کد خبر : ۳۶,۱۷۱
۱۸ آبان ۱۴۰۰ ۱۳:۵۵
خارگ نیوز: "لهیمر " از مهم‌ترین بادهای سالانه مناطق ساحلی ایران بویژه در استان بوشهر است که باعث خطرناک‌ترین و مهلک‌ترین حوادث دریایی در فصل پاییز می‌ شود و این روزها که زمان وقوع احتمالی آن است دریانوردان در خلیج فارس باید مراقب باشند.
به گزارش خارگ نیوز، شهرستان‌های ساحلی استان بوشهر در کرانه خلیج فارس آبان‌ماه هرسال با تغییرات جدی آب و هوایی و وزیدن بادهایی مواجه می‌شوند که یکی از آنها باد معروف و ویرانگر به 'لیمر'( LIMER) یا 'لهیمر' (lehimer) است.
 
این باد که  ویژه خلیج فارس و تابع جریانات آب و هوایی این ناحیه است، باعث خطرناک‌ترین و در عین حال مهلک‌ترین حادثه دریایی می‌شود.
 
برای ساحل نشینان جنوب کشور، باد لهیمر از گذشته تاکنون نامی آشنا و معروف و یادآور اتفاقات ناگواری است که در اثر وزیدن آن در دریا جان انسان‌های زیادی را گرفته است.
 
 وقوع باد لهمیر در مناطق ساحلی خلیج فارس بویژه در شهرستان گناوه از سال‌های گذشته همراه با خاطرات تلخ برای مردم این دیار همراه بوده و تلفات جانی داشته است.
 
 بر اساس شواهد و قرائن تاکنون موتورلنج‌های زیادی که در حال تردد در مسیر کشورهای همسایه خلیج فارس بودند دچار این باد سهمگین شدند و تعدادی از ملوانان و ناخدایان جان خود را از دست دادند.
 
در دهه اول و دوم  آبان ماه ناپایداری های دیگری که نشانه‌های لیمر را دارا است وجود دارد و با شدت کمتری اتفاق می افتد و نمونه آن باد 'لچزیب' است.
 
باد لچزیب که برخی ناخدایان در گذشته به علت مجهزنبودن شناورها به سیستم راداری و الکترونیکی به اشتباه این باد را لیمر تشخیص می دهند و پس از وقوع آن  به دریا می رفتند و در لیمر گرفتار می شدند.
بوقوع پیوستن بموقع این اتفاقات و ناپایداری ها دلیلی بر شروع فصلی خوب و رهایی از گرمای طاقت فرسای این منطقه است.
 
باد لهیمر بطور معمول بین ۱۰ تا ۲۰ آبان ماه هر سال در مناطق ساحل نشین استان بوشهر از جمله شهرستان گناوه به وقوع می پیوندد.
 
درصورت وقوع این باد، درصورت بی‌توجهی و آمادگی نداشتن، می‌تواند خسارت زیادی هم بر دریانوردان در هنگام سفرهای دریایی و هم در خشکی برجای گذارد.
 
هشدار اداره کل هواشناسی استان بوشهر به دریانوردان
 
اداره کل هواشناسی استان بوشهر هشدارهای لازم را برای مردم این استان برای آمادگی با ورود نخستین سامانه بارشی پاییزی از اواخر هفته و احتمال وقوع باد لِهیمِر همزمان با فعالیت این سامانه بویژه  به دریانوردان برای تردد در خلیج فارس داده است.
 
 زهرا راستگو معاون پیش بینی اداره کل هواشناسی استان بوشهر روز دوشنبه هفته جاری  در جمع خبرنگاران گفته بود:  طبق آخرین نقشه‌های پیش‌بینی هواشناسی، یک سامانه بارشی از چهارشنبه وارد شمال شرق کشور می‌شود که شاخه غربی آن از پنجشنبه، مناطق غرب و جنوب غرب و استان بوشهر را در بر می‌گیرد که فعالیت این موج ناپایدار تا نیمه‌های هفته آینده در این استان ادامه دارد.
 
وی افزود: در این مدت به تناوب، روی دریا و برخی نقاط استان بوشهر بارش باران گاهی رگبار پراکنده همراه با وزش باد و رعد و برق پیش بینی می‌شود.
 
معاون پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان بوشهر با هشدار به دریانوردان گفت: با توجه به شرایط وقوع باد لیمر، وزش این باد همزمان با فعالیت نخستین ناپایداری‌های سیستمی پاییزی این استان در اواخر این هفته تا اواسط هفته آینده دور از انتظار نیست؛ بنابراین دریانوردان باید مراقب باشند.
 
آماده باش دستگاه‌های اجرایی شهرستان گناوه برای مواجهه با حوادث احتمالی باد لهمیر
 
معاون امور عمرانی فرمانداری گناوه روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: باتوجه به هشدار هواشناسی استان  و مدیریت بحران استانداری بوشهر، نشست فوق العاده‌ای روز جاری در محل فرمانداری باحضور مسئولان عضو مدیریت بحران این شهرستان برگزار و تصمیم های مهم برای پیشگیری از حوادث احتمالی ورود ناپایداری جوی از جمله باد لهمیر اتخاذ شد.
 
مهدی حاجیانی افزود: در این جلسه از اعضای مدیریت بحران خواسته شد تا اقدام‌های انجام شده در خصوص پیشگری از وقوع حوادث ناشی وزش باد محلی لیمر و فصل زمستان را در گزارشی ارایه کنند.
 
وی اظهارداشت: در این جلسه ضمن اعلام آماده باش به همه  دستگاه‌های امدادی و خدمت رسان و مدیریت بحران، بر انجام مانور ارزیابی آمادگی در برابر حوادث تاکید شد.
 
وی گفت: آماده کردن سالن‌های مدیریت بحران برای اسکان اضطراری،  آماده باش تیم‌های امدادی  و عملیاتی، تخلیه و پاکسازی کانال دفع آب های سطحی شهری و روستایی ، هرس شاخ و برگ درختان، جلوگیری از تخلیه نخاله ساختمانی در بستر مسیل و رودخانه فصلی و بررسی وضعیت امکانات ، تجهیزات و ماشین آلات دستگاههای خدمت رسان از جمله مصوبه‌های این جلسه بود.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید