کد خبر : ۵۹,۷۹۱
۳ خرداد ۱۴۰۲ ۱۷:۵۷
فرمانده اسبق سپاه عاشورا آشنایی جوانان با تاریخ دفاع مقدس و جنگ تحمیلی را یک ضرورت دانست و اشاره کرد: آزادسازی خرمشهر اوج موفقیت های رزمندان در دوران جنگ ایران و عراق بود.
سردار غلام‌عسگر کریمیان، فرمانده سابق سپاه عاشورا سوم خرداد در جمع رئیس و کارکنان جهاددانشگاهی استان اردبیل که به مناسبت گرامیداشت آزادسازی خرمشهر در محل سالن کنفرانس جهاددانشگاهی استان به همت معاونت فرهنگی واحد برگزار شد، ضمن اشاره به اهمیت آشنایی نسل جوان با تاریخ جبهه و جنگ و دفاع مقدس در کشور، اظهار کرد: آزادسازی خرمشهر از دست رژیم بعثی عراق نقطه عطف و اوج موفقیت در دوران جنگ بود.
 
وی با تأکید بر اینکه جامعه موفق به گذشته خود می بالد و به آینده خود امیدوار می‌شود، افزود: تلاش دشمن در جهت خلاف است و سعی دارد گذشته را منفور و آینده را تاریک جلوه دهد.
 
کریمیان با اشاره به اینکه صدام عقده دیرینه علیه کشور ما داشت و با معاونت ایادی شرق و غرب حمله سراسری علیه ما انجام داد، گفت: وضعیت ارتش کشور در ابتدای انقلاب اسلامی مناسب نبود و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز با حضور جوانان کم تجربه و نیروهای مردمی تشکیل شد.
 
فرمانده اسبق سپاه استان‌های کرمانشاه، قم، اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی ادامه داد: صدام حسین با برآورد اشتباه از وضعیت ایران دچار خطای محاسباتی شد و از نیروهای مردمی پاسدار کشور و انقلاب اسلامی غافل بود.
 
این فرمانده سپاه بیان کرد: کشور شرایط مقابله با حمله و تهاجم صدام را نداشت، اما نیروهای مردمی با فداکاری و مقاومت خود بلای جان ارتش رژیم صدام شد.
 
کریمیان تصریح کرد: ۳۴ روز قوی ترین لشکر عراق پشت دروازه های خرمشهر فلج شد و فرمانده این لشکر در گزارش خود به بغداد مقاومت مردمی در خرمشهر را به مانند یک ارتش قوی توصیف کرد.
 
وی از خیانت بنی صدر در واگذاری خرمشهر خبر داد و افزود: همه خرمشهر دست دشمن نیافتاد و قسمی از این شهر در دست نیروهای خودی ماند تا جلوی پیشروی ارتش مسلح عراق به آبادان گرفته شود.
 
فرمانده سابق سپاه عاشورا تصریح کرد: در جنگ نابرابر عراق با ما ۴۴ کشور بصورت مستقیم و غیرمستقیم شرکت داشت و از ۱۶ کشور نیروی نظامی در جبهه های باطل حضور داشتند.
 
کریمیان با اشاره به نامتوازن بودن تجهیزات و ادوات جنگی دو کشور و حضور جوانان ۱۸ الی ۲۵ سال در جنگ اعلام کرد: برای آزادسازی خرمشهر و پنج هزار و ۵۰۰ متر از خاک کشور شش هزار جوان آروزمند و برومند شهید شد.
 
وی با اشاره به تحولات اخیر در کشور اظهار کرد: دشمن همچنان دست از کشور و ملت برنداشته است و این‌بار در جنگ نرم و فرهنگی وارد میدان مبارزه با ما شده است.
 
این مقام نظامی با بیان اینکه غفلت مسئولان کشور باعث شد حوادث کوی دانشگاه در سال ۱۳۷۸ و فتنه سال ۱۳۸۸ بوجود بیاید، گفت: این حوادث باعث شد پرستیژ کشورمان در سطح بین المللی کاهش یابد.
 
کریمیان شناخت را در جنگ هیبریدی و ترکیبی کنونی حائز اهمیت دانست و افزود: ایجاد بحران هویت، خطای محاسباتی و بحران ایدئولوژیک از جمله برنامه های دشمن برای ملت ما می باشد.
 
وی علیه قرآن بودن، پذیرش فرهنگ غرب، وارونه جلوه دادن حقیقت ها، انکار حجاب و سایر معضلات فرهنگی را از مؤلفه های برنامه های دشمن برشمرد و ادامه داد: در شرایط غبارآلود فرهنگی و اجتماعی این کار و اقدامات جهادی است که می تواند نجاتگر جامعه باشد.
 
گفتنی است؛ در حاشیه این نشست از کتاب پرواز با خورشید به نویسندگی سیده صغری جوادی رونمایی شد و این کتاب به سرگذشت پژوهشی یازده شهید استان اردبیل در دهه اول ماه محرم در دوران دفاع مقدس می پردازد. کتاب در سال ۱۳۹۸ با حمایت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان اردبیل توسط انتشارات خط هشت چاپ شده است.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید