کد خبر : ۳۸,۹۰۵
۳۰ دی ۱۴۰۰ ۱۸:۵۰
۵۵ میلیون مترمکعب آب باران در سازه‌های آبخیزداری استان بوشهر ذخیره شد
خارگ نیوز: مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: بارندگی‌های فصل زمستان تاکنون ضمن استحصال و تغذیه افزون بر ۵۵ میلیون متر مکعب آب، در پیشگیری، کنترل و مهار سیلاب‌های مخرب نقش تاثیرگذاری داشته است.
به گزارش خارگ نیوز،غلامرضا منتظری در گفتگویی با خبرنگاران دربوشهر، با اشاره به اینکه بارش باران در روزهای اخیر سبب خوشحالی مردم به‌ویژه کشاورزان، دامداران و مجریان مراتع شده است اظهار داشت: بارش باران در فصل زمستان تاکنون نسبت به مدت مشابه سال قبل مطلوب ارزیابی شده و این درحالی است که پیش‌بینی تداوم بارش باران در این فصل شده است.
 
وی آبخیزداری را مدیریت جامع، هماهنگ و پایدار برای حفظ، احیا، توسعه و بهره‌برداری بهینه، علمی و پایدار از منابع آب، خاک، گیاه و زیست حیات وحش در عرصه‌های آبخیز دانست و بیان کرد: هدف اجرا طرح‌های آبخیزداری پخش و بهره‌برداری از بارش باران، پیشگیری و مهار سیلاب‌های مخرب سالانه، استحصال آب و تغذیه مصنوعی آبخوان‌ها و تقویت سفره‌های آب زیرزمینی است.
 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر افزایش بهره‌وری در بخش‌های مختلف کشاورزی و دامپروری، کنترل سیلاب‌های مخرب و کاهش خسارات و تخریب اماکن و مراکز جمعیتی را از آثار اجرا طرح‌های آبخیزداری دانست.
 
منتظری از افزایش اعتبارات اجرا پروژه‌های آبخیزداری در سطح شهرستان‌ها و حوزه‌های آبخیزداری این استان خبر داد و تصریح کرد: اعتبارات اجرا طرح‌های آبخیزداری با افزایش 67 درصدی نسبت به سال قبل به 123 میلیارد تومان رسیده است.
 
وی اولویت تخصیص این اعتبارات را کنترل و مهار سیلاب، استحصال آب و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی و کنترل و کاهش فرسایش خاک برشمرد.
 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر با اشاره به مهار سیلاب‌های مخرب و استحصال آب ناشی در بارندگی‌های اخیر خاطر نشان کرد: خوشبختانه 3 بارندگی فصل زمستان در استان بوشهر، ضمن برآورد استحصال و تغذیه افزون بر 55 میلیون مترمکعب آب ناشی از نزولات آسمانی در پیشگیری، کنترل و مهار سیلاب‌های مخرب در شهرستان‌های محل اجرا پروژه‌ها نقش قابل توجهی ایفا کرده و سبب شادمانی و رضایت مردم در بخش‌های مختلف شده است.
 
منتظری با اشاره به اعتبارات تخصیص آبخیزداری و نقش آن در مهار سیلاب و استحصال آب باران تصریح کرد: امسال پیش‌بینی می‌شود با اجرا حداقل 50 سازه آبخیزداری در سطح 27 هزار هکتار حداقل 2 میلیون متر مکعب آب در هر بارندگی به حجم مخازن قابل استحصال پروژه‌های آبخیزداری افزوده شود.
 
وی مجموعه عملیات طرح‌های آبخیزداری را در مساحتی بیش از 436 هزار هکتار دانست و اضافه کرد: نتیجه اجرا این طرح‌ها کاهش و کنترل فرسایش خاک و حمل رسوب، استحصال آب ناشی از بارش‌های سالانه، کنترل سیلاب‌های مخرب و کاهش خسارت احتمالی ناشی از آن است.
 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر با اشاره به افزایش استحصال آب ناشی از بارندگی با اجرا طرح‌های آبخیزداری بیان کرد: سازه‌های آبخیزداری که در سال‌های گذشته تاکنون در استان اجرا شده است، می‌توانند در هر مرحله با آبگیری کامل 33 میلیون مترمکعب آب را استحصال و به سفره‌های زیرزمینی تزریق کنند.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید