کد خبر : ۳۴,۷۱۴
۳۱ شهریور ۱۴۰۰ ۲۰:۳۵
به موضوع اشتغال ساکنین جزیره خارگ توجه ویژه شود/جزیره خارگ سالیان درازی است که میزبان نفت است
جزیره خارگ سالیان درازی است که میزبان نفت است، ولی امروز از امکانات اولیه بهداشتی و درمانی هم محروم است، برای انتقال بیماران اورژانسی چاره اندیشی نشده است، موضوع تردد ساکنان این جزیره سالهاست که لاینحل باقی مانده و مردم را دچار مشکل کرده، وضعیت آب و برق و فاضلاب خارگ بحرانی است، نفت وظیفه دارد بدون منت مشکلات مردم این جزیره که سالهاست به آنها بی مهری شده را حل کند.
به گزارش خارگ نیوز، عبدالکریم جمیری در دیدار خود با وزیر نفت و پیگیری برای مسائل مهم حوزه نفت، گاز و پتروشیمی استان بوشهر اظهار کرد: تاکنون نفت به مسئولیت اجتماعی خود متناسب با محرومیت ها و استعدادهایی که استان بوشهر دارد عمل نکرده است. 
 
وی ادامه داد: با همه پتانسیلی که استان بوشهر در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی دارد در حوزه مدیریت سهمی نداریم، نیروهای توانمند، باتجربه و متخصصی در بدنه وزارت نفت داریم که توان مدیریتی بالایی دارند ولی از ظرفیت آنها استفاده نمی شود، توقع ما این است که بوشهری‌ها جایگاهی درخور شأن پایتخت انرژی ایران در سطح وزارت نفت و شرکت‌های تابعه داشته باشند.
 
نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دفاتر مرکزی شرکت های بزرگ نفتی و گازی که عملیات آنها در سطح استان بوشهر است باید طبق قانون به استان منتقل شوند و حساب های بانکی آنها نیز برای افزایش بهره وری و بالا کردن کیفیت منابع انسانی و کاهش هزینه های سنگین مالی به بانک های استان واگذار شود. این موضوع باید به دقت مورد بررسی کارشناسی قرار بگیرد و در اسرع وقت عملیاتی شود.
 
جمیری بیان کرد: طرح های پتروشیمی گناوه و دشتستان در سال ۱۳۹۱ مصوب شده ولی عملیات اجرایی آنها تاکنون به تعویق افتاده است، با توجه به تخصیص خوراک الفین از NGL خارگ برای الفین پانزدهم باید هر چه سریع‌تر در این خصوص تصمیم گیری و اقدام شود.
 
وی عنوان کرد: جزیره خارگ سالیان درازی است که میزبان نفت است، ولی امروز از امکانات اولیه بهداشتی و درمانی هم محروم است، برای انتقال بیماران اورژانسی چاره اندیشی نشده است، موضوع تردد ساکنان این جزیره سالهاست که لاینحل باقی مانده و مردم را دچار مشکل کرده، وضعیت آب و برق و فاضلاب خارگ بحرانی است، نفت وظیفه دارد بدون منت مشکلات مردم این جزیره که سالهاست به آنها بی مهری شده را حل کند.
 
نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: برای تعامل دستگاه های اجرایی و اعاده اعتماد و رضایت مردم باید مجموعه عملیات عمومی خارگ با شرح وظایف بدو تاسیس و با اقتدار حاکمیتی و حکمیتی حفظ شود نه اینکه خدمات دهی این مجموعه کاهش پیدا کند.
 
جمیری گفت: باید به موضوع اشتغال ساکنین جزیره خارگ نیز توجه ویژه شود، شایسته نیست که برای ساده ترین مشاغل هم از بیرون جزیره نیرو جذب شود.
 
وی افزود: مجموعه های نفتی مستقر در شمال استان باید کارهای ماندگاری در حوزه زیرساخت های آموزشی و درمانی انجام دهند، اینطور نباشد که فقط از منابع خدادادی و بی نظیر منطقه استفاده شود ولی نیروهای بومی سهمی از اشتغال و امکانات آموزشی و درمانی نداشته باشند، نفت باید در حوزه آموزش عالی، آموزش فنی و حرفه ای و آموزش و پرورش ورود کند و نیروهای بومی را برای بکارگیری در شرکت های نفتی آماده نماید.
 
نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: استان بوشهر در حوزه بهداشت و درمان از آخرین استان های کشور است، شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت و پتروشیمی های منطقه باید به صورت جدی در این حوزه ورود پیدا کنند.
 
جمیری اظهار کرد: باید به ورزش همگانی توجه بیشتری شود، اینطور نباشد که اعتبار ورزش همگانی را فقط برای یک باشگاه فوتبال هزینه کنند، ۴۳ هیئت ورزشی در استان داریم که برای ساده ترین امکانات مانند تأمین بلیط هواپیمای ورزشکاران دچار مشکل هستند، مردم بوشهر حق دارند، حالا چون نجابت به خرج می دهند نباید حقوق آنها را نادیده گرفت.
 
وی گفت: در سطح حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم از ۱۲ تا ۱۸ درصد بیکاری داریم ولی شرکت های نفتی حاضر نیستند به مصوبه حداقل ۵۰ درصد اشتغال نیروهای بومی عمل کنند، این رقم گاهی ۳۰ درصد و یا بیشتر بوده ولی هیچ وقت به ۵۰ درصد نرسیده است. برای اشتغال نیروهای بومی باید نگاه حاکم بر مجموعه های نفتی را تغییر داد.
 
به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی، دفتر وزیر نفت در این جلسه با اشاره به لزوم توجه جدی وزارت نفت به محرومیت زدایی از استان بوشهر درخصوص موارد مطرح شده دستور بررسی و اقدام صادر کرد.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید