کد خبر : ۵۹,۴۸۸
۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۲۰:۱۲
رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات استان بوشهر گفت:‌ با اقدامات صورت گرفته، مرقد شهید رئیس علی دلواری در نجف اشرف بازسازی شد.
عبدالرضا مطاف عصر چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شهید رئیس علی دلواری سردار بزرگ مبارزه با استعمار در بیش از یک قرن پیش در تجاوز استعمار پیر انگلیس به بوشهر از طریق خلیج‌فارس با آنها مقابله کرد.
 
وی با بیان اینکه نیروهای متجاوز انگلیسی پس از حمله به بوشهر راهی دلوار شدند که رزمندگان تنگستان با آنها مقابله کردند گفت: نیروهای انگلیسی همزمان با حمله به بوشهر قصد تصرف منطقه دلوار داشتند که رئیس علی دلواری با فتوا علمای آن زمان در برابر آنان ایستادگی کردند.
 
رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات استان بوشهر با بیان اینکه قیام دلیران تنگستان به فرماندهی رئیس علی دلواری علیه اشغالگران انگلیسی بیش از ۱۰۰ سال پیش انجام شد گفت: در عملیات‌های مختلف دلیران تنگستان نیروهای متجاوز انگلیسی کشته شدند و اکنون قبرستان متجاوزان انگلیسی در بوشهر به یادگار مانده است.
 
مطاف با اشاره به شهادت رئیس علی دلواری در سن ۳۳ سالگی خاطر نشان کرد: رئیس علی دلواری پس از ۷ سال مبارزه مستمر در سن ۳۳ سالگی به شهادت رسید و بر اساس وصیت رئیس علی دلواری، پیکر این شهید در جوار حرم علی بن ابی‌طالب در وادی‌السلام نجف اشرف دفن شد.
 
وی با بیان اینکه بازسازی مرقد شهید رئیس علی دلواری در دستور کار قرار گرفت اظهار داشت: این مهم در سال ۱۳۹۷ اجرایی و به سبب شرایط کرونایی عملیات متوقف شد و امسال مجدداً این مهم در دستور کار قرار گرفت.
 
رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات استان بوشهر افزود: پس از ۲.۵ سال توقف در بازسازی مرقد این شهید بزرگ اسلام عملیات آن تسریع یافت و طرح مرمت و بازسازی مرقد شهید رئیس علی دلواری با مساحت ۱۷ متر مربع در آستانه اربعین حسینی تکمیل و افتتاح می‌شود.
 
مطاف با بیان اینکه کار مرمت و بازسازی مرقد شهید رئیس علی دلواری با تلاش گروه جهادی صورت خودجوش و داوطلبانه انجام شده است گفت: پس از سفر وزیر امور خارجه به عراق و بازدید از عملیات بازسازی مرقد شهید رئیس‌علی دلواری این مهم تسریع یافت و اکنون رو به تکمیل است.
 
وی با قدردانی از حمایت کنسولگری ایران در نجف اشرف و ستاد عتبات عالیات کشور از فعالیت موکب‌های اربعین حسینی خبر داد و گفت: ۹۴ موکب اربعین حسینی استان ساماندهی شده است و در اربعین حسینی پیش‌رو با توجه به استقبال زائران حسینی تعداد موکب‌ها از ۹۴ موکب فراتر می‌رود.
 
فعالیت گروه جهادی برای بازسازی مرقد
 
مسئول ستاد عتبات عالیات بخش دلوار شهرستان تنگستان نیز گفت: بازسازی مرقد شهید رئیسعلی دلواری پس از ۱۷ روز در وادی‌السلام نجف اشرف در کربلا به پایان رسید.
 
حسین نامور اظهار کرد: مرمت و بازسازی مرقد شهید رئیسعلی دلواری پس از سال‌ها انتظار و بعد از توقفی که به علت گسترش کرونا ایجاد شده بود در ۱۰ اردیبهشت امسال آغاز شد.
 
وی افزود: طرح مرمت و بازسازی مرقد شهید رئیسعلی دلواری در مساحت ١٧ مترمربع و با ارتفاع پنج متر روبروی مقام امام صادق (ع) و امام زمان (عج) واقع شده است.
 
مسئول ستاد عتبات عالیات بخش دلوار شهرستان تنگستان تصریح کرد: کار مرمت و بازسازی مرقد شهید رئیسعلی دلواری با همت یک گروه جهادی ۱۰ نفره به صورت خودجوش و داوطلبانه انجام شده است.
 
نامور ادامه داد: بازسازی آرامگاه سردار جنوب با توجه به موقعیت وادی‌السلام و سختی انتقال مصالح و سنگ نبشته و کتیبه‌ها در میان قبور با شرایط بسیار سخت امنیتی و انتظامی دولت عراق انجام شده است.
 
وی از حمایت کنسولگری ایران در نجف اشرف و ستاد عتبات عالیات کشور قدردانی کرد.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید