کد خبر : ۳۵,۷۰۳
۲۲ مهر ۱۴۰۰ ۱۳:۰۱
ارزیابان یونسکو بزودی از کاروانسرای مشیر برازجان دیدن می‌کنند
خارگ نیوز: معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: ارزیابان یونسکو ( سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد) برای ثبت جهانی کاروانسراهای ایران در حال بازدید از این مراکز هستند که در این ارتباط بزودی از کاروانسرای مشیر شهر برازجان این استان دیدن می‌کنند.
به گزارش خارگ نیوز،نصرالله ابراهیمی روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: ایران پرونده ای برای ثبت در فهرست جهانی برای کاروانسراها در دست تهیه دارد و ارزیابان یونسکو برای بازدید و ارزیابی فنی از کاروانسراهای ایران در حال بازدید هستند که کاروانسرای مشیر یکی از آن بناهایی است که مور ارزیابی ناظران یونسکو قرار گرفته و بزودی از این  محل دیدن می‌کنند. 
 
وی بیان کرد: نخستین گام برای ثبت جهانی کاروانسرای مشیر برازجان نحوه نگهداری اثر، رعایت ضوابط عرصه و حریم آن و تعهد مسئولان محلی و شهروندان است که در نتیجه نهایی کارشناسان ارزیابی یونسکو بسیار تاثیرگذار است به همین دلیل نقش سازمان‌های مردم نهاد، متولیان شهری، شهرداری، شورا و فرمانداری به عنوان مدیران محلی در این زمینه بسیار مهم است.
 
معاو میراث فرهنگی استان بوشهر تاکید کرد: حضور جامعه محلی در کنار مسئولان کمک می‌کند یک اثر تاریخی مهم در جایگاه واقعی خود مورد توجه جهانی قرار گیرد.
 
 ابراهیمی ادامه داد: مشارکت مردمی، حمایت سازمان‌های مردم نهاد و تعهد مسئولان محلی به حفاظت و نگهداری ازکاروانسرای مشیر برازجان از شاخصه هایی است که می‌تواند مورد توجه ارزیابان یونسکو باشد به همین دلیل تلاش می‌شود جامعه محلی به عنوان یکی از ارکان موثر و مهم پیشقدم برای ثبت جهانی کاروانسرای مشیر برازجان باشند و مسئولان در پشت سر آنها قرار بگیرند.
 
ابراهیمی اضافه کرد: پرونده ثبت کاروانسرای مشیر برازجان از جمله آثار بازمانده از دوران قاجار به‌عنوان نخستین پرونده برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو در استان بوشهر تهیه و تدوین شده است که چنانچه به تائید ارزیابان یونسکو برسد، گزارش نهایی به مجمع این سازمان ارائه می‌شود.
 
وی گفت: کاروانسرای مشیر الملک برازجان تمام سنگی و از لحاظ قلم معماری چهار دیوانه است که مشیر الملک شیرازی اقدام به ساخت آن کرد و پل ارتباطی بین بوشهر و فارس بوده است.
 
ابراهیمی با اشاره به اهمیت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی این کاروانسرای تاریخی اضافه کرد: بعد از احداث این کاروانسرا پلی به روی رودخانه دالکی به عنوان "پل مشیر"  و کانال ارتباطی بین شهر دالکی و  برازجان و منطقه خشت و فارس احداث شد.
 
وی ادامه داد: این کاروانسرا  به مساحت ۶هزار و ۳۰۰ مترمربع احداث شده و فضاهای شترخانه، اتراق گاهی برای سکونت و میهمانان ویژه در طبقات فوقانی بنای کاروانسرا دیده شده است. 
 
معاون میراث فرهنگی بوشهر ادامه داد: این کاروانسرا از لحاظ معماری و به دلیل استفاده از سنگ‌های پاک تراش، قلوه‌ای و ملات گچ دارای معماری فاخری است و به همین دلیل واجد شرایط ثبت در میراث جهانی را دارد.
 
وی با تاکید بر اینکه ثبت یک اثر در فهرست میراث جهانی علاوه بر رونق گردشگری در منطقه موجب معروفیت جهانی و نگاه ویژه به آن بنا می شود گفت: ثبت بنای کاروانسرای مشیر برازجان در میراث جهانی برای شهر برازجان و استان بوشهر مفید و زمینه ای برای جذب جمعیت قابل توجهی از گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید از این اثر تاریخی می‌شود. 
 
ابراهیمی اظهار کرد: وقتی یک اثر در فهرست آثار جهانی قرار میگیرد افزون بر اینکه به لحاظ مرمت و حفاظت از پشتیبانی‌هایی بهره‌مند می‌شود هر سال این اثر مورد پایش قرار می گیرد و اعتباراتی برای حفاظت و مرمت آن از محل اعتبارت ملی و میراث جهانی هزینه می‌شود.
 
کاروانسرای مشیر برازجان با قدمتی ۱۵۰ساله با کاربری‌های مختلف مربوط به دوره‌های قاجار و پهلوی اول و دوم است که در سال ۱۳۶۲ با شماره ۱۶۳۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
 
شهر برازجان با بیش از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت مرکز شهرستان دشتستان است و در فاصله ۶۵ کیلومتری شرق بوشهر در مسیر بزرگراه بوشهر - شیراز واقع است.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید