کد خبر : ۵۹,۷۶۱
۳ خرداد ۱۴۰۲ ۱۱:۲۹
«مدارگرد شناسایی ماه» ناسا، عکس‌هایی را از منطقه‌ای در ماه گرفته است که به عنوان محل فرود فرودگر قمری «هاکوتو-آر» در نظر گرفته شده بود.
و به نقل از ناسا، فرودگر قمری ژاپن موسوم به «هاکوتو-آر»(HAKUTO-R)، یک فضاپیمای خصوصی است که در ۱۱ دسامبر ۲۰۲۲ به فضا پرتاب شد و قرار بود روی سطح ماه فرود بیاید. پس از یک سفر چند ماهه به ماه، فضاپیما یک فرود کنترل‌شده به سطح را آغاز کرد تا در نزدیکی دهانه برخوردی «اطلس»(Atlas crater) فرود بیاید. گروه ماموریت روز بعد اعلام کرد که یک ناهنجاری رخ داده و فرودگر قمری هاکوتو-آر به طور ایمن روی سطح فرود نیامده است.
 
عکس‌های «مدارگرد شناسایی ماه» از محل فرود فرودگر گمشده ژاپن محل فرود هاکوتو-آر
فضاپیمای «مدارگرد شناسایی ماه»(LRO) ناسا، عکسی را از اطراف محل فرود با «دوربین‌ زاویه باریک»(NAC) خود به دست آورده است. این عکس‌ها منطقه‌ای را به مسافت تقریبا ۴۰ کیلومتر در ۴۵ کیلومتر پوشش می‌دهند. گروه کنترل‌کننده دوربین مدارگرد شناسایی ماه با استفاده از عکسی که پیش از تلاش برای فرود آمدن به دست آورده بودند، جستجوی فرودگر را آغاز کردند.
 
عکس‌های «مدارگرد شناسایی ماه» از محل فرود فرودگر گمشده ژاپن محل فرود هاکوتو-آر از دید دوربین زاویه باریک
آنها با بررسی عکس، یک تغییر غیرعادی را روی سطح  ماه و در نزدیکی محل فرود انتخابی شناسایی کردند. این عکس حداقل چهار قطعه برجسته از زباله‌های فضایی و چندین تغییر کوچک را نشان می‌دهد.
 
عکس‌های «مدارگرد شناسایی ماه» از محل فرود فرودگر گمشده ژاپن مرکز عکس، چندین پیکسل روشن را در سمت چپ بالا و چندین پیکسل تیره را در سمت راست پایین نشان می‌دهد. این می‌تواند نشان‌دهنده یک دهانه کوچک یا قسمت‌های متفاوت بدنه فرودگر باشد
عکس‌های «مدارگرد شناسایی ماه» از محل فرود فرودگر گمشده ژاپن
 
این منطقه در ماه‌های آینده بیشتر مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا مدارگرد شناسایی ماه فرصت داشته باشد که مشاهدات بیشتری را در مورد آن تحت شرایط گوناگون نور و با زوایای دید متفاوت انجام دهد.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید