کد خبر : ۵۹,۸۸۴
۵ خرداد ۱۴۰۲ ۲۱:۵۴
دوازدهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را با موضوع «الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت؛ گفتمان عمومی، مسئولیت ملی» در روزهای ۳ و ۴ خرداد ۱۴۰۲ به صورت حضوری- مجازی برگزار گردید.
 و به نقل از مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت،‌ در این کنفرانس بین رشته‌ای که همه ساله باهدف مشارکت اندیشمندان و اساتید دانشگاه و فضلای حوزه‌های علمیه برگزار می‌شود، تعداد ۵۱ مقاله منتخب توسط نویسندگان در ۱۱ نشست تخصصی در چارچوب محورهای یازده گانه کنفرانس به صورت حضوری و یا مجازی ارائه شد. 
عناوین نشست‌های تخصصی دوازدهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت عبارت بود از:
بایسته‌های ترویج گفتمان پیشرفت، معنویت در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، تحقق ظرفیت‌های سیاسی و اجتماعی الگو، نقش رسانه‌ها و نهادها در گفتمان عمومی ، آگاهی بخشی در زمینه اجرای الگو، گفتمان سازی، ارزش‌گذاری و تعیین هنجارها در اجرای الگو، تحقق ظرفیت‌های اقتصادی الگو، مسئولیت نخبگان در تحقق ظرفیت‌های علم و فناوری الگو، گفتمان خانواده‌گرا در سند الگو، تحقق ظرفیت‌های منابع طبیعی و محیط زیست، الزامات آمایشی در گفتمان‌سازی اجرای سند، ایران شناختی؛ ابعاد و مؤلفه‌ها.
 
همچنین در طول برنامه دو روزه کنفرانس ۲۶ مقالات پوستری منتخب بصورت پخش فیلم  و انتشار فایل پوستر، ارایه شد.
 
دکتر اکبرزاده  عضو شورای عالی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و دبیر کنفرانس دوازدهم در مراسم افتتاحیه گفت: سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، بعنوان نقشه راه پیشرفت بلند مدت و جهت دهنده مسیرآ ینده تحولات کشور ، با تلاش جمع کثیری از اندیشمندان حوزه و دانشگاه و شخصیت های راهبردی با عبور از مرحله طراحی و تکمیل و ارتقا  به حوزه اجرا نزدیک شده است. گر چه اجرای رسمی سند الگو پس از ابلاغ آن آغاز می شود،  لیکن عقبه اندیشه ای پیشرفت خواهی و تکاپوی الگوی بومی متناسب آن، بعنوان گفتمان برآمده از نیاز زمانه از گذشته های دور مطمح نظر خردورزان جامعه بوده است و از دوازده سال قبل با تدبیر داهیانه رهبری فرزانه انقلاب اسلامی، در بستر ساختارمند خود شتاب گرفته است. اینک که گام مهم طراحی الگو به سرانجام رسیده است ، زمان پرداختن جدی تر به تمهیدات مرحله اجراست. لذا از این مرحله به بعد ضمن استمرار مباحث نظری وجهت دهی آنها به سمت چالش ها وگره های معرفتی مرحله اجرا، موضوعات  مربوط به نحوه پیاده سازی الگو و گذار از حوزه نظر به وادی عمل، مورد توجه ویژه قرار می گیرد. از جمله الزامات عبور موفق از این مرحله گذار  آن است که؛  اولا الگو بتواند با برخورداری از  پشتوانه فراگیر مردمی به مطالبه و خواست عمومی تبدیل گردد.  ثانیا بر اساس تقسیم کار دقیق ، وظایف  بخش های حاکمیتی و مردمی در فرایند اجرا و تحقق ظرفیت های اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی آن مشخص شود.
 
مشارکت امیدوارانه مردم در تحقق الگو و عزم حاکمیتی در دامن زدن به اقدامات تحولی، از شروط اساسی موفقیت الگوست. 
 
دبیر کنفرانس هدف از برگزاری کنفرانس دوازدهم را  بهره گیری از تجارب جهانی و  روش های نوین وروز آمد و درس آموخته های اجرای اسناد پیشین دانست واظهار داشت: ضمن تبیین بایسته‌های تبدیل سند الگو به گفتمان فراگیر، مسئولیت نهادهای سیاست‌گذار، قانون‌گذار، دولت و آحاد جامعه را در تحقق الگو مورد واکاوی و کنکاش قرار دهد.
 
دکتر اکبر زاده در ادامه سخنان خود در باره آمار مقالات گفت: در مهلت مقرر تعداد ۱۴۰ مقاله به  دبیرخانه کنفرانس واصل شد که پس از انجام داوری‌های گسترده و چند مرحله ای نهایتا ۷۶ مقاله پذیرفته شد که ۵۰  مقاله بصورت شفاهی و ۲۶ مقاله دیگر بصورت پوستر ارایه شود. مقاله‌های پوستری در طول مدت کنفرانس بصورت غیر برخط در معرض بازدید علاقمندان قرار دارند.
 
مقالات در قالب ۱۱ نشست و میز گرد تخصصی طی دو روز ارایه خواهد شد.
 
برای هر مقاله ۲۵ دقیقه زمان در نظر گرفته شد که ۱۵ دقیقه آن جهت ارایه مقاله و ۱۰ دقیقه باقیمانده جهت توضیحات تکمیلی هیات رئیسه نشست و پرسش و پاسخ در نظر گرفته شد.
 
وی ادامه داد: نشست‌های کنفرانس دوازدهم ترکیبی( حضوری – مجازی ) است  و اعضای هیات رئیسه نشست‌ها و ارایه دهندگان مقالات به صورت حضوری در محل مرکز حضور دارند.
 
درمراسم پایانی کنفرانس، مراسم دوازدهمین دوره انتخاب پایان نامه‌ها و رساله‌های برتر در زمینه پیشرفت اسلامی ایرانی مراسم  قدیر از پدید آورندگان برگزار شد.
 
در این مراسم در مورد پایان نامه‌ها و رساله‌های رسیده، گفته شد: با بررسی حدود  ۳۰۰۰  پایان‌نامه دریافتی در مرحله اول ۶۰ پایان نامه مرتبط با موضوع تشخیص داده شد و در داوری نهایی ۹ پایان‌نامه برگزیده شد.
 
دو پایان‌نامه برتر و هفت پایان‌نامه شایسته تقدیر از دانشگاههای علامه طباطبایی، امام صادق( ع)، تهران، شیراز، قم، هنر اسلامی تبریز، موسسه امام خمینی، معارف اسلامی، مرکز تحقیقات سیاست علمی و از میان ۲۵۰ رساله‌های دریافتی تعداد ۳۷ رساله در داوری اولیه انتخاب و در داوری نهایی، تعداد ۶ رساله انتخاب شد که از این میان ۲ رساله برتر و ۴ رساله شایسته تقدیر شناخته شد.
 
برگزیدگان به تفکیک از دانشگاه‌های: شهید بهشتی، تربیت مدرس، امام صادق(ع)، قم، بوعلی سینای همدان می‌باشند.
 
پایان دوازدهمین دوره کنفرانس الگو تنها با معرفی برترین رساله‌ها و پایان‌نامه بسنده نشد، بلکه دکتر هادی اکبرزاده دبیر دوازدهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، ضمن دعوت از دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری جهت اخذ پایان نامه و رساله با موضوع پیشرفت ایران اسلامی، موضوع کنفرانس سیزدهم را اعلام کرد.
 
وی اظهار کرد: برای تعیین موضوع سیزدهم کنفرانس ۱۸ پیشنهاد ارسال و در کمیته راهبری کنفرانس بررسی و در گام بعد نتیجه به شورای عالی الگو ارائه شد.
 
دکتر هادی اکبرزاده دبیر دوازدهمین کنفرانس خاطر نشان کرد: پس از برگزاری جلسات متعدد، موضوع سیزدهمین دوره این کنفرانس تعیین و در نهایت موضوع «الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت: زمینه‌سازی، فرصت‌ها و چالش‌های مرحله اجرا» به عنوان موضوع کنفرانس آینده الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، به تصویب شورای عالی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت رسید.
 
به گفته دبیر دوازدهمین دوره کنفرانس الگوی اسلامی ایران قرار است در سیزدهمین دوره در خصوص موضوعاتی چون "چالش‌های ساختاری، سیستمی و نهادی"، "چالش‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی"، " چالش‌های منطقه‌ای و جهانی" و "چالش‌های نظری و معرفتی" بحث و تبادل نظر خواهد شد.
 
به یاری خداوند متعال سیزدهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی در بهار ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید