کد خبر : ۴۶,۳۰۶
۲۸ خرداد ۱۴۰۱ ۱۳:۱۴
معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: توسعه و حفاظت تالاب‌ها در کنار هم پیش روند که به مرور مدیریت زیست بومی شکل گرفت.
سید عادل مولا گفت: ابتدا اعتقاد بر این بود که نیازی به حفاظت از تالاب‌ها نیست و توسعه باید اولویت باشد، در سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۶۰ این دیدگاه تغییر کرد و اعتقاد بر این شد که باید جلوی توسعه را گرفت و صرفا حفاظت کرد.
 
به گفته او اما در سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ نگاه متفاوتی شکل گرفت و دست اندارکاران به این نتیجه رسیدند که باید تعادل توسعه و حفاظت با هم صورت گیرد، یعنی توسعه و حفاظت در کنار هم پیش روند که به مرور مدیریت زیست بومی شکل گرفت.
 
مولا می گوید: بر این اساس در قانون برنامه چهارم توسعه (۱۳۸۷ -۱۳۸۳) ماده ۶۷، بند الف- برنامه مدیریت زیست بومی در زیست بوم‌های حساس، قانون توزیع عادلانه آب و قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های ایران و آئین‌نامه‌های اجرایی این قوانین از جمله مواردی هستند که می‌توانند در این حوزه مورد استفاده قرار گیرند.
 
او با تأکید بر ضرورت به روز نگه داشتن اطلاعات و آشنایی کامل با مجموعه قوانین بالادستی و سایر قوانین و مقررات جاری در پهنه‌های زیست‌محیطی توسط کنشگران فعال در حوزه تالاب‌ها، گفت: در خوزستان تشکل‌های غیردولتی و مردم نهاد می‌توانند در مطالبه‌گری از دستگاه‌ها برای اجرایی کردن مسئولیتشان کمک کنند و اینکه تالاب را مختص به سازمان محیط زیست ندانیم و خواستار مشارکت همه ارگان‌ها در حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌ها، خصوصا تالاب بین المللی شادگان شد.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید