کد خبر : ۵۷,۵۷۱
۱۴ اسفند ۱۴۰۱ ۰۸:۲۰
یک کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این که غرب امیدوار بود به یک راه حل سیاسی در مساله روسیه و اوکراین دست یابد، گفت: آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در جنگ اوکراین هزینه‌های بسیاری اعم از انرژی و تسلیحاتی پرداخت کرده‌اند.
عماد آبشناس در گفت‌وگو با ایسنا در تحلیل خود از نشست بایدن و صدر اعظم آلمان در واشنگتن و تاکید بر ادامه ارائه کمک‌های نظامی و انسانی به اوکراین اظهار داشت: عملیات ویژه روسیه برای رسیدن به یکسری اهداف ترسیم شده بود، اکنون روسیه کمابیش به اهدافش دست یافته و بخش‌های اندکی باقی مانده که همه منتظر بهار هستند تا روسیه برای عملیات ویژه نظامی چه اقدام جدیدی را انجام خواهد داد.
وی تصریح کرد: در این مدت کشورهای اروپایی بیش از قبل مطیع آمریکا شدند، آمریکا آن ها را وادار کرد تا هر چه دارند علیه روسیه به کار گیرند. در واقع جنگ روسیه و اوکراین نیست، این اتفاق جنگ آمریکا با روسیه است.
این کارشناس مسائل بین‌الملل همچنین بیان کرد: غرب و آمریکا در این مدت یکسری هزینه‌های مستقیم و پنهان داشته‌اند مثلا آمریکا حدود ۸۵ میلیارد دلار هزینه کرده و سایر کشورهای اروپایی نیز هزینه‌های پنهانی داشته‌اند که به طور رسمی جایی بیان نمی شود مثل اینکه حدود ۲۳۰ میلیارد یورو آلمان برای پوشش ما به التفاوت هزینه های انرژی طی سال اخیر هزینه کرده است.
آبشناس افزود: سایر کشورهای اروپایی کم و بیش هر کدام بسته به مصرف انرژی برای جبران مابه التفاوت انرژی سوبسید پرداخت کرده اند. در واقع اگر غرب می خواست با قیمت بالاتر گاز را در اختیار مردمش قرار دهد بدون تردید مردم برای اعتراض به خیابان ها می آمدند. حتی بسیاری از کشورها نارضایتی خود را نسبت به این مساله ابراز داشته اند.
آبشناس در ادامه اظهار داشت: غیر از هزینه های انرژی، در مورد خرید تسلیحات نیز هزینه‌های بسیاری پرداخت کرده‌اند طبیعتا نمی‌توانند همین طور ادامه دهند چون اقتصاد شان ورشکسته می شود. امیدوار بودند به راه حل سیاسی برسند اما گویا آمریکایی ها از این جنگ خوششان آمده و اصرار به ادامه آن دارند.
وی خاطرنشان کرد: باید به این فکر کنند تا کی می خواهند ادامه دهند. باید بپذیرند دور میز مذاکره بنشینند و به یک راه حل برسند.
این کارشناس مسائل بین الملل در مورد سند امنیت منطقه ای که اخیرا از سوی چین ارائه شد هم گفت: آمریکایی ها رسما مخالف پیشنهاد چین هستند، زلنسکی در اینجا کاره ای نیست. اصل کار آمریکا و بعد از آن برخی کشورهای اروپایی هستند.
وی همچنین گفت: منافع چین اقتضا می کند این جریان موجب تضعیف آمریکا و ناتو شده تا مجبور شوند هزینه بیشتری پرداخت کنند. اصلی ترین هدف آمریکا بعد از روسیه و اروپا، چین و ایران است.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید