کد خبر : ۵۳,۷۳۰
۱۴ آذر ۱۴۰۱ ۰۹:۴۰
وزیر امور خارجه آمریکا در یک سخنرانی به بیان ادعاهایی درباره ایران، از جمله در زمینه نقش آن در منطقه، روابط آن با روسیه، موضوع احیای توافق هسته‌ای و اتفاقات اخیر ایران پرداخت.
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در یک سخنرانی در کنفرانس بنیاد جی استریت که متن آن در وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شده است، با اشاره به روابط آمریکا و رژیم صهیونیستی، ادعاهای پیشین درباره نقش ایران در منطقه را تکرار کرده و گفت: کشورهای ما به طور منظم در رزمایش‌های نظامی، تحقیقات و تولید تسلیحات مشارکت دارند. ما به طور منظرم گفت‌وگوهای راهبردی برگزار می‌کنیم. این همکاری ما را قادر می‌سازد که در مقابله با طیفی از تهدیدهای منطقه‌ای که تهدید ناشی از ایران بزرگ‌ترین‌شان است، هماهنگ باشیم.
 
بلینکن در ادامه با بیان این‌که «رژیم ایران مرتب تهدید می‌کند که اسراییل را از نقشه حذف می‌کند» ادعای خود را این‌گونه ادامه داد: به تامین تسلیحاتی تروریست‌ها و نیروهای نیابتی مانند حزب‌الله و حماس ادامه می‌دهند که آن‌ها هم مانند ایران انگیزه‌شان رد کردن حق موجودیت اسراییل است. در ماه‌های اخیر، کشورهای بیشتری به آن‌چه ما از گرایش ایران به ایجاد خشونت و بی‌ثباتی  می‌دانستیم، پی برده‌اند.
 
ادعای بلینکن درباره نقش ایران در ایجاد «خشونت و بی‌ثباتی» در منطقه در حالی مطرح می‌شود که این کشور با فروش‌ میلیون‌ها دلار از تسلیحات خود به کشورهای منطقه، به ویژه عربستان سعودی که از این تسلیحات برای جنگ در یمن استفاده می‌کند، موجب دامن زدن به رقابت تسلیحاتی در منطقه شده که خود از عوامل ایجاد بی‌ثباتی و خشونت است.
 
به نوشته وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا، بلینکن در ادامه با اشاره به اتفاقات اخیر ایران و متهم کردن کشورمان به خشونت علیه معترضان همچنین در اظهاراتی مداخلانه جویانه گفت: آمریکا نسبت به ایستادگی در کنار مردم ایران، به ویژه زنان متعهد است که شجاعت فوق‌العاده‌ای در مطالبه‌گری حقوقشان نشان می‌دهند. ما مجوز ارائه فناوری‌هایی را می‌دهیم که مردم ایران را قادر می‌سازد علیرغم مسدودسازی و قطعی‌، با یک‌دیگر و با جهان بیرون ارتباط برقرار کنند. ما همچنین با متحدان و شرکای‌مان همکاری می‌کنیم تا کسانی را که مسئول بدرفتاری با شهروندان ایرانی هستند، تحریم کنیم.
 
متاسفانه در طول تحولات داخلی ایران شاهد اظهارات مداخله جویانه و اقدامات غیر سازنده و غیر مسئولانه برخی از کشورها بودیم که عملا درخواست‌های مسالمت جویانه برخی از اقشار جامعه ایران را با اقدامات نسنجیده و تحریک آمیز خود به اغتشاش و آشوب کشاندند و شرایط نامناسبی را ایجاد کردند که حتی زمینه را برای شنیدن صدای افرادی که دارای دیدگاه‌های انتقادی مسالمت آمیز بودند تغییر دادند و زمینه را برای نقش آفرینی خشونت طلبان فراهم کردند و آن‌ها مبنای این مداخلات را حمایت از حقوق زنان و حقوق اقلیت‌ها قرار دادند؛ در حالی که در ایران اقلیت‌ها موضوعیت ندارند، بلکه اقوام ایرانی حضور دارند که همه بخشی از جامعه بزرگ ایران تاریخی و تمدنی هستند و اجزای اصلی جامعه بزرگ ایرانی به شمار می‌روند.
 
مقامات ایرانی در پاسخ به مدعیان بارها گفته اند که آنهایی که از حقوق زنان در ایران صحبت می‌کنند چرا در ارتباط با تحریم‌های یکجانبه دولت آمریکا و همراهی اطاعت پذیر اروپا از این تحریم‌ها صحبت نکردند و به این موضوع توجه نداشتند که زنان و کودکان ایرانی نیز در معرض همین تحریم‌ها و اثرات آن هستند. ادعاهای امروز آنها توام با نفاق است و اظهارات آنها در مورد زنان و اقوام ایرانی غیر واقع بینانه و متناسب با واقعیت‌ها در ایران نیست. جایگاه و حقوق زنان در ایران نه فقط برخاسته از قوانین بلکه منبعث از تاریخ و فرهنگی ایرانی است. در فرهنگ ایرانی و اسلامی زنان جایگاه متمایز و برجسته‌ای دارند و همانطور که گفتم این جایگاه لزوما برخاسته از قوانین نیست.
 
بلینکن در ادامه این سخنرانی بار دیگر ادعای نقش ایران در جنگ اوکراین از طریق کمک‌های تسلیحاتی به روسیه را تکرار کرده و گفت:  رییس جمهور پوتین از این پهپادها  برای کشتن غیرنظامیان اوکراینی و تخریب زیرساخت‌هایی استفاده می‌کند که برای میلیون‌ها خانوار گرما، آب و برق تامین می‌کنند، درست وقتی که زمستان در راه است. 
 
مقامات ایران و روسیه همکاری‌های نظامی این دو کشور را موضوعی غیرمرتبط با جنگ اوکراین دانسته و به کار رفتن پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین را رد کرده‌اند.
مسکو گفته است که در جنگ علیه اوکراین، از پهپادهای ساخت روسیه استفاده می‌کند.
 
وزارت امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از این سخرانی در مخالفت با برنامه هسته‌ای ایران گفت: باور ما را به این که ایران هیچ وقت نباید مجاز به دستیابی به یک سلاح هسته‌ای شود، عمیق‌ است. ما همچنان بر این باوریم که بهترین راه اطمینان‌یابی از اين، دیپلماسی است. وقایع امر مزایای این رویکرد را تایید می‌کند.
 
او در همین راستا افزود: پیش از آن‌ که دولت قبلی به طور یک‌جانبه از برجام، توافق هسته‌ای ایران خارج شود، برنامه هسته‌ای ایران محدود شده بود. ایران به تعهداتش ذیل توافق عمل می‌کرد. سخت‌ترین نظارت و راستی‌آزمایی موجود در برنامه هسته‌ای آن به عمل می‌آمد. زمان لازم برای ایران جهت دست یافتن به مواد شکافت‌پذیر کافی برای تولید یک سلاح هسته‌ای برای مدت بیش از یک سال طول می‌کشید. این فقط دیدگاه ما نیست، دیدگاه بازرسان مستقل بین‌المللی و وزارت امور خارجه وقت است.
 
بلینکن بیان کرد: پس از آن که دولت قبلی کارزار «فشارحداکثری‌اش» را به راه انداخت، ایران از پایبندی به بسیاری اژ محدودیت‌های مهم توافق دست کشید و فعالیت‌های غنی‌سازی‌اش را گسترده‌تر کرد و به آن‌ها سرعت بخشید. حالا زمان گریز هسته‌ای ایران به چند هفته رسیده است. این رژیم همچنین فعالیت‌های ثبات‌زدایش در منطقه را شدت بخشیده است که مردم ما و شرکایمان را در خطر بزرگ‌تری قرار می‌دهد.
 
وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه مدعی شد: ما و شرکا و متحدانمان سعی کردیم یک روند هدفمند دیپلماتیک را در پیش بگیریم تا ببینیم می‌توانیم به توافقی برای بازگشت‌ دوجانبه به برجام برسیم یا نه، اما ایران به طور مکرر نشان داده است که نمی‌خواهد یا نمی‌تواند نسبت اقداماتی که باید انجام دهد، متعهد شود. ما همچنان بر این باوریم که دیپلماسی بهترین راه جلوگیری از دست‌یابی ایران به یک سلاح اتمی است. اما اگر رژیم ایران این مسیر را رد کند، مقامات آن نباید تردید کنند که تمامی گزینه‌ها روی میز است تا اطمینان بیابیم ایران هیچ وقت به یک سلاح اتمی دست پیدا نمی‌کند.
 
علاوه بر این، بلینکن در گفت‌وگویی با شبکه سی‌بی‌اس که متن آن در وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شده است، در پاسخ به سوالی درباره ادعای تعطیل شدن «پلیس‌امنیت اخلاقی» و این که آیا این موضوع باعث «متوقف شدن اعتراضات» در ایران خواهد شد، گفت: این به خود مردم ایران بستگی دارد. این موضوع به ما ارتباطی ندارد.
 
او افزود: اگر حالا به گونه‌ای به این اعتراضات پاسخ داده شده است، می‌تواند امر مثبتی باشد اما باید ببینیم در عمل چگونه می‌شود و مردم ایران چه فکری می‌کنند. این موضوع به خودشان بستگی دارد.
 
ادعای «تعطیل شدن گشت ارشاد» در پی اظهارات اخیر حجت‌الاسلام والمسلمین، محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور منتظری در نشستی مطرح می‌شود که در پاسخ به سوال یکی از حاضران مبنی بر این که چرا گشت ارشاد تعطیل شد، اظهار داشت: گشت ارشاد ربطی به قوه قضائیه ندارد و از همان جایی که در گذشته تاسیس شد از همانجا نیز تعطیل گردید. البته قوه قضائیه نظارت‌های خود را بر کنش های رفتاری در سطح جامعه ادامه می دهد.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید