کد خبر : ۵۳,۲۱۹
۴ آذر ۱۴۰۱ ۱۰:۳۹
مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو، درباره روند تامین اقلام مصرفی بیمارستان ها و ذخایر کالاهای پزشکی در انبارها، توضیحاتی ارائه داد.
روح الله مزینانی، در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: سازمان غذا و دارو، یک نهاد رگلاتوری است و خریدار اقلام پزشکی در کشور نیست.
 
وی افزود: بازار تجهیزات و ملزومات پزشکی از طریق ۲ هزار تولید کننده، ۲ هزار تأمین کننده، ۲۵۰۰ توزیع کننده و ۱۸۰۰ صنف عرضه کننده تجهیزات پزشکی و بیش از ۲ هزار مرکز درمانی و تشخیصی، تأمین و توزیع می‌شود.
 
مزینانی با عنوان این مطلب که خیلی از کالاهای پزشکی مورد نیاز بیمارستان‌ها از طریق شرکت‌ها نیازسنجی و تأمین می‌شود، ادامه داد: اعداد و ارقام مبهمی که در رابطه با کمبودها عنوان شده است نسبت به تنوع و تعداد ثبت ۳۷۸ هزار کد IRC تجهیزات پزشکی در کشور که ۲۴۰ هزار عدد آن مصرفی است، با نگاه منصفانه به فرض درست بودن نیز نسبت به تعداد کالاهایی که مدیریت می‌شود، عدد بالایی نیست.
 
مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو تاکید کرد: ما فهرست پیش بینی کمبودها را به صورت مستمر تهیه و با اولویت ویژه رصد و مدیریت می‌کنیم، همچنین در سال‌های گذشته نیز همواره تعدادی از اقلام پزشکی در این فهرست بوده است.
 
وی با عنوان این مطلب که ما به طور مرتب نیازهای مراکز درمانی را رصد می‌کنیم، از وجود سامانه‌های نرم افزاری به روز و متعدد برای رصد مستمر وضعیت تأمین تجهیزات و ملزومات پزشکی با همکاری بیش از ۱۰ هزار کاربر و کارشناس در دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز درمانی و تشخیصی تابعه خبر داد.
 
مزینانی ادامه داد: در سال جاری با سیاست کالایی که در پیش گرفته ایم شاهد افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی سیاست دهی تعدادی تجهیزات پزشکی با صرفه جویی ارزبری سال‌های گذشته پزشکی در کشور بوده ایم.
 
مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو با اشاره به گستره بازار تجهیزات پزشکی در کشور تاکید کرد: با این تفاسیر و به رغم تحریم‌ها و سایر مشکلاتی که وجود دارد، پیش بینی از کمبودها به درستی انجام می‌شود. به طوری که در همین شرایط تحریم‌ها، توانستیم پانسمان‌های بیماران پروانه‌ای را حتی با کاهش ۲۰ درصدی قیمت ارزی و تعداد بیشتری نسبت به سال گذشته تأمین کنیم.
 
مزینانی با تاکید بر نگاه منصفانه به حوزه تجهیزات پزشکی کشور تصریح کرد: ثبات رفتاری در یک سال گذشته در سیاست دهی ارزی و جلب همکاری سایر دستگاه‌های فرابخشی، باعث شده برای تأمین کنندگان کالا اطمینان خاطر ایجاد شود که حتی در صورت ترخیص مواد اولیه تولید و کالا بدون دریافت ارز، با استفاده از اعتبار تولید کننده و تأمین کننده نزد کمپانی، تخصیص ارز پس از تأمین و ترخیص کالا انجام خواهد شد.
 
وی در ادامه به ذخیره کالاهای پزشکی اشاره کرد و افزود: بنا بر اطلاعات به روز سامانه‌های TTAC و IMED انبار تولیدکنندگان، تأمین کنندگان و توزیع کنندگان از وضعیت خوب و نقطه تعادل برخوردار است، به طوری که در حوزه مغز و اعصاب یک میلیون و ۳۷۹ هزار عدد کالا در انبار موجود است. در حوزه قلبی، ۱۹ میلیون و ۳۸۰ هزار عدد کالای وارداتی در انبارها داریم.
 
مزینانی گفت: همچنین امسال، در حوزه مغز و اعصاب؛ ۷۹۹ هزار قلم کالا، در حوزه ارتوپدی ۱۰ میلیون قلم کالا و در حوزه قلب نیز ۳۴ میلیون عدد کالا تولید شده است.
 
وی افزود: به عنوان نمونه تا امروز ۹۰ درصد کالاهای وارداتی در حوزه قلب و عروق، نسبت به کل سال گذشته ترخیص شده است.
 
مزینانی به وضعیت تأمین ارز مورد نیاز تجهیزات پزشکی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حدود ۶۰ درصد اقلام پزشکی مشمول یارانه ارز در اول زنجیره تأمین کالا برای اقلام استراتژیک فاقد مشابه تولید داخل هستند و الباقی مواد اولیه اقلام استراتژیک که کفایت تولید داخل ندارد و کالای تمام شده آنها مشمول یارانه ارز است، می‌باشد و ۴۰ درصد اقلام نیز مشمول ارز نیمایی هستند.
 
وی در پایان ضمن قدردانی از زحمات و همکاری تولیدکنندگان و تأمین کنندگان و فعالان حوزه تجهیزات پزشکی که در شرایط کنونی به رغم تحریم‌ها و مشکلات، نسبت به تولید، تأمین، توزیع و عرضه و ارائه خدمات پس از فروش و کاربران و کارشناسان سراسر کشور تلاش می‌کنند، اظهار امیدواری کرد که روند تأمین و توزیع و مصرف اقلام پزشکی متناسب با نیاز نظام سلامت و مردم کشور ادامه خواهد داشت.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید