کد خبر : ۴۸,۷۸۲
۲۳ مرداد ۱۴۰۱ ۱۶:۴۶
وزارت نفت ۱۸۰ میلیارد تومان به پروژه آبرسانی سیراف به جم اختصاص داد
خارگ نیوز: پروژه آبرسانی سیراف یکی از طرح‌های مهم و اساسی در تأمین آب شرب شهرستان جم است که در این راستا وزارت نفت ۱۸۰ میلیارد تومان به این پروژه اختصاص داد و سهم شرکت پالایش گاز فجر جم ۲۲ میلیارد تومان است.
به گزارش خارگ نیوز، یکی از مطالبات مهم مردم شهرستان جم تأمین آب آشامیدنی است که بر این اساس، طرح آب‌شیرین‌کن سیراف - جم است عملیات اجرایی آن به ظرفیت 28 هزار مترمکعب آغاز شد.
 
دشت‌های جم و ریز به عنوان دشت‌های پر آب استان بوشهر با منابع آب شیرین محسوب می‌شد و اکنون به سبب بروز بحران، برداشت آب از این دشت‌ها ممنوع و سفره‌های آب زیرزمینی شهرستان جم  با افت  12 متری مواجه شده است.
 
مدیرعامل شرکت پالایش گاز فجر جم اجرا مسئولیت‌های اجتماعی شرکت پالایش گاز فجر جم نسبت به حوزه پیرامونی را یکی از مهم‌ترین رسالت‌های این مجموعه دانست و گفت: آب، راه، ورزش و بهداشت و درمان از مهمترین مشکلات شهرستان جم است که پالایشگاه فجر در راستای مشارکت در حل این مشکلات، در کنار سایر وزارتخانه‌ها قرار گرفته است.
 
سید محمد مهدی هاشمی از مشارکت شرکت پالایش فجر در 2 پروژه بزرگ آبرسانی جم خبر داد و افزود: انتقال آب سیراف به جم و ساخت سد سرچشمه از بزرگترین پروژه‌هایی است که فجر جم برای رفع مشکل آب جم در آنها سرمایه‌گذاری کرده است.
 
مدیرعامل شرکت پالایش گاز فجر جم با اشاره به اینکه سد سرچشمه دارای پیشرفت 75 درصدی است بیان کرد: این پروژه در ابتدا با اعتبار 120 میلیارد تومان آغاز و پس از افزایش تورم، مبلغ 48 میلیارد دیگر نیز به آن اضافه شد و در ادامه 215 میلیارد دیگر توسط وزارت نفت برای تکمیل این پروژه حیاتی سرمایه‌گذاری می‌شود.
 
هاشمی پیشرفت فیزیکی خط انتقال آب این پروژه را 82 درصد دانست و تصریح کرد: پس از تکمیل، سالانه نزدیک به 6 هزار میلیون مترمکعب آب شرب صنعت و بخش ریز از این سد تأمین و برداشت آب از منابع زیرزمینی متوقف می‌شود.
 
وی از مشارکت 22 میلیارد تومانی در تکمیل پروژه آبرسانی سیراف به جم خبر داد و گفت: پروژه انتقال آب سیراف به جم با مشارکت وزارت نفت و نیرو و با گذشت بیش از 10 سال به بهره‌برداری نرسیده و در آخرین توافق صورت گرفته، مبلغ 180 میلیارد تومان از سوی وزارت نفت به این پروژه تزریق می‌شود که سهم این شرکت 22 میلیارد تعیین شده است.
 
مدیرعامل شرکت پالایش گاز فجر جم احداث راه ارتباطی جم به پالایشگاه را یکی دیگر از طرح‌های این شرکت در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی دانست افزود: این پروژه به طول 23 کیلومتر در سه قطعه برنامه‌ریزی شده که قطعه اول آن از شهر جم تا روستای بابامبارکی به ارزش 20 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده است.
 
وی با بیان اینکه قطعه دوم این طرح 2 فاز اجرایی شده است خاطر نشان کرد: فاز اول آن به طول 5 کیلومتر و 65 درصد پیشرفت است و برای تکمیل با مشکل معارض همراه است و فاز دوم نیز با اداره کل راه و شهرسازی استان بوشهر مذاکراتی انجام شده تا به‌زودی وارد فاز اجرایی شود.
 
هاشمی، نگاه ویژه شرکت گاز فجر به توسعه و بازسازی بیمارستان توحید را مهم دانست و افزود: طرح جامع توسعه بیمارستان توحید با اعتبار 188 میلیارد تومان به شرکت ملی گاز ارائه شده که در صورت تصویب، کمک شایانی به حوزه درمان در منطقه می‌شود.
 
مدیرعامل شرکت گاز فجر جم از برگزاری نشست توسعه بازار و شرکت‌های تولید کننده با حضور سازمان‌های دانش بنیان کشور خبر داد و افزود: امیدواریم با استفاده و بهره‌گیری از ظرفیت این شرکت‌ها گام مهمی برای تحقق شعار سال برداریم و زمینه‌ساز راه‌اندازی پارک علم و فناوری در شهرستان جم باشیم.
 
سید محمد مهدی هاشمی با بیان اینکه تولید گاز، استمرار فعالیت صنایع کوچک و تأمین منابع مالی کشور از جمله رسالت‌های مهم شرکت گاز فجر جم است اظهار داشت: پالایشگاه گاز فجر سال گذشته 24.2 میلیارد مکعب گاز تولید کرد که نسبت به تعهد 23 میلیارد مکعب این شرکت، 5 درصد بیشتر گاز وارد چرخه گازرسانی کشور شد.
 
ب
وی با اشاره به اینکه پالایشگاه فجر جم ظرفیت تولید 110 میلیون مترمکعب گاز در سال دارد افزود: این شرکت دارای 8 ردیف شیرین‌سازی گاز است که گاز استخراج شده را از میادین نار و کنگان و پارس جنوبی دریافت و پس از شیرین سازی، آن را وارد چرخه توزیع گاز می‌کند.
 
مدیرعامل شرکت پالایش گاز فجر جم از ثبت تولید گاز در پالایشگاه جم در سال‌های گذشته 120 میلیون مترمکعب در یکسال دانست و خاطر نشان کرد: اکنون تولید گاز در این پالایشگاه در یکسال به  24.2 میلیارد مکعب رسیده است.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید