کد خبر : ۳۸,۰۵۷
۱۹ آذر ۱۴۰۰ ۰۷:۲۵
امشب بعد از مدت ها شاید برای اهالی هنر نمایش کرمانشاه حال و هوای روزهای قبل از کرونا تکرار شد. امشب هنرمندان عرصه نمایش کرمانشاه دوباره دورهم جمع شدند تا اختتامیه سی و سومین جشنواره تئاتر را برگزار کنند.
اختتامیه ای که هرچند به دلیل رعایت پروتکل ها با محدودیت برگزار شد، اما باز هم توانست محفل خوب و گرمی برای اهالی هنر نمایش رقم بزند.
 
به گزارش ایسنا، اولین سخنران این مراسم حواس پلاک دبیر این دوره جشنواره بود که به رسم میزبانی پشت تریبون رفت و به مهمانان خوشامدگویی گفت، اما بلافاصله صحبت های خود را با گلایه شروع کرد و با انتقاد از انجمن نمایش استان، گفت: انجمن نمایش استان متاسفانه ظرف چهار سال گذشته حتی یکبار هم تراز مالی خود را ارائه نکرده است.
 
وی افزود: تمام بحث ما با این انجمن این است که باید تراز مالی  چهار سال اخیر عملکرد خود را ارائه دهند.
 
پلوک در ادامه به گلایه های خود پایان داد و به تشریح روند برگزاری این دوره جشنواره پرداخت.
 
او با اشاره به اعلام فراخوان این دوره جشنواره از اول تا نهم آبان ماه گفت: از سال ۱۳۸۴ تاکنون این اولین دوره جشنواره است که با استقبال پرشور گروه های تئاتر استان مواجه شده و ۳۸ گروه برای شرکت در این جشنواره اعلام آمادگی کردند.
 
پلوک افزود: از این تعداد دو گروه به دلیل ضعف ساختاری مورد تایید قرار نگرفت و تعدادی از گروه ها نیز به دلیل ابتلای برخی اعضا به کرونا فرصت تمرین نداشتند و فرصت حضور در جشنواره را پیدا نکردند.
 
وی تصریح کرد: در نهایت ۱۹ گروه بعد از تایید شورای نظارت و بازبینی مجدد و ... به هیات انتخاب آثار معرفی شدند.
 
پلوک گفت: هیات انتخاب آثار هم در نهایت ۱۰ گروه را برای رقابت در این جشنواره انتخاب کرد.
 
دبیر سی و سومین دوره جشنواره تئاتر استان کرمانشاه به استقبال خوب مردم از اجراهای این دوره جشنواره اشاره کرد و افزود: خوشبختانه علی رغم محدودیت های کرونایی استقبال خوبی را در این دوره جشنواره شاهد بودیم.
 
پلوک به جوانگرایی در این دوره جشنواره هم اشاره کرد و افزود: خوشبختانه ۸۰ درصد کارها در این جشنواره مربوط به جوانان بود.
 
مافیا فرهنگی در کرمانشاه در حال شکل گیری است
 
در ادامه نوبت به مهدی ربانی نژاد معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه رسید که پشت تریبون برود.
 
او هم برخلاف روال مرسوم جشنواره ترجیح داد به جای بحث درباره اهمیت جشنواره و نحوه برگزاری و ... بحث های بودجه ای را پیش بکشد که بی ارتباط با انتقادات اخیر رئیس انجمن نمایش استان به عملکرد ارشاد در این زمینه نبود.
 
ربانی نژاد با اشاره به مشکلات بودجه ای در سالهای اخیر گفت: سال 98 کل بودجه ارشاد استان 765 میلیون تومان بوده که از این میزان 263 میلیون تومان آن فقط به هنر تئاتر اختصاص پیدا کرد.
 
وی افزود: سال گذشته هم از 250 میلیون تومان اعتبار تخصیص شده به ارشاد استان، 94.5 میلیون تومان آن به تئاتر اختصاص پیدا کرد.
 
ربانی نژاد گفت: سهم اعتبارات امسال ارشاد استان هم بیش از 400 میلیون تومان است که از این میزان 170 میلیون تومان آن (35 میلیون تومان از این میزان جهت برگزاری تئاتر مرصاد کنار گذاشته شده است) به تئاتر اختصاص پیدا کرده است.
 
وی افزود: در این بین انجمن نمایش استان اعتباراتی از محل اعتبارات ملی دریافت می کند که از این انجمن خواسته ایم تراز مالی اعتباراتی که طی سالهای اخیر دریافت کرده را ارائه دهد.
 
ربانی نژاد گفت: این انجمن در سال 96، 146 میلیون تومان، در سال 97، 253 میلیون تومان، در سال 98، 239 میلیون تومان و سال گذشته حدود 200 میلیون تومان از محل اعتبارات ملی واریزی داشته و می خواهیم بدانیم این اعتبارات چگونه هزینه شده است.
 
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه با اشاره به شکل گیری مافیا فرهنگی در کشور گفت: متاسفانه این مافیا در کرمانشاه هم در حال شکل گیری است که در بسیاری حوزه ها آن را در نطفه خفه کرده ایم و می خواهیم بدانیم که بودجه ها در هنر چگونه هزینه می شود.
 
در ادامه این گروه موسیقی "رودکی بود که فضای جشنواره را با موسیقی های سنتی و محلی خود حسابی گرم کرد و کمی فضای جشن و جشنواره را از بحث های بودجه ای خارج کرد.
 
پخش تصاویر هنرمندان تئاتر که در یک سال گذشته جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده بودند هم حال و هوای جشنواره را به سمت و سوی دیگری برد و فضا قدری سنگین شد.
 
هنرمندان نشاط را به جامعه برگردانند
 
در ادامه حسین خوش اقبال معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه پشت تریبون رفت و مشکلاتی که کرونا طی این دو سال برای تمامی هنرمندان ایجاد کرده را یادآور شد.
 
خوش اقبال گفت: متاسفانه در این ایام نتوانستیم آنطور که باید از ظرفیت هنرمندان برای ایجاد شادی و نشاط در جامعه و معرفی داشته هایمان استفاده کنیم.
 
وی افزود: نگرانی ما برای دوران پسا کرونا است و نگرانیم که مشکلات روحی و روانی در آن ایام اوج گیرد و جامعه را درگیر کند و قطعا در آن زمان استفاده از ظرفیت هنرمندان ضرورت دوچندان پیدا می کند.
 
خوش اقبال از تمامی هنرمندان خواست تا با تلاش بیشتر در شرایط فعلی که جامعه با کرونا و مشکلات اقتصادی درگیر است، نشاط را به جامعه برگردانده و در مسیر شادی و نشاط جامعه گام بردارند.
 
افتراق در جامعه هنر به همه ضربه می زند/ پیگیر برگزاری جشنواره موسیقی "فجر" هستیم
 
بهرام فاضلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هم سخنران پایانی این مراسم بود که دوباره مسیر جشنواره را به صحبت درباره هنر تئاتر برگرداند و از این هنر به عنوان هنر گفت و گو یاد کرد.
 
وی افزود: تئاتر، هنر گفت و گو است که در آن مفاهیم به مخاطب منتقل می شود و زمانی این گفت و گو دلنشین می شود که از طریق آن مفاهیم و ارزش های انسانی به مخاطب منتقل شود.
 
فاضلی در ادامه با تاکید بر همدلی و همراهی تمامی هنرمندان گفت: افتراق در جامعه هنر به ما ضربه می زند و تنها با همدلی است که می توانیم هنر را در استان ارتقا داده و به جایگاه واقعی خود در کشور برسانیم.
 
وی افزود: کرمانشاه ظرفیت های بسیاری در هنرهای مختلف از جمله موسیقی، خوشنویسی، هنرهای تجمسی، عکاسی و ... دارد که با این ظرفیت ها می تواند به جایگاه ویژه ای در هنر کشور برسد.
 
فاضلی گفت: همین حالا از پنج هنرمند برجسته عرصه موسیقی کشور سه نفر آنها مربوط به کرمانشاه است و در زمینه خوشنویسی هم هنرمندان کرمانشاهی از میرزا رضا کلهر گرفته تا آیت الله نجومی و استاد جواری در سطح کشور جایگاه ویژه ای دارند.
 
وی تاکید کرد: اگه همه در کنار هم باشیم می توانیم حقمان را در کشور بستانیم و لازمه این کار این است که افتراق نداشته و با یکدیگر همدل باشیم.
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به تلاش بسیار برای برگزاری این جشنواره گفت: محدودیت های اعتباری بسیاری داریم، اما تلاش کردیم جشنواره ای برای خدمت به اهالی هنر برگزار کنیم.
 
فاضلی از اخذ مجوز برای برگزاری جشنواره موسیقی فجر هم در استان خبر داد و افزود: اگر بتوانیم مجوز برگزاری این جشنواره را از ستاد کرونا اخذ کنیم قطعا برنامه ریزی ها بگونه ای خواهد بود که بتوانیم یک جشنواره پر و پیمان برگزار کنیم.
 
در پایان این صحبت ها در نهایت نوبت به اصل جشنواره سی و سوم تئاتر استان و معرفی برگزیدگان رسید و نکته جالب این بود که در بسیاری بخش ها هیات داوران نتوانست هنرمندی را حائز رتبه تشخیص دهد.
 
در ابتدا برگزیدگان طراحی صحنه، نور، لباس، بروشور، موسیقی و گریم معرفی شدند.
 
بر اساس رای و نظر هیات داوران، در این بخش ثریا همتی به عنوان بهترین طراح صحنه برای نمایش مزون از کرمانشاه انتخاب شد.
 
همچنین مریم پورولی هم به عنوان بهترین طراح لباس برای نمایش سلطان خوانی از شهرستان کنگاور انتخاب شد.
 
پوریا فتاحی هم توانست عنوان بهترین موسیقی متن را برای نمایش "چالاوه" از اسلام آبادغرب کسب کند.
 
هیات داوران در این بخش برای طراحی نور، طراحی آفیش و بروشور و طراحی گریم هیچ هنرمندی را در میان گروه های شرکت کننده حائز رتبه ندانست.
 
در ادامه نوبت به معرفی برترین های جشنواره در زمینه بازیگری، کارگردانی و نویسندگی رسید که بر این اساس در زمینه بهترین بازیگران مرد، هومن روح تافی توانست برای بازی در نمایش هنگامه ای که آسمان شکافت از کرمانشاه عنوان بهترین بازیگر مرد را از آن خود کند
 
بهزاد اسکندری و مجتبی مرادی بصورت مشترک و آرش منصوری و پارسا پلوک هم بصورت مشترک در این بخش به ترتیب حائز رتبه های دوم و سوم بهترین بازیگر مرد جشنواره شدند.
 
در بخش بهترین بازیگران زن هم این فرانک وکیلی فر بود که برای بازی در نمایش "به خنده گندم که رویای آرد" از کرمانشاه عنوان بهترین بازیگر زن جشنواره را از آن خود کرد.
 
در این بخش همچنین نسرین احمدی و مریم السادات موسوی بصورت مشترک و ثریا رضایی و پریسا حسینی نیز بصورت مشترک به ترتیب حائز رتبه های دوم و سومی در بخش بهترین بازیگران زن شدند.
 
در بخش بهترین نویسندگی هم هیات داوران تنها آرش منصوری را برای نمایش "چالاوه" حائز رتبه دوم دانسته و این بخش رتبه اول و سومی نداشت.
 
در زمینه کارگردانی هم مجتبی مرادی و فرانک وکیلی فر برای نمایش "به خنده گندم که رویای آرد" عنوان بهترین کارگردانی جشنواره را از آن خود کردند.
 
آرش منصوری هم برای نمایش چالاوه از اسلام آبادغرب عنوان دومی این بخش را از آن خود کرد.
 
همچنین هیات داوران بیژن مرادی را برای نمایش مزون از کرمانشاه به عنوان رتبه سوم کارگردانی این دوره جشنواره انتخاب کردند.
 
در نهایت دو نمایش "به خنده گندم که رویای آرد" و "چالاوه" از سی و سومین دوره جشنواره تئاتر استان راهی جشنواره بین الملی تئاتر فجر شدند.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید