کد خبر : ۲۹,۳۷۱
۸ خرداد ۱۴۰۰ ۱۴:۵۰
عملیات پاکسازی خلیج فارس از آلودگی‌های نفتی در حال انجام است
خارگ نیوز: مدیرکل حفاظت محیط زیست بوشهر گفت: پاکسازی خلیج فارس از آلودگی‌های نفتی با کمک شرکت نفت فلات قاره و بنادر و دریانوردی استان در حال انجام است.
به گزارش خارگ نیوز،فرهاد قلی نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر  در گفت و گو با خبرنگاران، در خصوص آلودگی نفتی‌ای که روز جمعه در اطراف جزیره خارگ رخ داده بود، بیان کرد: بار دیگر نقص‌های فنی و فرسودگی خطوط لوله موجب ایجاد آلودگی شدید اکوسیستم خلیج فارس شده اند.
 
او ادامه داد: اکیپ‌های جمع آوری و پاکسازی این آلودگی از سوی شرکت نفت فلات قاره و اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در حال انجام عملیات پاکسازی هستند و سازمان حفاظت محیط زیست نظارت بر این عملیات را برعهده دارد.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر افزود: در سال‌های اخیر نشت نفت و تخلیه مواد نفتی به خلیج فارس به عنوان یکی از اصلی‌ترین منابع آلوده کننده این اکوسیستم غنی و ارزشمند تلقی شده‌اند.
 
قلی‌نژاد گفت: تخلیه مواد نفتی ناشی از سکو‌ها و کشتی‌ها موجب خسارت‌های فراوان در دریا می‌شود و بر جمعیت آبزیان،  اکوسیستم دریایی و در نهایت تنوع زیستی دریا اثرات مخربی دارد زیرا نفت در دریا باقی می‌ماند و به لایه‌های مختلف اکوسیستم ورود می‌کند.
 
او با تاکید بر اینکه شرکت‌های نفتی باید تدابیر لازم را اتخاذ کنند عنوان کرد: از شرکت‌های نفتی منطقه مستقر در دریا تقاضا می‌شود با تعویض خطوط لوله فرسوده از بروز این گونه اتفاقات جلوگیری کنند و اقدامات پیشگیرانه را در اولویت کاری خود قرار دهند.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر افزود: خلیج فارس یک اکوسیستم غنی و ارزشمند است که بخشی از فواید آن میدان‌های نفتی و تولید نفت است ولی ارزش این اکوسیستم بیشتر از ارزش نفتی در منطقه است.
 
قلی‌نژاد با اشاره به نقش خلیج فارس در زندگی ساحل نشینان و بومیان گفت: امروزه آلاینده‌های متعددی اعم از آلودگی‌های نفتی، پساب‌ها و فاضلاب‌های شهری از مناطق ساحلی حاشیه، وارد خلیج فارس و موجب آلودگی‌های فراوان می‌شوند.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر عنوان کرد: باید طبق قوانین کشور و کنوانسیون‌های بین المللی که ایران در آن عضو است و تعهداتی را برای کشور‌های عضو تعیین کرده برای جلوگیری از آلودگی‌های خلیج فارس همه با هم تلاش کنیم.
 
از روز جمعه آلودگی نفتی ناشی از نشت نفت از یکی از سکو‌های نفتی، موجب ایجاد آلودگی نفتی در خلیج فارس و در اطراف جزیره خارگ شده بود.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید