کد خبر : ۴۶,۶۴۵
۶ تیر ۱۴۰۱ ۰۸:۵۱
سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی مازندران از ثبت ۱۳ اثر معنوی در لیست آثار ناملموس ملی خبر داد.
محمد‌آرمان ارشادی ثبت ملی ۱۳ اثر ناملموس معنوی مازندران خبر داد و گفت:ثبت این عناصر در جهت حفظ و حراست میراث‌معنوی شهر‌ها و روستا‌ها انجام گرفت.
 
او می‌گوید:مهارت تهیه پلا‌پتی‌نون، غذای لاکسو، نان سنتی کالنی، حلیم اوخاش، شیرینی خمیر طلا و خمیرآش، بافت فرش کلاردشت، گویش اوملکی، دو مقام موسیقی حقانی وکتولی، آیین برف‌اندیل، جلنگری و همچنین چندین بازی محلی در لیست آثار ملی ناملموس جای گرفت.
 
به گفته ارشادی نان‌ها و غذا‌های بی‌شماری در مازندران طبخ می‌شود که در عین سادگی در روش پخت به دلیل وجود مواد اولیه بومی متناسب با شرایط آب و هوایی، برای سلامتی مفید است.
 
سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی مازندران گویش"او ملکی"را از جمله زبان‌های در خطر برشمرد و گفت:بازی محلی دارکلی (چوکلی) لالک، دولک، چلک مسه، چلیک ماره، چی چیلیک، ملک ملک، چاچولک، قوله زنه و کلینگ آغاج نیز در لیست آثار ناملموس ملی به ثبت رسید.
 
ارشادی از ثبت جلنگری در فهرست در خطر و نیازمند پاسداری فوری یاد کرد وگفت:چلنگری، نوعی آهنگری محلی است که در آن اشیاء سبک وزن مانند میخ طویله، میخ سرکج، داس، انبر، سیخ، سه پایه، منقل، نعل اسب و جوالدوز ساخته می‌شود
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید