کد خبر : ۶,۲۱۵
۱ تیر ۱۳۹۹ ۱۵:۱۰
نقش من در مهار کرونا
خارگ نیوز: کرونا همچنان در حال تخت و تاز است و سایه نحس خود را در اقصی نقاط کشور بویژه نقاط گرمسیری گسترانیده است، پس باید تک تک آحاد جامعه برای شکست این بیماری منحوس وارد کارزا شوند و ایفای نقش کنند.
 به گزارش خارگ نیوز؛ بحران‌ها در طول زندگی افراد به صورت مستمر نقش داشته‌اند و محیط پیرامون راتحت‌الشعاع خود قرار داده‌اند زیرا می‌توان این بحران‌ها را نمایشی از اقتدار پدیده‌های گوناگون برای ارزیابی ظرفیت افراد قلمداد کرد.
همانگونه که مردم ایران اسلامی تاکنون بارها با اتفاقات و بحران‌های متعددی مواجه و در سایه وحدت و انسجام یکپارچه بر آنان غالب و چیره شدند،  کرونا را نیز با همین رویه می‌توان شکست  داد.
 
به وضوح دیده شده با آمدن کرونا موج بی‌نظیر انسجام و هماهنگی مردم در کل کشور تجلی و در کنار مسئولان همه آمدند تا این ویروس را از این طریق شکست و بدرقه کنند، اما نمی‌دانستند این مهمان ناخوانده چنان گستاخ است که چتر خود را روی همه ابعاد زندگی می‌گستراند.
 
تنها راه مقابله با این ویروس ناشناخته که هر روز در شکل و قابی جدید ظاهر می‌شود، عمل به وظایف اجتماعی و مشارکت همگانی است که می‌تواند زمینه‌ساز گذر سریع و کم هزینه از این شرایط را به دنبال داشته باشد و  رنگ قرمز استان بوشهر و شهرستان گناوه را سبز و سفید کنیم.
 
مردم گناوه در روزهای اولیه ورود کرونا متحد و یکدل در مقابل کرونا صف کشیدند، ورودی‌ها و خروجی‌ها بسته و بازارها تعطیل شد و به خانه‌های خود پناه بردند.
 
در شهرستان گناوه افرادی بودند که فداکارانه شهر را ضدعفونی و ورودی‌های شهر را کنترل می‌کردند، بازار گناوه به‌صورت خودجوش زودتر از تمام بازارهای کشور و قبل از دستور رئیس‌جمهوری تعطیل شد، مردم ضرر مالی را با جان و دل پذیرفتند تا  سرمست از این شوند که وضعیت استان بوشهر در حالت سفید ماندگار بماند.
 
مرور تصاویر همدلی و همبستگی مردم و گروه‌های جهادی گناوه از صبح تا نیمه‌های شب حتی در هنگام باران، این شهرستان را  نسبت به دیگر نقاط متمایز ساخت و با تصمیم‌های بجای‌ مسئولان بخوبی مدیریت و کنترل شد.
 
همت بی‌نظیر بازاریان گناوه در تعطیل کردن مغازه‌ها در بهترین موقعیت سال پیام‌آور درس‌های بزرگی بود که قلب‌های مهربان و دستان یاری‌گر را با همراهی افراد توانمند در تهیه بسته‌های غذایی و کمک به اقشار آسیب‌دیده از کرونا به هم گره زد و آنان را رهسپار سفره‌های خالی و چشم انتظار همنوعان همشهری خود کرد تا خللی را احساس نکنند و این حرکت های جهادی، انسانیت و مهربانی را  در این دیار کهن بار دیگر به معنای واقعی نمایان کرد.
همزمان با عادی‌سازی شرایط، وضعیت شهرستان گناوه همانند بیشتر نقاط کشور تغییر کرد، عده‌ای کرونا را خطرآفرین پذیرفتند و عده‌ای بدون ترس وارد فضای کار شدند.
 
در این میان بی توجهی و بی‌باکی بیشتر مردم کار دستشان داد و به مرور زمان شرایط وحشتناک شد، آمار مبتلایان و فوت‌شدگان ناشی از شیوع کرونا بیشتر  و وضعیت روز به روز وخیم تر و از سفید به مرحله هشدار و اکنون قرمز تبدیل شد.
 
در خرداد ماه امسال شهر گناوه که برخلاف روزهای ابتدایی کرونا انسجام و هماهنگی بین آحاد جامعه موج می‌زد، اکنون به دلیل جدی نگرفتن هشدارها، شاهد قرمزشدن وضعیت آن هستیم.
 
طبق گزارش‌ها از اوایل خرداد ماه امسال تاکنون شهر گناوه به یکی از آلوده‌ترین شهرهای ایران تبدیل و بنا به گفته کادر بهداشتی و درمانی و شواهد، تخت‌های بخش کرونا بیمارستان پر از بیمار کرونایی و آمار مرگ و میر نیز سیر صعودی گرفته‌است.
 
در این میان پزشکان و پرستاران که جانانه برای حفاظت از سلامت بیماران از بدو این بیماری منحوس از جان و زندگی خود گذشتند، به کرونا مبتلاشدند و چندین درمانگاه تعطیل شده‌است.
 
با چنین وضعیت ناگوار و خطرناکی، صدای دلسوزان رسانه‌ای و فعالان اجتماعی همچنان از هرکوی و برزن به گوش می‌رسد تا متولیان امر محدودیت‌های جدیدی را برای مهار شرایط ایجاد شده اتخاذ کنند.
اگرچه  ستاد مقابله با کرونای گناوه ساحل را مسدود، آرامستان‌ها را تعطیل و ورود به دستگاه‌های اجرایی را به صرف زدن ماسک الزام کرده‌است که گام خوبی در برابر کنترل و مهار این بیماری قلمداد می‌شود اما همچنان شاهد بی‌توجهی برخی افراد در قبال سلامتی خود و دیگران هستیم.
 
شرکت در اجتماعات مختلف از جمله در مراسم عروسی و فاتحه، دورهمی، حضور در نقاط پرجمعیت شهر بدون رعایت نکات بهداشتی و  ساحل گردی باعث شده تا این ویروس مهلک و خطرناک به دیگران انتقال و تعداد مبتلایان به این بیماری سیر صعودی وحشتناکی بگیرد.
 
اگرچه طبق دستورات کشوری آمار بیماران مبتلا به کرونا اعلام نمی‌شود اما براحتی می‌توان پی برد که همه گیری این بیماری در بین افراد زیادی از این شهرستان اعم از شهر و روستا سرایت کرده و و بر تعداد فوتی‌ها نیز افزوده شده‌است.
 
باتوجه به اینکه  مبتلایان به بیماری کرونا بیشتر افرادی هستند که در مراسم عزا و شادی حضور یافتند و این ویروس را  به سایر افراد منتقل کردند باید در مکان‌هایی که این مراسم برگزار می‌شود به شدت با متولیان آن برخورد شود.
 
این روزها با انتشار تصاویری از آماده سازی قبور با بیل مکانیکی در آرامستان گناوه و صحبت‌های مداوم و دلسوزانه پزشکان از جمله دکتر ویسی زاده متخصص بخش کرونا بیمارستان امیرالمومنین(ع)گناوه نیاز است تا شهروندان بجد پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند زیرا بی توجهی به هشدارها می‌تواند خسارت جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.
 
درصورتیکه این روند در استان بوشهر و گناوه ادامه پیدا کند شاهد فاجعه‌ای خواهیم بود که پشیمانی به بار خواهد آورد.
 
در شرایط کنونی که شهرستان گناوه به وضعیت قرمز تبدیل شده همه باهم بار دیگر  نمایش همبستگی و همراهی را که در اوایل ورود کرونا ایجاد کردند، تکرار و حماسه دیگری را که تضمین کننده سلامتی آحادجامعه باشد،  خلق کنند.
 
فرصت اندک است و به آن دسته از افرادی که با مخفی کاری و نقض قانون به وظایف حقوق شهروندی خود عمل نکرده و حتی استفاده  از ماسک که ساده و راحت ترین راه مقابله با کرونا است دریغ می‌کنند،  توصیه جدی می‌شود که بیش از این سلامتی  همشهریان و بویژه کادر درمانی را  به مخاطره نیاندازند.
 این عده از افراد اگر دلسوز شهروندان و کادرمانی هستند باید دستورات بهداشتی اعم از استفاده ماسک، شست‌وشوی دست‌ها و  فاصله اجتماعی را بخوبی رعایت کنند، در غیر این صورت نباید انتظاری بیش از این داشته باشیم که بتوانیم بیماری منحوس را که در همه نقاط و محلات و ادارات همه گیرشده،  شکست دهیم.
 
کلیدواژه ها: کرونا 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید