کد خبر : ۳۶,۷۰۷
۲۳ آبان ۱۴۰۰ ۱۸:۱۶
افزایش شوری آب‌های زیر زمینی در بوشهر
خارگ نیوز: شوری آب‌های زیر زمینی استان بوشهر به سبب برداشت بی‌رویه و حفر غیرمجاز چاه‌ها در سال‌های اخیر تامین آب اراضی کشاورزی استان را به مخاطره انداخته است.
 به گزارش خارگ نیوز، شوری آب‌های زیر زمینی استان بوشهر به سبب برداشت بی‌رویه و مجاورت با دریا به شدت افزایش یافته که آبیاری اراضی کشاورزی در این استان را با مشکلاتی مواجه کرده است.
 
 ممنوعه و بحرانی‌شدن دشت‌های استان بوشهر به سبب برداشت بی‌رویه و حفر غیرمجاز چاه‌ها در سال‌های اخیر تامین آب اراضی کشاورزی استان را به مخاطره انداخته است.
 
استان بوشهر به سبب قرارگیری در منطقه گرم و خشک و کاهش منابع آبی، همواره با مشکل کمبود آب دست و پنجه نرم می‌کند و به همین سبب بخشی از آب شرب این استان از سوی استان‌های همجوار تأمین می‌شود.
 
با وجود بحران کم‌آبی در این استان از گذشته، شغل اصلی مردم استان بوشهر کشاورزی بوده و حرفه کشاورزی نسل به نسل بین مردم این استان رواج داشته است. یکی از دلایل کاهش سطح ایستایی دشت‌های استان بهره‌برداری بی‌رویه از آب‌های زیر زمینی به‌منظور تأمین آب مورد نیاز برای زراعت و کشاورزی است.
 
افت سطح آب‌های زیرزمینی استان بوشهر
کارشناس کمیته مدیریت منابع آب شرکت آب منطقه‌ای بوشهر در این زمینه اظهار داشت: شرایط اقلیمی ویژه منطقه سبب افت سطح آب‌های زیرزمینی شده، اما با وجود موانع طبیعی، برنامه‌هایی برای پیشبرد اهداف تأمین آب استان در حوزه شرب، صنعت، کشاورزی، خدمات و آبزی پروری تعیین شده است.
 
خدیجه محمدپور تصریح کرد: با وجود شرایط کمبود آب کشاورزان و تشریح جایگاه منابع آب استان، تاکنون ۳۵ درصد درخواست متقاضیان برای تأمین با مشکل روبه‌رو شده است.
 
مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر با توجه به تأکید ائمه جمعه نسبت به شور شدن آب‌های زیرزمینی منطقه خاطر نشان کرد: طی ۱۰ سال گذشته مقدار شوری آب‌های زیر زمینی به سبب مجاورت با دریا به شدت افزایش یافته است و در دشت‌های ساحلی مثل مند، عسلویه، کنگان، دیر و دیگر نقاط آب شور از سمت دریا به سوی آبخوان‌ها در حال ریزش است.
 
امید آزادی‌جو افزود: جلوگیری از توسعه بهره‌برداری از منابع آبی باقی مانده و سعی بر توسعه روش‌های جدید کشاورزی با استفاده از فناوری، راهکار‌هایی برای حفظ شرایط کشاورزی استان است.
 
واگذاری زمین برای زراعت و باغداری لغو شد
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دیر نیز با اشاره به معضل کمبود آب کشاورزان خاطرنشان کرد: از چندین سال قبل پیرو کمبود آب و برای مدیریت این بحران واگذاری زمین‌های دولتی به اشخاص برای زراعت و باغداری لغو شده است.
 
مهدی امینی ادامه داد: وام‌های بلاعوض برای اجرای طرح آبیاری نوین در راستای مدیریت آب در حوزه کشاورزی نیز از دیگر طرح‌های این مجموعه است که با استقبال بسیار خوب کشاورزان همراه شده است به‌گونه‌ای که تقریباً می‌توان گفت همه کشاورزان از این طرح استفاده کرده‌اند.
 
وی با تأکید بر اینکه بیشتر بودجه جهاد کشاورزی صرف طرح‌های گلخانه‌ای و کشت گیاهان دارویی می‌شود بیان کرد: شهرستان دیر به‌عنوان قطب تولید گوجه‌فرنگی خارج از فصل شناخته می‌شود، اما در زمان برداشت عواملی همچون اشباع بازار، تعطیلی صادرات، برداشت همزمان محصول در چند منطقه نزدیک به هم و تورم، محصول کشاورزان با افت قیمت مواجه می‌شود و مقدار محصولات بیشتر از تقاضای بازار می‌شود و در نتیجه کشاورزان چندین سال است که متضرر می‌شوند.
 
وی با اشاره به اینکه در این شهرستان تنها یک صنعت فرآوری فعال در حوزه گوجه‌فرنگی وجود دارد تصریح کرد: صنایع فرآوری جوابگوی حجم بالای محصولات گوجه‌کاران نیست، اما اگر دولت مثل محصول گندم از این محصول نیز حمایت کند و دروازه‌های صادرات باز شود، قطعاً شاهد رونق بازار گوجه‌کاران خواهیم بود.
 
آغاز کشت گندم در استان بوشهر
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به آغاز کشت محصولات زراعی تصریح کرد: کشت گندم در سطح ۱۰۳ هزار و ۵۰۰ هکتار زمین‌های کشاورزی این استان آغاز شده که ۸۸ هزار هکتار آن به‌صورت دیم و ۱۵.۵ هزار هکتار به روش آبی است.
 
خسرو عمرانی پیش‌بینی تولید ۱۰۰ هزار تن گندم از اراضی استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: در سال زراعی گذشته به سبب کاهش ۵۰ درصدی بارش باران بیش از ۴۰ درصد محصول مزارع گندم این استان دچار خسارت شد و از ۱۱۴ هزار تن پیش بینی برداشت تنها ۶۰ هزار تن آن محقق شد.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید