کد خبر : ۴,۱۷۲
۱ مهر ۱۳۹۶ ۱۴:۴۰
این نخستین قرارداد جذب سرمایه در شرکت صنعت نفت ایران و در قالب قراردادهای مشارکت عمومی خصوصی(PPP)، است که به میزان 800 میلیون یورو میان مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران و شرکت صنایع فراساحل (صف) به امضا رسید.
 
 
 
 
بر اساس این قرارداد، شرکت ایرانی با تامین مالی طرح، به مدت 3 سال اقدام به تکمیل طرح NGL خارگ نموده و پس از آن علاوه بر پرداخت ماهیانه اجاره تاسیسات و خرید گاز به عنوان خوراک از شرکت ملی نفت ایران، گازهای سبک را نیز به شرکت ملی نفت تحویل خواهد داد.
 
با بهره‌برداری از طرح ان جی ال خارگ، تولید روزانه مجتمع حداکثر برابر 300 میلیون فوت مکعب خواهد بود که شرکت ایرانی به منظور بازیافت سرمایه خود تا سال 1430 محصولات سنگین‌تر از اتان را در مدت بهره‌برداری برداشت خواهد کرد.
 
جمع‌آوری گازهای همراه میدان‌های خارگ و بهرگان (به‌ویژه میدان مشترک فروزان)، جلوگیری از سوزانده شدن این ثروت ملی، درآمدزایی برای کشور، اشتغال‌زایی و جلوگیری از آلودگی زیست‌محیطی از جمله مزایای این طرح است.
 
قرارداد این روش سرمایه‌گذاری برای نخستین بار در صنعت نفت به صورت مشترک، با مشارکت شرکت نفت فلات قاره ایران و مدیریت سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت ایران تدوین و اجرایی شده است.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید