کد خبر : ۵۹,۹۵۴
۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۰۸:۱۲
صید غیرمجاز زنگ خطر انقراض شاه میگوی جزیره خارگ
صید غیرمجاز زنگ خطر انقراض شاه میگوی خلیج فارستنها منبع تولید این آبزی در کشور را به صدا در آورده است و سالهاست در این زمینه چاره اندیشی اساسی انجام نمی گیرد.
به گزارش خارگ نیوز،جزیره خارگ در خلیج فارس با تولید یک ششم تولید آبزیان کشور و نیز تنها منبع تولید شاه میگو یکی از منابع مهم اقتصادی کشور به شمار می‌رود اما متأسفانه در سال‌های اخیر به دلیل بی توجهی مقامات کشوری و استانی هم اکنون ذخایر آبزیان آن در آستانه انقراض قرار گرفته است.
 
 
صید بی‌رویه ایجاد استرس ناشی آن به ذخایر آبزیان در خلیج فارس، بی توجهی طی سال‌های گذشته به این منبع مهم اقتصادی موجب شده است برای احیا و ارزآوری مجدد شاه میگو نه تنها صید آن متوقف شده بلکه سال‌ها طرح‌های تحقیقاتی و علمی و نیز هزینه‌های زیادی صرف شود در حالی که توجه به خلیج فارس در این زمینه می‌توانست امروز ضمن اشتغالزایی برای جوانان منطقه بلکه ارزآوری خوبی نیز نصیب کشور شود.

 

بر اساس شرایط جغرافیایی جزیره خارگ شرایط راهبردی خارگ به شمار می‌رود، این ظرفیت موجب شده جزیره خارگ از نظر تولیدات آبزیان از تنوع بسیار بالایی برخوردار باشد، تولید و پرورش ماهیان سردآبی، گرم آبی، شاه میگو، در این استان به شمار می‌روند.

 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید