کد خبر : ۴,۴۱۳
۱ تیر ۱۳۹۶ ۱۴:۵۱
دکتر حمیدرضا طیبی در حاشیه بازدید از بخش‌های مختلف مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاد دانشگاهی و پارک علم و فناوری البرز که امروز یکشنبه (۱۱تیر ماه) با حضور معاون امور مهندسی و پژوهشی وزیر نفت انجام شد، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی در حوزه‌های مختلف همچون مکانیک، برق و صنایع شیمیایی توانمندی‌های گسترده‌ای دارد.
 
 
طیبی با اشاره به زمینه بالای همکاری جهاد دانشگاهی و وزارت نفت، خاطرنشان کرد: تاکنون فعالیت‌های موفق زیادی را در حوزه صنعت نفت داشته‌ایم.
 
 
وی در ادامه بخشی از فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در رابطه با صنعت نفت را معرفی و عنوان کرد: جهاد دانشگاهی دانش پایه سیستم‌های نمک‌زدایی را به دست آورده است و در حال حاضر برای طراحی و ساخت یک واحد در مقیاس صنعتی آمادگی دارد.
 
 
رئیس جهاد دانشگاهی ادامه داد: علاوه بر این پروژه‌هایی نیز در زمینه لوله‌های سردکن (کول تیوبینگ) با موفقیت شروع شده و امیداوریم با کمک وزارت نفت بتوانیم این پروژه‌ها را ادامه دهیم.
 
 
طیبی به توانمندی‌های جهاد در زمینه حفاری‌های افقی و هوشمند اشاره و اعلام کرد: جهاد دانشگاهی در این حوزه توانمندی خوبی دارد و پروژه‌های متعددی را در این بخش در دست کار دارد.
 
 
وی خاطرنشان کرد: این نهاد در زمینه موتورهای درون چاهی نیز توان خوبی دارد و امیدواریم با حمایت وزارت نفت بتوانیم به این فناوری دست پیدا کنیم.
 
 
رئیس جهاد دانشگاهی ادامه داد: ما در زمینه صنایع شیمیایی و تولید مواد نیز اعلام آمادگی کردیم و امیدواریم با تجربه موفقی که در غرب کشور کسب کردیم، بتوانیم سطح این فعالیت‌ها را گسترش دهیم.
 
 
طیبی از پایان عملیات طراحی و ساخت اولین بازوی بومی بارگیری نفت در مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاد دانشگاهی خبر داد و گفت: این بازوها تجهیزاتی الکترونیکی و مکانیکی هستند که از آن‌ها برای انتقال نفت از مخزن به کشتی و یا برعکس استفاده می‌شود.
 
 
وی افزود: طراحی و ساخت این پروژه با حمایت شرکت ملی نفت ایران و شرکت پایانه‌های نفتی انجام شد و دانش آن کاملا بومی است.
 
 
طیبی اضافه کرد: مسؤولان از ما خواسته بودند که در ساخت این بازو، مزیت دو بازوی خارجی در طراحی را مد نظر قرار دهیم، با وجود اینکه کار بسیار سختی بود اما این کار با پشت سر گذاشتن تمامی تست‌ها به پایان رسید.
 
 
وی خاطرنشان کرد: این بازو آماده حمل به پایانه نفتی خارک است که ظرف دو هفته آینده سعی می‌شود این کار صورت بگیرد و در آنجا نیز شرایط تست فراهم شود.
 
 
رئیس جهاد دانشگاهی در پایان اعلام کرد: با دستیابی جهاد به این دانش، زمینه برای سفارش بازوهای جدید و تعمیر بازوهای موجود وجود دارد.
 
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید