کد خبر : ۴,۸۸۹
۱ دی ۱۳۹۵ ۱۵:۰۴
یدان نفتی اسفندیار دارای مخزن مشترک با عربستان سعودی است و بخش عربی آن میدان لؤلؤ نام دارد. این میدان در فاصله ۹۵ کیلومتری جنوب غربی جزیره خارک واقع شده است. میدان اسفندیار در سال ۱۳۴۵ توسط شرکت آیپک کشف شد، ولی تاکنون عملأ هیچ بهره‌برداری از نفت آن صورت نگرفته و همواره بعلت تحریم و همچنین عدم تمایل شرکت‌های تخصصی نفتی به حضور در ایران و انعقاد قرارداد با وزارت نفت جمهوری اسلامی، همواره در نیم قرن گذشته، این میدان تولیدی نداشته است. نفت میدان اسفندیار دارای درجه سبکی API ۳۰ است. این میدان دارای ۵۳۲ میلیون بشکه نفت خام درجا می‌باشد.
 
 
بنابراین گزارش، توسعه این میدان در دستور کار قرار گرفته است و در راستای توسعه این میدان مذاکراتی با شرکت های متقاضی انجام شده است. شانا در این زمینه به نقل ازغلامرضا منوچهری، معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران نوشته است: "چند شرکت برای توسعه میدان اسفندیار ابراز تمایل کرده‎اند و در این زمینه در حال مذاکره‎ایم. پتروناس هم اکنون متقاضی توسعه اسفندیار نیست اما شرکت های دیگری در این زمینه پیشنهاد همکاری داده اند و در حال مذاکره هستیم.
 
 
با قیمت های فعلی نفت، سرمایه گذاری در میدان های عمیق مانند اعماق خلیج مکزیک یا ذخایر غیرمتعارف توجیه اقتصادی ندارد؛ در این شرایط قیمت تمام شده تولید نفت در ایران، شرکت های خارجی را به سرمایه گذاری در میدان های هیدروکربوری کشورمان علاقه‎مند ساخته است. علاوه بر تفاهم‎نامه های امضا شده تاکنون، بیش از ١٠ تفاهم‎نامه دیگر نیز در آینده امضا می شود."
 
 
یادآور می شود: حدود ۵۰ سال از کشف میدان نفتی اسفندیار در فاصله ۹۵ کیلومتری جنوب غربی جزیره خارگ که بین ایران و عربستان مشترک است می‌گذرد.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید