کد خبر : ۳۴,۵۳۴
۲۷ شهریور ۱۴۰۰ ۰۹:۱۳
خارگ نیوز: رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق با بیان اینکه داوطلبان مجاز به انتخاب رشته کنکورسراسری، استقبال کمی از رشته‌های علوم‌پایه نشان می‌دهند، گفت: با رویکرد فعلی در سال‌های آینده، کشور با کمبود متخصص در این رشته‌ها، مواجه می‌شود.
به گزارش خارگ نیوز، عباس گوهری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، درباره پیش‌روی تحقیقات بنیادی به سمت تحقیقات کاربردی، گفت: تحقیقات بنیادی، مبنایی بوده و باید با استفاده از مقالات درجه ۲ و پروژه‌های دیگر استخراج شوند. مقالات بنیادی بسیاری وجود دارد که بلااستفاده مانده‌اند و باید به تحقیقات کاربردی تبدیل شوند در غیر این‌صورت، ضررآفرین هستند.
 
وی در ادامه افزود: در دانشگاه‌ها به رویکردهایی برای استخراج مقالات بنیادی و تبدیل آن به تحقیقات کاربردی نیاز است و تا زمانی‌ که اساتید و دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی به سمت نگارش مقاله‌های اساسی نروند و ایجاد انگیزه در آن‌ها انجام نشود، تحقیقات کاربردی نمی‌شود.
 
رئیس واحد تهران شرق در ادامه گفت: علوم پایه بحث دیگری است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود، داوطلبان مجاز به انتخاب رشته، استقبال کمی از رشته‌های علوم پایه نشان می‌دهند زیرا درآمدزایی کمتری دارند و شامل ریاضی محض، فیزیک و شیمی وغیره بوده و کشور در سال‌های آینده با کمبود متخصص در این رشته‌ها مواجه شده و رشته‌های دیگر را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 
وی افزود: با توجه به اهمیت علوم پایه باید با تبلیغ و معرفی رشته‌های آن، داوطلبان را تشویق کرد که به این رشته‌ها وارد شده، از تحقیقات بنیادی استفاده کنند و آن‌را به سمت کاربردی شدن هدایت کنند.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید