کد خبر : ۵۷,۹۵۴
۲۵ اسفند ۱۴۰۱ ۱۲:۲۵
نگاهی به بازار آجیل و شیرینی در خارگ/ پرهیز از چشم و هم چشمی برای زندگی بهتر
روزهای پایانی سال با رونق کسب و کارها همراه است و خانواده ها در تکاپوی تهیه اقلام مورد نیاز هستتد.
 پرونده سال ۱۴۰۱ چند روز دیگر رسماً بسته خواهد شد؛ سالی پر فراز و نشیب و سرشار از روزهای تلخ و شیرین که خاطرات متفاوتی را رقم زده است.
 
اما ۱۱ ماه ابتدایی سال هر گونه که باشد، اسفند عطر و بوی دیگری دارد؛ بازارها آرام و آرام شلوغ تر می‌شود و هر چه به روزهای پایانی نزدیک تر شویم، تکمیل خریدهای نوروزی سریع‌تر رقم می‌خورد.
 
اما فارغ از خرید البسه و برخی لوازم مورد نیاز منزل، نمی‌شود از خرید آجیل و شیرینی گذشت؛ هرچند دیگر از پخت چند کیلویی شیرینی در هر منزل مانند یکی دو دهه اخیر خبری نیست، اما همچنان هر خانواده ایرانی خود را ملزم به تهیه شیرینی و آجیل می‌داند.

 

از این رو برای بررسی برخی قیمت‌ها گشت و گذاری در بازار می‌کنیم و مروری به خریدهای خوراکی نوروز می‌اندازیم.

 

طبق مشاهدات میدانی عموم قیمت‌ها آنچنان تناسبی با یکدیگر ندارند؛ در مغازه‌های مختلف و در مناطق گوناگون، قیمت‌ها تا حدود ۲۰ درصد نیز اختلاف دارد؛ اما با این حال به صورت میانگین شکلات معمولی بین ۱۳۰ تا ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد؛ البته از این میزان ارزان‌تر و گران‌تر نیز وجود دارد اما شاید بتوان ادعا کرد عموم خانوارهای بجنوردی با این قیمت بتوانند شکلاتی مناسب میهمان‌های نوروزی تهیه کنند.

 

سری به بازار شیرینی‌های خانگی می زنیم. بسته به نوع شیرینی قیمت‌ها گاهی تا سه چهار برابر نیز تغییر می‌کند؛ اما ارزان‌ترین شیرینی حدود ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارد. برخی شیرینی‌ها که نیازمند مواد گران‌تری است، تا ۴۰۰ یا ۵۰۰ هزار تومان نیز به فروش می‌رسد.

 

قیمت آجیل نیز به نسبت سال گذشته تغییر معناداری داشته است؛ پسته که این روزها از خوراکی‌های لاکچری محسوب می‌شود حدود ۹۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد؛ مغز بادام کیلویی ۵۵۰ هزار تومان و بادام هندی کیلویی حدوداً ۶۰۰ هزار تومان است.

 

به صورت کلی آجیل مخلوط که البته بستگی به نوع آن دارد، حدود ۳۰۰ هزار تومان به بالا به فروش می‌رسد؛ آجیل مخلوط چهار مغز نیز بین ۷۵۰ تا ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید