کد خبر : ۴۳,۰۵۷
۲۶ فروردین ۱۴۰۱ ۱۲:۳۵
فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی گفت: گفتمان سازی در حوزه دفاع مقدس از اهداف دانشنامه استانی است.
سردار سرتیپ دوم پاسدار محسن کریمی در نشست شورای عالی دانشنامه دفاع مقدس استان مرکزی با گرامیداشت یاد و خاطره شهید «علی صیاد شیرازی» اظهار کرد: سپهبد شهید صیاد شیرازی یک انسان مومن، متعهد و انقلابی بود که به عنوان یک الگوی کامل اخلاق، مدیریت جهادی و فرمانده توانمند مطرح است و شهید صیاد میدان دار وحدت و انسجام میان نیروهای مسلح بود و همواره برای رضای خدا کار می کرد و پیشگام در امر ولایت پذیری بود و خدمات این شهید بزرگوار در صیانت از ارزش اسلامی همواره ماندگار است.
 
وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه دفاع مقدس، جهاد تبیین است، گفت: استان مرکزی از سال های گذشته اقدامات بزرگی را در این خصوص آغاز کرده و کنگره شهدای استان مرکزی یک جهاد تبیین بود و گام دوم کنگره در حوزه های مختلف اندیشه های امامین انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و نقش استان مرکزی در انقلاب و دفاع مقدس ادامه دارد.
 
سردار کریمی افزود: یکی از اقدامات در ذیل کنگره تهیه دانشنامه دفاع مقدس بود که به پشتوانه بیش از یک میلیون سند جمع آوری شده در استان در حوزه جنگ تحمیلی و زیرساخت های کنگره به پیشرفت های چشمگیری دست یافته و خوشبختانه استان مرکزی در تهیه دانشنامه جزو استان های برتر است و دانشنامه یک جهاد تبیین در حوزه دفاع مقدس و جنگ تحمیلی است.
 
وی گفتمان سازی در حوزه دفاع مقدس را یکی از اهداف دانشنامه خواند و بیان کرد: گفتمان سازی دانشنامه با کار علمی و پژوهشی و پای کارآوردن ظرفیت های دانشگاهی و تجربیات ارزشمند فرماندهان و پیشکسوتان در حال انجام است.
 
فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی تأکید کرد: یکی از مهمترین محورهای فعالیت در دانشنامه تولید علم و پژوهش محوری در حوزه دفاع مقدس است و خروجی این اقدام تحقق جهاد علمی است که برکات فراوانی به دنبال خواهد داشت و یکی از آنها تربیت نخبگان و پژوهشگران و بهره برداری از گنج دفاع مقدس است.
 
وی ادامه داد: دانشنامه دفاع مقدس به طور مستند، مستدل، منطبق با عقل و منطق و روایت های عالمانه در برگیرنده کلیه موضوعات در حوزه جنگ تحمیلی است که علاوه بر اینکه برای نسل جوان کاربردی خواهد بود فرهنگ دفاع مقدس را از تحریف و فراموشی نجات می دهد.
 
سردار کریمی اضافه کرد: خوشبختانه باب فعالیت های علمی، پژوهشی و فرهنگی در حوزه دفاع مقدس به برکت کنگره در استان باز شده و همه باید از این فرصت ارزشمند برای انتقال حماسه های هویت ساز به نسل جدید استفاده کنند.
 
وی با اشاره به اینکه کنگره شهدای استان مرکزی به عنوان یک الگوی جامع در حوزه دفاع مقدس در کشور مطرح است، گفت: امروز باید در تهیه دانشنامه الگوی موفق ارائه دهیم که این نیازمند مشارکت و هم افزایی همه جانبه است.
 
فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی بیان کرد: تبیین فرهنگ دفاع مقدس، ما می توانیم را به نسل جدید می آموزد و نقش مهمی در امید آفرینی و فتح قله های بلند پیشرفت و سعادت دارد و دانشنامه دفاع مقدس یک فرصت ارزشمند برای احیای ما می توانیم و حماسه های دفاع مقدس است.
 
وی ادامه داد: یکی از مهمترین نیازهای امروز در گام دوم انقلاب تبدیل گفتمان دفاع مقدس به راهبرد عملی است و مراکز علمی و دانشگاهی باید به تحقق این مسئله توجه ویژه داشته باشند.
 
سردار کریمی خاطر نشان کرد: بیش از ۲۱۰ مقاله علمی در راستای تهیه دانشنامه تهیه شده که قابل تقدیر است و برای تهیه جلد اول دانشنامه با توجه به حروف الفبا بودن موضوعات و مداخل تسریع در امر مقاله نویسی یک ضرورت است که باید مورد توجه قرار گیرد.
 
سرهنگ پاسدار غلامرضا کریمی مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی نیز در این نشست اظهار کرد: یکی از مهمترین مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه دفاع مقدس تبیین و انتقال صحیح این فرهنگ ارزشمند به نسل جدید است که در استان مرکزی اقدامات و راهبردهای مختلفی در دستور کار است و دانشنامه دفاع مقدس یکی از آنهاست.
 
وی گفت: علیرغم محدودیت ها و توطئه های دشمنان بزرگترین دستاوردها و موفقیت ها رقم خورد و دانشنامه دفاع مقدس بخشی از این ظرفیت ها را بازخوانی و تبیین می کند.
 
مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی افزود: به برکت کنگره شهدای استان مرکزی نهضت تولید محتوای فاخر راه اندازی شده که یکی از خروجی های آن دانشنامه است و همه اقشار و ظرفیت ها در این راستا پای کار آمدند.
 
سرهنگ کریمی ادامه داد: استمرار چرخه تولید محتوا در حوزه دفاع مقدس یک ضرورت مهم است و نقش موثری در ادامه مسیر انقلاب اسلامی و ساخت تمدن اسلامی دارد که باید به آن اهتمام ویژه داشت.
 
وی گفت: بیش از ۱۰ هزار عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس در استان مرکزی تهیه شده که به عنوان یک زیرساخت مهم میتواند در اقدامات پژوهشی مورد استفاده قرار گیرد.
 
مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی خاطر نشان کرد: در راستای تهیه دانشنامه استان مرکزی تاکنون ۷۱۴ مدخل تهیه شده و بیش از ۵۵۰ پرونده علمی نیز جمع آوری شده و با توجه به تهیه جلد اول دانشنامه روند کار بر اساس حروف الفبا سریع تر ادامه خواهد داشت.
 
زهرا مرادی مسئول دانشنامه استانی دفاع مقدس استان مرکزی نیز در این نشست با تشریح آخرین وضعیت دانشنامه استان اظهار کرد: امروز دوازدهمین شورای عالی دانشنامه دفاع مقدس استان مرکزی با حضور اعضا و ریاست فرمانده سپاه روح الله استان برگزار شد که مداخل جلد اول دانشنامه مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفتند.
 
وی افزود: در جلد اول دانشنامه دفاع مقدس استان مرکزی ۲۵۰ الی ۳۰۰ مدخل را تدوین و به چاپ می رسانیم که امروز سهم هر کدام از کمیته ها بررسی شد.
 
مرادی بیان کرد: در راستای تهیه دانشنامه دفاع مقدس استان مرکزی با توجه به آخرین نشست های تخصصی تاکنون ۷۱۴ مدخل تهیه شده که در حوزه شهدا و اشخاص، فرهنگی، اجتماعی، نظامی و جغرافیا تقسیم بندی می شوند.
 
وی ادامه داد: همچنین در جریان تهیه مقالات به بیش از ۲۷ موضوع پرداخته می شود و در راستای تهیه دانشنامه دفاع مقدس ۲۱۰ مقاله علمی تهیه شده است.
 
مسئول دانشنامه استانی دفاع مقدس استان مرکزی خاطر نشان کرد: بیش از ۳۰۰ نفر در کارگاه های تخصصی دانشنامه آموزش دیدند و با توجه به گستردگی کار دانشنامه کارگاه های تخصصی ادامه خواهد داشت و از ظرفیت های بسیج اقشار نیز استفاده می شود.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید