کد خبر : ۳۸,۷۴۲
۲۱ دی ۱۴۰۰ ۱۹:۴۴
مانور مشترک مقابله با آلودگی نفتی و جست وجو و نجات دریایی در بوشهر برگزار شد
خارگ نیوز: مانور عملیاتی مقابله با آلودگی نفتی و جست وجو و نجات دریایی روز سه شنبه توسط اداره کل بناد و دریانوردی با مشارکت دریابانی بوشهر در حضور نمایندگان ارگان های ذیربط در کانال دسترسی این بندر برگزار شد.
به گزارش خارگ نیوز، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در تشریح هدف‌های برگزاری این مانور اظهار کرد: یکی از موارد متمایز این مانور استفاده از ظرفیت پروازی جایرو پلین بود که برای پایش‌های هوایی سواحل استان به منظور مقابله با آلودگی نفتی و انجام عملیات‌های جست وجو و نجات دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
ارجمندزاده افزود: بر اساس سناریو تعیین شده برای مانور در پایش هوایی کانال دسترسی بندر بوشهر توسط جایروپلین آلودگی نفتی در محدوده شمال اسکله شماره ۱ به وسعت  ۳۰۰ متر مشاهده و به مرکز پاسخگویی به اضطرارهای دریایی اطلاع داده شد، تیم یگان حفاظت اداره کل بنادر و دریانوردی استان و تیم مقابله با آلودگی برای ارزیابی میدانی به موقعیت اعزام شدند.
 
وی ادامه داد:در بازدید و بررسی‌های اولیه مشخص شد یک نفر از ملوانان اسکله نیز درهنگام سانحه در دریا سقوط کرده و مفقود شده است که با تایید این موضوع بلافاصله هماهنگی لازم انجام و علاوه بر اعزام تیم مقابله با آلودگی، عملیات جست وجو و نجات نیز آغاز شد.
 
ارجمندزاده اضافه کرد: براین اساس شناورهای ناجی ۹ از لنگرگاه خارجی، شناور ناجی ۲ از اسکله ۱۵ و شناورهای دریابانی از پایگاه دریابانی و جایروپلین بندر از فرودگاه به موقعیت اعزام شدند تا بر اساس الگوی جست وجوی موازی، فرد مفقودی را پیدا کنند (در این مانور برای سنجش توان عملیاتی از مانکن انسان استفاده شد).
 
وی گفت: بر اساس الگوهای اعلامی و با توجه به جریان جزر آب، گشت زنی در موقعیت شمال بندر آغاز شد و ابتدا موقعیت نفر مفقودی توسط جایروپلین مشخص و به شناورها اعلام شد و درنخستین فرصت نیز توسط شناور ناجی ۹ از آب گرفته و در اسکله ۱۵ به آمبولانس تحویل شد.
 
ارجمندزاده افزود: همزمان با عملیات جست و جو و نجات،  تیم مقابله با آلودگی با اعزام شناورهای یادگار، خلیج فارس، تاسوعا و احسان (به عنوان شناور طناب‌گیر) به همراه تجهیزات لازم و شناور به موقعیت اعزام و عملیات مقابله با آلودگی را انجام دادند.
 
وی اظهار کرد: با توجه به جریان آب و به منظور محصور شدن آلودگی، عملیات بوم اندازی به طور دقیق انجام گرفت و بلافاصله با دستور فرمانده صحنه، عملیات جمع آوری لکه‌های نفتی و پاک‌سازی نیز انجام شد. 
 
ارجمندزاده افزود: همه تیم‌های شرکت کننده‌ مانور را طبق سناریو و با رعایت پروتکل‌ها و استانداردهای لازم با موفقیت به پایان رساندند.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید