کد خبر : ۳۳,۲۵۳
۱ شهریور ۱۴۰۰ ۱۰:۳۵
خارگ نیوز: معاون وزیر دفاع گفت: نسخه‌های جدید سامانه باور ۳۷۳ در راه است و به‌ زودی نسخه جدید آن رونمایی خواهد شد.
به گزارش خارگ نیوز، بنا به اعلام روابط عمومی وزارت دفاع، سردار سید «مهدی فرحی» درباره پیشرفت‌های کشور در زمینه پدافند هوایی، گفت: دستاورد‌هایی که در صنعت دفاعی حاصل شده خیلی گسترده است، ولی به برخی شاخص‌ها در خصوص چرایی پیشرفت صنعت دفاعی کشور، اشاره می‌کنم که اول تحریم و دوم دشمن ما بود؛ دشمنی که شاید قدرتمندترین توانمندی نظامی دنیا را دارد.
 
معاون وزیر دفاع بیان کرد: تحریم اگر برای کشور مشکلاتی را ایجاد کرد برای صنعت دفاعی مشکل اساسی‌تری را ایجاد کرد و این عامل بسیار مهمی شد تا توسعه فناوری‌های دفاعی با شدت بیشتری انجام شود.
 
وی ادامه داد: یکی از بهترین دستاورد‌های کشور این است که توانستیم ظرفیت ملی را در همه عرصه‌ها اعم از صنایع مختلف، پژوهشگران، نخبگان، شرکت‌های دانش بینان و دانشگاه‌ها به کار گیرد و همه را با موضوع توسعه صنعت دفاعی همراه کند که از جمله این‌ها موضوع پدافند هوایی است.
 
فرحی گفت: در گذشته در پدافند هوایی در نقطه صفر بودیم، اما امروز در همه عرصه‌های پدافند هوایی اعم از سامانه‌های راداری، سامانه‌های لانچر پرتاب، موشک‌های مختلف (دوش پرتاب تا بردکوتاه، متوسط، بلند و بردراهبردی موشک ۳۷۳) توسعه داخلی با استفاده ۱۰۰ درصد از توان ملی و بدون بهره گیری از کارشناس خارجی انجام شده است.
 
وی ادامه داد: زمانی که برای خرید تسلیحات از یک کشور بیگانه اقدام کردیم بعد از چندین سال متوجه شدیم این کار بنا به دلایل سیاسی و مختلف با قیمت‌های بسیار هنگفت امکان پذیر نیست بنابراین در یک زمان خیلی کوتاه نسبت به طراحی‌های مشابه خارجی آن و با یک پنجم قیمت خارجی آن و با کیفیت بسیار عالی اقدام به ساخت آن کردیم.
 
فرحی خاطرنشان کرد: ما همه روزه گام‌های بلندتری را در جهت بهبود رادار، سکو‌های پرتاب و سامانه‌های بهم پیوسته بر می‌داریم و همچنین آرایه‌های راداری و پدافندی و موشک‌های آن را با برد بیشتر، دقت بالاتر و استفاده از فناوری‌های پیشرفته‌تر تولید می‌کنیم.
 
معاون وزیر دفاع تصریح کرد: اگر ۱۰ دستاورد بزرگ دفاعی کشور را بیان کنیم قطعاً یکی از آن‌ها پدافند هوایی است.
 
وی اضافه کرد: نسخه‌های جدید باور ۳۷۳ در راه است و بزودی نسخه جدید آنکه شاید همترازی با s ۴۰۰ یا بالاتر از آن را داشته باشد، رونمایی خواهد شد؛ البته مشکلات فناوری وتولید هم وجود دارد، چون بعضی از فناوری‌های آن بسیار پیچیده است، ولی این کار در حال انجام است.
 
فرجی اظهار داشت: مسیر رو به توسعه است و نقشه راه همه این‌ها سرفصل (دوش پرتاب، بردکوتاه، متوسط، بلند و برد راهبردی) مشخص و مطابق این نقشه راه مسیر بلوغ آن‌ها تعریف شده است.
 
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید