کد خبر : ۵۶,۴۶۲
۵ بهمن ۱۴۰۱ ۱۱:۴۱
نتایج تحقیقات مروری بر روی ۵۰ مقاله در زمینه تفکیک پسماند از مبدا نشان داد که ۴۰ درصد از افراد بدون انتظارات خاصی علاقه به تفکیک پسماند دارند و باید نسبت به رفع این تفکر که "تفکیک پسماند فایده‌ای ندارد"، اقدام شود.
، گروهی از محققان دانشگاه تهران به رهبری دکتر علیرضا بازارگان، استاد دانشگاه تهران مروری بر پژوهش‌های انجام شده در حوزه تفکیک از مبدا پسماند در کشور انجام دادند که نتایج آن در نشست عمومی کارگروه مدیریت پسماند با موضوع تفکیک از مبدا پسماندهای عادی که از صبح امروز به صورت آنلاین در فرهنگستان علوم در حال برگزاری است، ارائه شد.
 
دکتر بازارگان، مدیر گرایش مدیریت پسماند دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در این نشست با بیان اینکه این پژوهش با مروری بر بیش از ۵۰ مقاله تهیه شده در حوزه تفکیک از مبدا پسماند در کشور اجرایی شد، گفت: نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که آگاهی بالاتر از تفکیک از مبدا ایجاد شده، ضمن آنکه سطح آگاهی مردم بعد از ارائه آموزش در این حوزه بهبود یافته است.
 
وی خاطر نشان کرد: همچنین مشارکت مردم برای تفکیک زباله بعد از ارائه آموزش‌ها ارتقاء یافته است و شاهد افزایش همکاری اعضای خانواده، فضای کافی برای نگهداری زباله‌ها، اهمیت دادن به محیط زیست و احساس مسؤوولیت شهروندی بودیم.
 
وی با اشاره به نقش اطلاع‌رسانی مناسب در همکاری مردم در تفکیک پسماند، اضافه کرد: به عنوان نمونه در شهر بابل ۹۱ درصد از مردم مطلع هستند که تفکیک پسماند از مبدا خوب است، ولی ۳۰ درصد در تفکیک پسماند مشارکت دارند.
 
عضو هیات علمی دانشگاه تهران، یادآور شد: این بررسی نشان داد که موانعی چون فقدان انگیزه مادی، فقدان فضای کافی، فقدان زمان کافی و سختی در تفکیک و تحویل پسماند از پله و آسانسور، مشخص نبودن زمان‌بندی برای جمع آوری پسماندها از در منازل و ساعات کار نامناسب غرفه‌های جمع آوری پسماندهای خشک در اجرای مناسب این طرح در کشور وجود دارد.
 
بازارگان تاکید کرد: در پژوهشی که تاثیر عوامل انگیزشی را بر بازیافت زباله خانگی مورد بررسی قرار داده است، مهمترین عامل "بازخورد" به مفهوم موفقیت برنامه‌های بازیافت در شهر اشاره شده است. به عبارتی، وقتی شهروند می‌بیند که تفکیک از مبدا مفید واقع شده، انگیزه می‌شود.
 
وی تاکید کرد: از این رو لازم است در زمینه رفع این تفکر در شهروندان که "تفکیک کردن من در منزل فایده‌ای ندارد" اقدام شود.
 
مدیر گرایش مدیریت پسماند دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران، اضافه کرد: نتایج این مطالعات نشان داد که ۴۰ درصد از افراد بدون انتظاراتی مانند وجه نقد و هدیه و یا کسر از عوارض دفن پسماند، علاقه به تفکیک پسماند از مبدا را دارند.
 
این مطالعات با همکاری سحر شمس، مرضیه آقاسی، سلیمان سبزه‌کار، فاطمه فرهنگ، غزاله سلیمی اجرایی شده است.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید