کد خبر : ۴,۳۵۱
۱ مرداد ۱۳۹۶ ۱۴:۵۹
 حسین دلشب روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: در سرشماری تابستان سال جاری شمار آهوان جزیره خارگ بیش از 700 راس اعلام شده این در حالی است که شمار آنها در زمستان سال گذشته 600 راش بوده است.
 
وی اضافه کرد: این آماربرداری برای برآورد آخرین تغییرات جمعیتی آهوان جزیره پس از زادآوری بهاره در سال جاری است که با همکاری کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان و محیط بانان پناهگاه حیات وحش خارگ انجام شد.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر اظهار کرد: گونه آهو شاخص ترین زیست مند این پناهگاه است و اهمیت بالای زیست محیطی و اجتماعی برای علاقمندان محیط زیست طبیعی و عموم مردم ساکن در این جزیره دارد.
 
دلشب اضافه کرد: این پستاندار که قدمت حضور آن در این محل به چند دهه قبل برمی گردد با توجه به شرایط مساعد زیستی و حفاظت مشارکتی این اداره کل و مردم فهیم این جزیره، جمعیت آنها رو به افزایش دارد.
 
وی ادامه داد: با توجه به توسعه فراگیر صنعتی در جزیره خارگ، کاهش زیستگاه مستعد آهوان و سوابق بیماری آنها، اعمال تصمیم های مدیریتی لازم برای پایداری جمعیت آنها اجتناب ناپذیر است که در سنوات گذشته چند بار به صورت مقطعی عملیات تعدیل و چابک سازی جمعیت آنها اجرا شده است.
 
دلشب گفت: امیدواریم با همراهی مردم و مسئولان جزیره خارگ این اقدامات برای پیشگیری از بروز بیماری و خسارت ناشی از تراکم جمعیت و شرایط محیطی منطقه تداوم داشته باشد.
 
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر افزود: استقرار و توسعه گریزناپذیر صنعت در منطقه، حضور واحدهای نفت و گاز با لحاظ همه شرایط و ضوابط زیست محیطی باید با درنظر داشتن توسعه پایدار همراه باشد.
 
دلشب، با تاکید بر اینکه این توسعه پایدار باید رشد شاخص ها و تنوع زیستی این پناهگاه حیات وحش را تحت الشعاع قرار ندهد، ادامه داد: امیدواریم با همیاری این صنایع با محیط زیست، محیط طبیعی و حیات وحش پویا و ماندگاری را در این جزیره داشته باشیم.
 
پنگاه حیات وحش جزیره خارگ حدود 2 هزارو 82 هکتار مساحت دارد.
 
جزیره خارگ از توابع شهرستان بوشهر با بیش از 20 هزار نفر جمعیت بزرگترین پایانه صادرات نفت کشور است که در فاصله 57 کیلومتری شمال غرب بوشهر در آبهای خلیج فارس واقع است.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید