کد خبر : ۵۳,۰۱۷
۱ آذر ۱۴۰۱ ۱۹:۱۹
رئیس ساترا درباره‌ی چگونگی پخش مسابقات جام‌جهانی در رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر، گفت: شبکه سه، ورزش و فراتر و چند شبکه رادیویی تمام مسابقات را با کیفیت ۴k و از طریق تلویبیون پخش می‌کنند.
به نقل از روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت‌و تصویر فراگیر (ساترا)، سعید مقیسه رییس ساترا در بخش خبری ساعت ۱۰ شبکه خبر، درباره موضوعاتی چون نظارت بر محتوای رسانه‌های صوت‌ و تصویر فراگیر در فضای مجازی، دریافت گزارش‌های مردمی، بسته‌های حمایتی ساترا از رسانه‌ها، جزئیات پخش مسابقات فوتبال جام جهانی و سایر موضوعات این حوزه صحبت کرد.
 
رییس ساترا درباره‌ی چگونگی بازبینی آثار منتشرشده در رسانه‌های صوت‌ و تصویر فراگیر بیان کرد: ساترا وظیفه تنظیم مقررات و نظارت و صدور مجوز برای این رسانه‌ها را بر عهده دارد. موضوع ممیزی یا نظارت بر محتوا در چند مرحله به انجام می‌رسد. یکی در مرحله صدور مجوز ساخت است. یعنی زمانی که یکی از تولیدکنندگان محتوا، متقاضی تولید یک سریال یا برنامه است. در این مرحله فیلمنامه یا طرح برنامه بعد از ارائه در شورای مربوطه مورد بررسی قرار می‌گیرد، ایرادهای احتمالی بیان می‌شود و اگر نیاز به مشاوره با کارگردان‌های خبره این کار وجود داشته باشد، این کار نیز انجام خواهد شد و در نهایت مجوزهای ساخت صادر می‌شوند.
 
وی ادامه داد: مرحله دیگری از نظارت بعد از تولید محتواست. در این مرحله آثار تولید شده به‌ منظور تطبیق با محتوایی که قرار بوده به تولید برسد یا تولیداتی که به شکل تامینی تهیه شده‌اند مانند فیلم‌های خارجی دوبله‌شده، در شورای دیگری توسط بازبین‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند و در پایان مجوز آنها صادر خواهد شد.
 
مقیسه همچنین عنوان کرد: نوع دیگری از نظارت مربوط به شروع کار سکوی انتشار محتوا در فضای مجازی است که در این مورد، سکو مجوز آغاز به کار خود را از ساترا دریافت می‌کند. با توجه به سوابق سکو و توانمندی مسئولان آن، دوره‌های آموزشی برای آنها برگزار خواهد شد و در مقاطع مختلف نسبت به عملکرد صحیحی که دارند رتبه‌بندی می‌شوند. حمایت‌های سازمان صداوسیما و ساترا از سکوها، مبتنی بر همین نظام رتبه‌بندی است. 
 
رییس ساترا درباره تعداد رسانه‌های صوت‌ و تصویر فراگیر که تاکنون مجوز فعالیت خود از این سازمان دریافت کرده‌اند هم گفت: حدود ۳۰۰ رسانه تا به‌ حال از ساترا مجوز گرفته‌اند که این ۳۰۰ سکو رقمی بالای ۸۰ درصد بازار را به خود اختصاص داده‌اند.
 
اگر خانواده ها محتوای مورد داری مشاهده کردند گزارش دهند
 
او درباره نحوه دریافت نکات و انتقادات کاربران سکوها خاطرنشان کرد: ما دارای دو نوع رسانه ناشرمحور و کاربرمحور هستیم. مسئولان هر دو نوع این رسانه موظف هستند، زمینه گزارش‌های مردمی را فراهم آورند، بنابراین بایستی به طور حتم رسانه این امکان را فراهم کند تا به عنوان مثال برای گزارش مشاهده محتوای منتشر شده در رسانه از نظر هم راستا نبودن با ارزش‌های ایرانی ـ اسلامی، عدم رعایت رده‌بندی سنی، عدم تطبیق اطلاعات اثر با محتوای آن و... اولا به رسانه امکان اعلام وجود داشته باشد. در درجه دوم وبگاه ساترا بخشی را برای دریافت گزارش‌های مردمی با نشانی sapra.ir در نظر گرفته است که کاربران امکان مراجعه به آن و ثبت گزارش‌های خود را دارند.
 
وی افزود: وقتی گزارشی در این بخش ثبت شود ما از رسانه مطالبه می‌کنیم و قاعدتا در این شرایط، رسانه اصلاحات را مدنظر قرار می‌دهد. در این شرایط که تعداد محتواها بسیار بالاست بازبینی‌ها به روش‌های مختلفی روی سرویس به انجام می‌رسند. البته نه برای همه محتواها، بنابراین محتوای بارگذاری شده لزوما مورد تایید ساترا نیست و بازبینی نشده است. اگر خانواده‌ها محتوای مورد داری را مشاهده کردند می‌توانند گزارش دهند. هرچه میزان بازدید بالاتر رود، به همان نسبت میزان بازبینی هم بالا می‌رود اما درنهایت به سمتی پیش می‌رویم که تمامی محتواهای حرفه‌ای رسانه‌ها دارای بازبینی باشند.
 
مقیسه گفت: درصدد هستیم محتواهایی که مورد بازبینی ساترا قرار گرفته‌اند را با قرار دادن یک نشان مشخص کنیم تا مردم به‌ واسطه دیدن این نشان به محتوای بازبینی شده اطمینان پیدا کنند.
 
وی درباره حمایت‌های مختص به رسانه‌های مشمول رتبه‌بندی ساترا هم عنوان کرد: سازمان صداوسیما یا ساترا برای تنظیم‌گری ایجابی رسانه‌های صوت‌ و تصویر فراگیر دارای مجوز از این سازمان، حمایت‌هایی را در نظر گرفته است. به عنوان مثال تقریبا ماهانه تعدادی محتوا صداوسیما متناسب با ایام را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهد. تاکنون هفت بسته محتوایی شامل ۱۰۰ قطعه محتوا اعم از فیلم، سریال و برنامه صداوسیما را برای آنها درنظر گرفته‌ایم. این بسته‌ها به‌ صورت رایگان در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است که رسانه‌ها این امکان را دارند بهای آنها را از کاربران دریافت کنند. 
 
مقیسه ادامه داد: همچنین رسانه‌ها در این بسته‌های محتوایی امکان داشتن شبکه‌های صداوسیما به صورت قاب اختصاصی (iframe) را در اختیار داشته‌اند. مورد دیگر رایگان شدن هزینه‌های بازبینی محتواست که پیش از این با دریافت هزینه همراه بود. جلسات مشاوره‌ای اعم از مشاوره‌های کسب و کار و اقتصادی و دوره‌های آموزشی برای مدیران رسانه‌ها در دانشکده صداوسیما در آغاز کار و دریافت دانشنامه از جمله این حمایت‌ها است.
 
رییس سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت‌ و تصویر فراگیر(ساترا)، درباره چگونگی پخش مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در رسانه‌های صوت‌ و تصویر فراگیر گفت: این مسابقات از شبکه سه سیما، ورزش و فراتر و همچنین شبکه‌های مختلف رادیویی به شکل زنده با کیفیت ۴k و از طریق تلوبیون که آی‌پی‌تی‌وی متعلق به صداوسیماست و آی‌پی‌تی‌وی‌های طرف قرارداد که شامل پنج شرکت هستند، پخش خواهند شد. به جز این موارد نیز به مجوزگیرندگان ساترا به صورت قاب اختصاصی(iframe) این بازی‌ها ارائه می‌شود.
 
اکثر رسانه‌ها منظم‌اند 
 
وی درباره حمایت از رسانه‌ها گفت: برخی اوقات رسانه‌ها در عملکرد خود دچار تخلفاتی می‌شوند که به ازای این تخلفات رتبه‌هایی از آنها کاسته می‌شود اما بعدا جبران می‌کنند. در همین راستا ما برای حمایت از آنها همواره در نظر داریم طرازی مثبت داشته باشند. اگر رسانه‌ای به عنوان رسانه متخلف شناخته شود ولو اینکه این تخلفات منجر به تعلیق مجوز آن نشده باشد مشمول حمایت‌ها نخواهد بود. اما اکثر رسانه‌ها منظم هستند و از حمایت‌های ساترا بهره‌مند می‌شوند.
 
مقیسه در پایان به کاهش بحث سلیقه در اعمال ممیزی‌های آثار رسانه‌های صوت‌ و تصویر فراگیر اشاره و خاطرنشان کرد: برای کاهش احتمال سلیقه‌ای دیده شدن ممیزی‌ها، کارگزاری‌های بیرونی که مسئول ممیزی بودند را حذف کردیم و در حال حاضر این امر، توسط بازبین‌های سازمان به انجام می‌رسد که باعث وجود وحدت رویه است. همچنین ضوابط موجود در این حوزه را در وبگاه ساترا منتشر کرده‌ایم. علاوه بر آن تمامی تولیدکنندگان و مسئولان محتوایی رسانه‌ها در ابتدای کار خود، آموزش‌های لازم را می‌بینند. برگزاری جلسات مشاوره‌ای برای برطرف کردن هر ایراد گرفته شده نیز وجود دارد. ما همواره درصددیم تا بیشترین تعامل را با رسانه‌ها برقرار کنیم تا کمترین اختلاف سلیقه را شاهد باشیم.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید