کد خبر : ۴۳,۵۱۱
۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۱:۳۹
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیان اینکه داشتن تقوا و تربیت نفس از عوامل دیگر خداباوری است، تصریح کرد: شب‌های پرفضیلت قدر می‌تواند تاثیر بسزایی در تربیت نفس داشته باشد.
آیت الله رضا رمضانی در مراسم احیای شب نوزدهم ماه مبارک رمضان که در مسجد هاشمی محله علی آباد رشت برگزار شد، با اشاره به اینکه هر کس به اندازه معرفت و فهم خود، می‌تواند شب‌های قدر را درک کند، اظهار کرد: باید تلاش کنیم تا از این روزها و ایام مبارک، بهره‌مند شویم.
 
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیان اینکه امیرالمومنین(ع) در روایتی به سه نوع روزه شامل «روزه فکر»، «روزه زبان» و «روزه بطن» اشاره کرده است، افزود: روزه فکر یعنی انسان اندیشه و فکر خود را به سوی خدا جهت دهد، روزه زبان هم مراقبت کردن از زبان به عنوان عامل ارتکاب بسیاری از گناهان است و روزه بطن نیز نخوردن و نیاشامیدن به معنی تحمل گرسنگی و تشنگی است.
 
وی با اشاره به اینکه ما خیلی به روزه ظاهری مانند نخوردن و نیاشامیدن پایبند هستیم، تاکید کرد: روزه فکر خیلی مهم‌تر از روزه زبان و روزه زبان نیز خیلی مهم‌تر از روزه بطن است.
 
آیت‌الله رمضانی در ادامه به فضیلت ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: در روایات آماده که اگر انسان‌ها می‌دانستند که این ماه مبارک چه حقیقتی است، دوست داشتند که همه زمان‌ها و ایام ماه رمضان باشد.
 
نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری به پنج چیز که اگر انسان در حالت روزه آنها را انجام دهد، باید افطار کرده و اگر وضو دارد باید تجدید وضو کند، اشاره و خاطرنشان کرد: دروغ، غیبت، خبرچینی، نگاه شهوانی و قسم دروغ، مواردی است که روزه و وضوی حقیقی را باطل می‌کند.
 
وی با بیان اینکه ما خیلی با روزه و نماز واقعی فاصله داریم، تاکید کرد: ما غیر از ظاهر باید به باطن خود نیز توجه کنیم؛ شب‌های قدر، شب‌های ارزیابی خودمان است.
 
آیت‌الله رمضانی در ادامه به میزان خداشناسی انسان‌ها اشاره کرد و گفت: مهم تر از خداشناسی، خداباوری است و باید به حضور خداوند در زندگی خود باور داشته باشیم.
 
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیان اینکه همه عالم از حکمت، علم و قدرت خداوند پر شده است، ابراز کرد: بالاترین معرفت و شناخت، شناخت به خداوند بوده و مسیر شناخت برای همه ما هموار است.
 
وی به عوامل خداباوری اشاره کرد و متذکر شد: اولین عامل، شناخت خداوند خالق و عالم است که به عنوان برترین معرفت محسوب می‌شود.
 
آیت‌الله رمضانی با بیان اینکه راه‌های معرفت شامل شناخت به واسطه آفات و شناخت به واسطه نفس است، افزود: انسان وقتی با یک مشکل بسیار شدید مانند لحظه غرق شدن روبرو شود، تازه متوجه یک حقیقت مطلق و برتر خواهد شد که این حقیقت به انسان، آرامش و امنیت می‌دهد.
 
نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه انسان‌ها به واسطه خداوند و با یکسری مقدمات به معرفت و شناخت می‌رسند، اظهار کرد: ما در شناخت اگر به این حقیقت برسیم که تمام وجود ما فقر است، باور در زندگی ما خواهد آمد؛ افرادی که منیت و خودخواهی دارند، نیازمند زمان زیادی برای رسیدن به باور و شناخت هستند.
 
وی با اشاره به اینکه انسان همواره وابسته به خداوند است، افزود: اگر به این نتیجه رسیدیم که تمام وجود حق، بی‌نیازی است، باور ما بیشتر می‌شود.
 
آیت‌الله رمضانی در ادامه به حدیث دیگری از امام علی(ع) که فرمودند «اگر کسی خود را تربیت نکرده باشد، از عقل خود بهره‌مند نشده است» اشاره کرد و گفت: انسان اگر به خود بپردازد و عیب خود را ببیند، دیگر عیب دیگران را نمی‌شمرد و از آنها غافل می‌شود.
 
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیان اینکه داشتن تقوا و تربیت نفس از عوامل دیگر خداباوری است، تصریح کرد: شب‌های پرفضیلت قدر می‌تواند تاثیر بسزایی در تربیت نفس داشته باشد.
 
وی با بیان اینکه خداوند متعال انسان‌هایی که به خود می‌بالند را دوست ندارد، عنوان کرد: خداوند کسانی که در مسیر نیستند را بیشتر خریداری می‌کند.
 
آیت‌الله رمضانی، شب‌های قدر را شب‌های آشتی و فرصتی برای مطالعه درباره خود دانست و اظهار کرد: مطالعه درباره خودمان، برترین فضیلت است.
 
نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در شب‌های قدر باید با ادبیاتی که «دست خالی و گناه بسیار داریم»، با خداوند حرف بزنیم، اضافه کرد: باید از خداوند برای قرار دادن اهل بیت(ع) در مسیر زندگی ما و داشتن فرصت توسل به آنان، تشکر کنیم.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید