تغییر اوزان با قیمت‌های متفاوتی به فروش می‌رود.
 
باید توجه داشت که قیمت شیر خام مورد استفاده صنایع لبنی به صورت یارانه‌ای و از طریق نهاده دامی وارداتی با ارز ۲۸ هزار تومانی تولید می‌شود؛ از طرفی صنایع لبنی با وجود خرید شیرخام یارانه ای، اجازه صادرات محصولات خود را هم دارند.
 
در یک سال گذشته اما محصولات تنظیم بازاری در حجم کمتری در مقایسه با سایر محصولات لبنی دارای نرخ مصوب دربازار قابل مشاهده است و محصولات لبنی دارای نرخ مصوب در برخی از فروشگاه ها برای عرضه وجود نداشتند به طوری که در مقطعی سازمان میادن میوه و تره بار با برخی از شرکت های لبنی قرارداد منعقد کرد که محصولات لبنی دارای قیمت را در میادین عرضه کنند.
 
انجمن صنایع لبنی: افزایش قیمتی نداشتیم
 
محمدرضا بنی طبا سخنگوی انجمن صنایع لبنی اظهار داشت: به غیر از ۴ محصولی که داری قیمت مصوب هستند نرخ سایر محصولات به صورت عرضه و تقاضا و بر اساس آیین نامه تولیدات ساخت داخل  مشخص می‌شود.
 
وی افزود: قیمت سایر محصولات لبنی بر اساس هزینه تمام شده با در نظر گرفتن ۱۷  درصد سود تولید می‌شود که البته این نرخ ها نیز باید مورد تایید سازمان حمایت قرار گیرد.
 
بنی درباره افزایش قیمت هایی که توسط برخی برند های صنایع لبنی در بازار مشاهده می شود گفت: برخی برندها در خرداد که قیمت شیرخام افزایش یافت و اجازه افزایش ۳۰ درصدی محصولات به آنها داده شد محصولات خود را به یکباره گران نکردند و برای از دست ندادن بازار خود آن را به تدریج اعمال کردند.
 
 سخنگوی انجمن صنایع لبنی ادامه داد: از خرداد ماه سال جاری قیمت محصولات لبنی تنظیم بازار و غیر تنظیم بازاری حداکثر ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته است و در صورتی که گران فروشی مشاهده شود توسط سازمان حمایت، برخورد صورت می گیرد.
 
تسنیم
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید