کد خبر : ۴۵,۰۷۵
۵ خرداد ۱۴۰۱ ۱۲:۳۷
مدیر پایانه مرزی بازرگان گفت: از ابتدای سال‌جاری تا پایان اردیبهشت، تردد مسافر از طریق این مرز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۲۵ درصد افزایش یافته است.
جابر اکبرپور گفت: امسال ۱۵۱ هزار و ۲۷۰ نفر مسافر در این مدت از طریق این مرز تردد کرده‌اند در حالیکه سال قبل، این تعداد ۴۶ هزار و ۴۱۱ نفر بود.
 
او می گوید: مسافران ورودی ایرانی ۳۰۳ درصد و خروجی ایرانی نیز ۳۳۹ درصد بیشتر شده است.
 
مدیر پایانه مرزی بازرگان گفت: شمار ورودی مسافران خارجی نیز در همین مدت ۲۴ هزار و ۵۲۴ نفر و شمار مسافران خروجی نیز ۱۶ هزار و ۶۳۵ نفر بود که به ترتیب ۱۰۲ و ۱۰۹ درصد رشد داشته است.
 
به گفته او طبق مصوبه ملی ستاد کرونا، این مرز از ۱۶ مهرماه سال گذشته برای تردد مسافران به شرط داشتن جواب منفی آزمایش پی سی آر بازگشایی شد و با شیوع بیماری کووید ۱۹ و در جهت کنترل آن و نیز رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، پایانه‌های مرزی ایران و ترکیه برای تردد مسافر برای ۱۸ ماه بسته بود و تنها ترانزیت کالا و تردد اشخاص مقیم و دارای اقامت ۲ کشور امکان پذیر بود.
 
اکبرپور گفت: مرز بازرگان از نیمه خرداد سال ۹۹ و پس از پیگیری‌های مسوولان فقط برای تردد کامیون‌ها به صورت ۲۴ ساعته فعال شده و تردد کامیون همچنان ادامه دارد و مشکلی در این خصوص دیده نمی‌شود.
 
گمرک بازرگان و شهرستان ماکو در مجاورت مرز ایران با کشورهای ترکیه و جمهوری‌ آذربایجان قرار دارد؛ مرزهای جمهوری اسلامی در این منطقه و با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰ کیلومتر است.
 
این گمرک در سال ۱۳۰۵ شمسی تاسیس شد و تنها مرز بین‌المللی بین کشورهای ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت ۲۴ ساعته در حال فعالیت است.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید