کد خبر : ۳۵,۵۲۶
۲۰ مهر ۱۴۰۰ ۱۸:۱۸
کتاب «زخم‌های نشمرده» نوشته حسین غفاری شامل خاطرات آزاده جانباز مدافع حرم، حاج جعفر عباس‌نژاد توسط انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شد.
 کتاب «زخم‌های نشمرده» نوشته حسین غفاری شامل خاطرات آزاده جانباز مدافع حرم، حاج جعفر عباس‌نژاد به‌تازگی توسط انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شده است.
 
جعفر عباس‌‏نژاد یکی از مردان مردی بود که از هشت سال دفاع مقدس و از اسارت زندان‏‌های رژیم بعث عراق به یادگار مانده بود. با جولان داعش در منطقه، او نیز برای دفاع از حرم حضرت زینب(س) راهی سوریه شد. در آن‌روزها و رفت‏‌و‏آمدها هم کمی دست‏‌نیافتنی بود. با این‌که جراحات به‏‌جا‏مانده از دوران دفاع مقدس و اسارت جسمش را تحت فشار قرار داده بود، روحش همچنان به استواری همان سال‏‌ها برای خدمت به اسلام و جهاد پر می‏‌کشید.
 
روایت چند خاطره از دوران دفاع مقدس بر اشتیاق نویسنده کتاب برای ثبت و ضبط و تدوین خاطرات عباس‌نژاد افزود. چون حضور او در هشت سال دفاع مقدس و در پی آن اسارت در عملیات والفجر۸ و بازگشت به میهن و حضور در صحنه‌های خدمت و نیز اعزام به سوریه بر اهمیت خاطراتش می‌افزود. حاج جعفرعباس‌‏نژاد به لحاظ جسمی به دلیل جراحات و آثار سال‏‌های سخت اسارت و همچنین حضور در جبهه سوریه بسیار تحلیل رفته، به‏شدت ضعیف شده بود؛ آن‏‌چنان که چند بار در بیمارستان بستری و تحت نظر قرار گرفت. از این‏‌رو، شروع مصاحبه‌‏ها باید با لحاظ شرایط جسمی ایشان صورت می‏‌گرفت که به گفته نویسنده کتاب، این‌اتفاق هیچ‌گاه رخ نداد.
 
خبر درگذشت جعفر عباس‌‏‏نژاد، همه تلاش‌‏ها و امیدها را برای ثبت و ضبط خاطرات او به به آه و افسوس و حسرت بدل کرد. حاج جعفر عباس‌‏نژاد در پی شدت‌گرفتن جراحات وارده در جنگ، به‏‌ویژه دوران اسارت، و نیز جبهه سوریه در سال‌روز وفات حضرت زینب (س) دعوت حق را لبیک گفت و به یاران شهیدش پیوست و بسیاری از خاطراتش با وی، چهره در نقاب خاک کشیدند.
 
حسین غفاری، رزمنده، محقق و نویسنده دفاع مقدس از دوستان نزدیک حاج‌جعفر، جمع‌آوری خاطرات و زندگی‌نامه این شهید را آغاز کرد و طی تلاش پنج ‏ماهه و بیش از ۲۰ ساعت مصاحبه انفرادی و گروهی با دوستان، آشنایان، اقوام، و هم‌رزمان حاج جعفر عباس‏‌نژاد و البته تحقیقات جانبی، در کنار تلاش‌های مسئولان اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌‏های دفاع مقدس آذربایجان غربی برای مصاحبه اولیه در بخشی از خاطرات وی، کتاب «زخم‌های نشمرده» آماده چاپ و انتشار شد.
 
مصاحبه، تحقیق، و ثبت و ضبط خاطرات کتاب توسط محرم تیزکار، برادران مجید، حمید، حبیب، و باقر نجف‏‌پیر، داود چکمه‏‌دوزی، ابراهیم عصمت‏لو، نادر فتورایی، جعفر جلیل‏‌پور، مرتضی سخی‌‏نیا، مرتضی خلیل‌‏زاده، کمال نعمتی، مهدی توتونچیان، و ناهید نجف‏‌پیر همسر مرحوم حاج جعفر عباس‌‏نژاد انجام گرفته است.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید