کد خبر : ۶۲,۹۰۸
۲۲ مرداد ۱۴۰۲ ۱۱:۴۲
صرفه‌جویی بیش از 3.3 میلیون یورویی واحد لوله مغزی سیار شرکت نفت فلات قاره ایران در چهار سال گذشته
به گزارش خارگ نیوز، مهندس سیدمجید خردمند افزود: این واحد با تکیه بر توان، دانش و استفاده بهینه از تجهیزات مربوطه موفق شد با انجام عملیات‌های درون‌چاهی در مناطق عملیاتی کیش، بهرگان، خارگ و سیری در جهت افزایش تولید گامی موثر برداشته و با انجام این عملیات بیش از 733 هزار یورو در سال 1401 صرفه‌جویی ارزی برای شرکت ایجاد نماید.
وی با بیان اینکه بیش از 7 عملیات توسط این اداره در سال 1401 در مناطق عملیاتی شرکت نفت فلات قاره ایران انجام شده است، گفت: این عملیات‌ها شامل اسیدکاری، عمق‌سنجی پلاگ درون‌چاهی، تزریق آب و دیزل درون چاه، تزریق آب و اسید در میادین ایلام، نصر، ابوذر و درود 3 بوده است. همچنین در سال‌های 1398 تا 1400 در مجموع بیش از 50 عملیات در مناطق عملیاتی مختلف شرکت نفت فلات قاره ایران توسط همکاران این اداره انجام شده که اثرات بسیار مثبتی بر افزایش تولید داشته است.
 
به گفته مهندس خردمند، از جمله دلایل استفاده از لوله مغزی سیار در صنعت نفت، توانایی در انجام حفاری و Trip تحت فشار، سرعت جابجایی بالا به علت پیوستگی لوله مغزی، داشتن جریان سیال در هنگام عملیات است. همچنین قابلیت ورود به چاه‌هایی با قطر کم، قابلیت ورود به چاه‌های انحرافی (Directional Well)، عدم نیاز به لوکیشن وسیع نسبت به دکل‌های حفاری، قابلیت حمل و انتقال سریع نسبت به دکل‌های حفاری، قابلیت انجام مشبک‌کاری با روش TCP، قابلیت امتزاج با تجهیزات نمودارگیری جهت چاه‌های High Direct و صرفه‌جویی ارزی قابل توجه و کاهش هزینه‌های مربوط به حفاری از دیگر دلایل مهم استفاده از لوله مغزی سیار در صنعت نفت است.
 
وی افزود: از کاربردهای مهم دستگاه لوله مغزی سیار می‌توان به جابجایی سیالات درون چاه، تزریق اسید و انگیزش چاه، حفاری ، انجام سیمان‌کاری اصلاحی و نصب مجرابند، رفع مانع، احیای چاه با استفاده از تزریق نیتروژن، قابلیت امتزاج و انجام عملیات، نمودارگیری مشبک‌کاری در حفاری جهت‌دار و افقی، مانده‌یابی و کنترل آبدهی اشاره کرد.
 
به گفته مهندس خردمند، به جز انجام عملیات‌های مختلف سرچاهی، کارهای تعمیر، سرویس و نگهداری دستگاه‌های گران‌قیمت لوله مغزی توسط کارشناسان و متخصصان این واحد انجام می‌گیرد. همچنین در صورت تجهیز این واحد به دستگاه‌های جدید و حل مشکلات ساختاری قادر خواهد بود کماکان عملیات‌های مختلف را در مناطق عملیاتی شش‌گانه شرکت نفت فلات قاره ایران به نحو مطلوب انجام دهد که در مقایسه با هزینه‌هایی که شرکت‌های خصوصی برای انجام این عملیات‌ها دریافت می‌کنند از نظر هزینه برای شرکت نفت فلات قاره ایران بسیار به‌صرفه‌تر است.
 
وی در پایان ابراز امیدواری کرد با حمایت مدیران ارشد شرکت نفت فلات قاره ایران و با توجه به صرفه‌جویی قابل توجه که حاصل تلاش‌های بی‌بدیل کارشناسان متخصص و با‌تجربه این واحد است، ضمن به‌روز‌رسانی مجموعه دستگاه‌ها و اصلاح ساختار سازمانی واحد، انگیزه بیش از پیش در همکاران برای تداوم این مسیر در جهت پیشبرد اهداف سازمانی ایجاد شود.
 
در سال‌های اخیر لوله مغزی سیار در جهت پیشبرد اهداف صنعت حفاری و به‌دنبال آن افزایش تولید تاثیر بسزایی داشته و استفاده از این سیستم بنا به دلایل مختلفی از قبیل سرعت در انجام عملیات و همچنین صرفه‌جویی قابل توجه در هزینه‌های جاری مورد توجه ویژه شرکت‌های نفتی قرار گرفته است.
 
واحد لوله مغزی سیار شرکت نفت فلات قاره ایران در سال ۱۳۷۸ به منظور تعمیر، تعمیق و صیانت و افزایش تولید از چاه‌های نفت و گاز میادین مختلف عملیاتی تاسیس شد. این واحد با در اختیار داشتن مجموعه دستگاه‌های لوله مغزی به همراه پمپ‌های فشار قوی تزریق سیال، انجام کلیه عملیات درون‌چاهی مرتبط با تعمیر، تکمیل‌، تعمیق و احیای چاه‌ها، همچنین عملیات مربوط به پیگ‌رانی و تزریق سیال به درون خطوط لوله نفت در سرتاسر مناطق عملیاتی تحت سرپرستی شرکت نفت فلات قاره ایران اعم از جزایر خارگ، لاوان، سیری، بهرگان، قشم و کیش را در راستای صیانت و افزایش تولید با تکیه بر توان متخصصان و کارشناسان باتجربه به عهده دارد.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید