کد خبر : ۳۰,۲۳۰
۵ تیر ۱۴۰۰ ۰۸:۲۹
مهمان‌های تابستانی جزایر بوشهر آماربرداری شدند
خارگ نیوز: طرح پایش و آماربرداری پرندگان جوجه آور تابستان گذران در جزایر شاخص استان بوشهر به اجرا درآمد.
به گزارش خارگ نیوز،  خسرو درویشی رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر، بیان کرد: در هفته گذشته (اواخر خرداد و اوایل تیر) عملیات پایش و آماربرداری از پرندگان جوجه آور تابستان گذران با مشارکت کارشناسان و محیط‌بانان این اداره کل و منطقه حفاظت شده‌ مُند، با همراهی نماینده پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار سازمان محیط زیست در جزایر نخیلو، اُمُ الگُرم و خان اجرا شد.
 
او افزود: هر ساله حدود صد هزار قطعه پرنده در جزایر استان بوشهر به ویژه جزیره نخیلو لانه گزینی و زادآوری دارند که بیشترشان متعلق به  پرستو‌های دریایی کاکلی کوچک، پرستوی دریایی پشت تیره و سلیم خرچنگخوار است. البته گونه‌های اِگرِت ساحلی، پرستوی دریایی گونه سفید، پرستوی دریایی خزری و پرستوی دریایی نوک کلفت نیز در جزایر منطقه حفاظت شده‌ مند و پارک ملی دیر- نخیلو زادآوری دارند.
 
رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ادامه داد: این پرندگان از فروردین  مهاجرت خود را به جزایر استان آغاز می‌کنند و پس از پایان زادآوری و با پروازی شدن جوجه‌ها در شهریور از این منطقه خارج می‌شوند.
 
درویشی عنوان کرد: جزیره نخیلو یکی از مهم‌ترین کانون‌های زادآوری و تابستان گذرانی چند گونه مهم از پرستو‌های دریایی در خلیج فارس به شمار می‌رود و آماربرداری از پرندگان با استفاده از روش‌های معمول بین المللی و بسته به شرایط رفتاری و زیستگاهی هر یک از گونه‌ها و معمولا با پلاک گذاری و تعمیم آن به کل جمعیت گونه مورد نظر صورت می‌گیرد.
 
او با اشاره به کمبود زیستگاه بهینه برای این پرندگان، همپوشانی محل لانه گزینی بیشتر آن‌ها را از شاخص‌های کنونی جزیره نخیلو دانست و گفت: این امر شرایط زیستی این جزیره را بسیار حساس کرده و شایسته است مردم بومی و صیادان بیش از پیش همگام با اداره کل حفاظت محیط زیست در راه صیانت از این تنوع زیستی غنی استان کوشا باشند و از تردد و اقامت نا بجا و انتقال گردشگر به جزیره بدون هماهنگی با این اداره کل خودداری کنند.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید