کد خبر : ۳۳,۷۰۴
۱۲ شهریور ۱۴۰۰ ۱۴:۳۵
شکایت محیط زیست از شرکت پالایش گاز فجر جم/ مسئولان شرکت به اخطارها توجه نمی‌کنند
خارگ نیوز: اداره حفاظت محیط زیست شهرستان جم از شرکت پالایش گاز فجر جم برای آلودگی ناشی از ورود پساب صنعتی به رودخانه شکایت کرد.
به گزارش خارگ نیوز، محمدتقی محمدی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان جم بیان کرد: ۹ شهریور در بازدید کارشناسی از شرکت پالایش گاز فجر جم مشخص شد به علت گرفتگی کانال‌های تعبیه شده، پساب صنعتی به محیط پیرامونی و آبراهه مجاور وارد می‌شود.
 
او افزود: طبق مشاهده‌ها پساب رها شده، در گودال خاکی پایین دست لاگن‌ها(حوضچه‌ها) و در فاصله ۵۰ متری از قنات و رودخانه فصلی مجاور مهار شده که از طریق نفوذ به لایه‌های زیرین به پایین دست منتقل و موجب آلودگی خاک و منابع آبی همچنین تهدید علیه بهداشت عمومی و اتلاف حیات وحش آبزی و کنار آبزی می‌شود.
 
 رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان جم ادامه داد: در گذشته نیز موارد متعددی تخلیه و نشتی پساب آلوده به رودخانه مجاور از سوی شرکت صورت گرفته که با یک گودال خاکی قابل نفوذ و غیر استاندارد آلودگی‌های خروجی را مهار می‌کردند که مورد تایید واقع نشده است.
 
محمدی گفت: همچنین تذکرها و اخطاریه‌های کتبی در موارد مختلف منجر به پیگیری قضائی شده است، اما با وجود اقدا‌م‌های صورت گرفته دوباره سهل‌انگاری‌ها و بی‌توجهی به محیط زیست و سلامتی شهروندان از سر گرفته شده است.
 
او عنوان کرد:  این اتفاق‌ها در حالی رخ می‌دهد که پیش از این، راهکار‌هایی برای پیشگیری از وقوع آلودگی به مسئولان ارائه و اعلام شده است که برای جلوگیری از ورود پساب آلوده به رودخانه، ساخت حوضچه بتنی غیر قابل نفوذ با در نظر گرفتن حجم پساب به همراه یک پمپ اتومات به لاگن‌ها الزامی است.
 
 رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان جم با اشاره به اینکه استفاده از گودال خاکی برای مدیریت پساب صنعتی کاملا غیر اصولی است، بیان کرد: شرکت پالایش گاز فجر جم در زمینه آلودگی‌های مختلف هوا، آب، خاک، نداشتن تصفیه خانه فاضلاب صنعتی، انتقال ندادن لجن‌های هیدروکربوری اخطار‌های کتبی گرفته اما اقدام موثری صورت نداده است.
 
محمدی افزود: به نظر می‌رسد این شرکت در پایان دادن به آلودگی‌ها و مدیریت اصولی در زمینه پسماند‌ها و پساب‌های تولیدی بسیار ناتوان است که این امر باعث به خطر افتادن سلامت مردم، محیط زیست و دیگر موجودات زنده خواهد شد.
 
او با اشاره به اینکه طبق شواهد شرکت پالایش گاز فجر جم یکی از عوامل آلوده کننده در زمینه‌های مختلف زیست محیطی به شمار می‌رود، بیان کرد: خصوصیات فیزیکی از جمله رنگ، بو و کدری پساب تایید کننده پساب‌های آلوده است که از محل مورد نظر نمونه‌گیری و عکسبرداری صورت گرفت و مدیر عامل این شرکت طی شکواییه‌ای برای برخورد قانونی، پاکسازی محیط آلوده و اخذ خسارت وارد آمده به محیط زیست به دادسرای عمومی و انقلاب استان بوشهر معرفی شده است.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید