کد خبر : ۴۶,۶۰۷
۴ تیر ۱۴۰۱ ۱۷:۱۰
مدیرکل بهزیستی استان اصفهان گفت: یک هزار و ۳۵۰ فرد معتاد در سال گذشته از چهار مرکز گذری استان اصفهان، خدمات و امکانات رایگان دریافت کردند.
ولی‌الله نصر، امروز در آستانه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در جمع خبرنگاران گفت: اعتقاد ما این است که مسائل اجتماعی باید با رویکرد اجتماعی و فرهنگی و نه قضایی و انتظامی پیگیری و رفع شود درغیر این صورت نتیجه مدنظر حاصل نمی‌شود.
 
او چالش دیگر در حوزه پیشگیری از اعتیاد را برخوردار نبودن بهزیستی از حمایت خیرین و بنگاه‌های اقتصادی عنوان کرد و گفت: در حالی که در بسیاری از حوزه‌ها شاهد کمک خیرین و مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی هستیم هیچ حمایتی از معتادان در حوزه ترک اعتیاد، اشتغال و حتی مسائل مالی مربوط به ودیعه مسکن و حوزه درمانی آن‌ها از سوی بین خیرین و بنگاه‌های اقتصادی نمی‌شود.
 
این در حالیست که اعتبارات دولتی نیز جوابگو نیست به همن دلیل به کمک مالی و حمایت خیرین و بنگاه‌های اقتصادی استان نیازمندیم.
 
نصر همچنین نبود پوشش بیمه‌ای در حوزه خدمات مشاوره‌ای و درمان اعتیاد را از دیگر چالش‌های حوزه پیشگیری از اعتیاد برشمرد و گفت: این خلا می‌تواند هزینه سنگینی به خانواده‌ها تحمیل کند و بحث درمان و استفاده از خدمات مشاوره‌ای را با مشکل اساسی مواجه سازد.
 
از دیگر چالش‌ها در این حوزه، دشواری در جذب اعتبارات و یارانه مراکز درمان و بازتوانی اعتیاد و افزایش هزینه مراکز نگهدای در کمپ‌های ماده ۱۵ و ۱۶ بهزیستی با توجه به افزایش ۵۷ درصدی حقوق پرسنل، هزینه خورد و خوراک و خدمات آب و برق و گاز است.
 
مراکز ماده ۱۵، مراکز معتادان خُودمُعرف است که از سال‌ها پیش در بهزیستی فعال بوده و شامل مراکز صیانت، پیشگیری، درمان سرپایی، اقامتی، کاهش آسیب "DIC" (مراکز گذری کاهش آسیب)، "شلترها" (سرپناه) و مراکز اقامتی شبانه است.
 
مراکز ماده ۱۶ نیز مراکز نگهداری معتادانی است که خود را به عنوان فرد نیازمند درمان معرفی نمی‌کنند و توسط مراجع ذیصلاح قانونی جمع آوری و به مراکز ترک اعتیاد ارجاع می‌شوند.
 
به گفته او یارانه‌ای که بهزیستی به این مراکز می‌پردازد جوابگو نیست بنابراین ممکن است این مراکز تعطیل شوند یا از میزان خدمات و کیفیت کار آن‌ها کاسه شود.
 
نصر، مشکل اشتغال معتادان بهبود یافته را در زُمره معضلات دیگر حوزه پیشگیری از اعتیاد برشمرد که دوباره فرد را مجبور می‌کند به چرخه اعتیاد بازگردد.
 
او در باره راهکار‌های تسریع در اجرای اقدامات پیشگیرانه گفت: یکپارچگی دستگاه‌های مُتولی صدور مجوز و واگذاری روند اخذ مجوز و نظارت به کار ارگان متولی، در این زمینه می‌تواند موثر واقع شود.
 
مدیرکل بهزیستی استان اصفهان فراهم آوردن امکان تفریح و تسهیل دسترسی نوجوانان و جوانان به مراکز تفریحی از جمله باشگاه‌ها، استخر‌ها و دیگر مکان‌ها با قیمت مناسب را از دیگر اقدامات موثر در پیشگیری از گسترش اعتیاد در بین این اقشار عنوان کرد.
 
استان اصفهان بیش از پنج میلیون نفر جمعیت دارد و بر اساس آخرین آمار، جمعیت معتادان این استان دست‌کم ۱۲۰ هزار نفر است که بین ۷ تا ۱۰ درصد از آن‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند.
 
پنجم تیر به عنوان "روز جهانی مبارزه با مواد مخدر" نامگذاری شده است.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید