کد خبر : ۳۷,۱۵۴
۱ آذر ۱۴۰۰ ۱۸:۳۴
سرپرست وزارت امور خارجه طالبان گفت: جنگ طالبان با آمریکا پایان یافته و مسدود نگه‌داشتن دارایی‌های افغانستان از سوی واشنگتن هیچ دلیل منطقی ندارد.
امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه طالبان در گفتگویی با رسانه چینی «سی.آر.آی» گفت که افغانستان با آمریکا درگیر نبرد نظامی نیست، بنابراین مسدود ماندن پول‌های افغانستان از سوی آمریکا منطق ندارد.
 
وی افزود: «در اسرع وقت باید پول‌های افغانستان آزاد شود. آمریکایی‌ها با ما مخالفت نظامی ندارند، دلیل مسدود کردن این پول‌ها چیست؟»
 
سرپرست وزارت خارجه طالبان همچنین گفت که بحران کنونی افغانستان به زمان حضور نظامیان آمریکایی در کشور برمی‌گردد.
 
وی با اشاره به پایان جنگ آمریکا و طالبان گفت که بر اساس توافق دوحه، دو طرف به صلح رسیده‌اند و مسدود ماندن پول‌های افغانستان دلیل منطقی ندارد.
 
امیرخان متقی پیش از این نیز در نامه‌ای به اعضای کنگره آمریکا نوشته‌بود که بزرگ‌ترین چالش پیش روی افغانستان ناامنی مالی است و ریشه‌های این نگرانی به مسدود کردن دارایی‌های مردم ما توسط دولت آمریکا بازمی‌گردد.
 
دارایی‌های مسدودشده افغانستان توسط آمریکا حدود ۱۰ میلیارد دالر تخمین زده شده است.
 
آمریکا می‌گوید تا زمانی که طالبان پیش شرط های جهان برای تشکیل دولت فراگیر، آموزش دختران، کار زنان و حقوق اقوام و اقلیت‌ها و نیز قطع روابط خود با گروه‌های تروریستی را برآورده نکند، این دارایی‌ها آزاد نخواهد شد.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید